Ile protekcjonizmu? Pyta Putin

Najnowsze

Aktualizacja:

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał państwa tworzące Wspólnotę Gospodarczą Azji i Pacyfiku (APEC) do wspólnego określenia dopuszczalnych granic ochrony narodowych gospodarek na wypadek nowego światowego kryzysu ekonomicznego.

- Potrzebne są jasne, zrozumiałe i przejrzyste zasady. Powinniśmy postawić wszystkie kropki nad "i", określić dopuszczalny stopień ochrony w celu zachowania miejsc pracy w okresie kryzysu - oświadczył Putin we Władywostoku, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na spotkaniu z ponad 500 biznesmenami z 21 krajów skupionych w APEC, luźnej strukturze stawiającej sobie za cel ściślejszą integrację gospodarczą w regionie. Forum to poprzedziło szczyt APEC, który odbędzie się we Władywostoku w sobotę i niedzielę. Prawie wszystkie państwa będą tam reprezentowane przez prezydentów lub premierów. Jedynie na czele delegacji USA stać ma szefowa dyplomacji Hillary Clinton. Biały Dom już dawno uprzedził Kreml, że prezydent Barack Obama nie zdoła w tym czasie przyjechać do Rosji z powodu trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej.

Bogata wspólnota Na państwa skupione w powstałej w 1989 roku Wspólnocie Gospodarczej Azji i Pacyfiku przypada 58 proc. globalnego produktu krajowego brutto (PKB) i 45 proc. światowego handlu. Kraje te zamieszkuje 40 proc. ludności Ziemi. Głównymi tematami szczytu będą sprawy regionalnej integracji, problemy transportu i logistyki, kwestie liberalizacji handlu i inwestycji, a także zagadnienia bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego. Rosja chce również wykorzystać spotkanie we Władywostoku do promowania swoich planów rozwoju Dalekiego Wschodu i Syberii.

Nowy członek WTO Prezydent Federacji Rosyjskiej podkreślił, że w sprawach ochrony gospodarek niezbędne jest wzajemne zaufanie i pełna jasność. - Właśnie tym będzie się kierować Rosja w swoich działaniach w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) - dodał. FR stała się członkiem WTO 22 sierpnia. Putin zapowiedział, że "Rosja jako pełnoprawny członek WTO zamierza aktywnie włączyć się do procesu wypracowywania sprawiedliwych reguł światowego handlu". Gospodarz Kremla wezwał też kraje APEC do pogłębiania integracji, co - jak zaznaczył - będzie miało pozytywny wpływ na handel i inwestycje. Putin poparł w tym kontekście ideę utworzenia w regionie strefy wolnego handlu.

Co z wolnym handlem? Podczas poprzedniego szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku w listopadzie 2011 roku w Honolulu, na Hawajach, prezydent Obama ogłosił, że 9 krajów - Australia, Brunei, Chile, Malezja, Nową Zelandię, Peru, Singapur, USA i Wietnam - uzgodniło wstępnie projekt utworzenia strefy wolnego handlu w tym regionie. Wśród potencjalnych uczestników takiej strefy wymienia się też Japonię, Kanadę, Meksyk, Filipiny, Papuę Nową Gwineę i Koreę Południową. Chiny deklarują, że popierają powstanie w dalszej perspektywie strefy wolnego handlu w rejonie Pacyfiku. Zdaniem Pekinu w przyszłości mogłaby ona objąć wszystkie kraje APEC. Szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku we Władywostoku jest pierwszym z cyklu wielkich spotkań międzynarodowych, których gospodarzem w najbliższych latach będzie Rosja. W przyszłym roku przyjmie ona szczyt G20, a w 2014 roku - szczyt G8. Ta pierwsza impreza odbędzie się w Petersburgu, a druga - w Skołkowie koło Moskwy.

Autor: mtom / Źródło: PAP