Izraelska firma farmaceutyczna zapłaci Nevadzie za podsycanie kryzysu opioidowego

Autor:
asty/ams
Źródło:
PAP, Reuters
Firma farmaceutyczna Teva zapłaci Nevadzie 193 mln dolarów
Firma farmaceutyczna Teva zapłaci Nevadzie 193 mln dolarów
Reuters
ReutersFirma farmaceutyczna Teva zapłaci Nevadzie 193 mln dolarów

Izraelska firma farmaceutyczna Teva zgodziła się zapłacić Nevadzie 193 miliony dolarów, aby uregulować roszczenia w związku z jej praktykami marketingowymi podsycającymi uzależnienie od opioidów.

Izraelski gigant farmaceutyczny Teva zgodził się zapłacić 193 miliony dolarów amerykańskiemu stanowi Nevada w ramach ugody w sprawie roszczeń dotyczących jego praktyk marketingowych, które miały podsycać uzależnienie od opioidów.

- Pieniądze napływające do Nevady z tych ugód pomogą naszemu stanowi odzyskać siły i pomogą w przepływie zasobów do mieszkańców Nevady dotkniętych tą epidemią - powiedział w środę prokurator generalny Nevady Aaron Ford.

Firma farmaceutyczna Teva zapłaci Nevadzie 193 mln dolarówReuters Archive

Stan Nevada, wraz z innymi stanami i tysiącami samorządów lokalnych, oskarżył firmę Teva i innych producentów leków o bagatelizowanie ryzyka uzależnienia od opioidowych leków przeciwbólowych.

Nevada była jednym z dwóch stanów, wraz z Nowym Meksykiem, które w zeszłym roku nie przyłączyły się do ogólnokrajowej ugody o wartości 4,35 miliarda dolarów z izraelskim producentem leków.

Liczne spory sądowe dotyczące opioidów

Dziennik "Haaretz" przypomina, że liczne spory sądowe dotyczące opioidów były również wymierzone w dystrybutorów leków i sieci aptek, co zaowocowało łącznymi ugodami o wartości ponad 50 miliardów dolarów.

Teva sprzedaje leki na bazie fentanylu, który jest do 50 razy mocniejszy od heroiny oraz do 100 razy mocniejszy od morfiny i często przepisuje się go do łagodzeniu silnego bólu towarzyszącego m.in. chorobom nowotworowym.

Ponad pół miliona osób zmarło z powodu przedawkowania narkotyków w Stanach Zjednoczonych w latach 1999-2020, a opioidy odegrały w tym znaczącą rolę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości