Bruksela straszy Francję. Odrzuci jej budżet?

Francja ma problemy z deficytem budżetowymsxc.hu

KE może odrzucić projekt budżetu Francji na 2015 r. i zażądać większych oszczędności - donoszą nieoficjalne źródła unijne. Francuski minister finansów ocenił, że UE musi zmienić swoją politykę, aby nie utknąć w stagnacji. Problemy z deficytem mają też Włosi.

Zgodnie z unijnymi zasadami wszystkie kraje UE są zobowiązane dostarczyć do 15 października projekty swoich budżetów narodowych Komisji Europejskiej. Ta je sprawdza i wydaje opinie odnośnie zgodności ze zobowiązaniami poszczególnych stolic (np. dotyczących redukowania deficytu).

Francuski budżet niezgodny z wymogami?

Zgodnie z przedstawionym na początku miesiąca projektem budżetu Francji na 2015 r., deficyt tego kraju ma być zmniejszany wolniej niż wcześniej zakładano. Paryż obiecywał swoim partnerom z UE, że zredukuje go poniżej 3 proc. do przyszłego roku, co było i tak przedłużonym terminem w 2013 r. Teraz projekt budżetu mówi o tym, że deficyt spadnie poniżej 3 proc. dopiero w 2017 r. Według agencji Reutera, która powołuje się na źródła z krajów strefy euro, KE może pod koniec października odrzucić francuski plan finansowy na przyszły rok i poprosić o przygotowanie kolejnej wersji. Ta miałaby w większym stopniu odzwierciedlać dążenia do zredukowania deficytu, zgodnie w wymogami UE. Oficjalnie Komisja nie chce potwierdzać takiego stanowiska podkreślając, że nie otrzymała jeszcze projektu z Paryża. - Dopiero zaczęliśmy otrzymywać plany budżetowe, jednak Francja nam go jeszcze nie przedstawiła. Jest zdecydowanie za wcześnie, by spekulować odnośnie zawartości (tego dokumentu - red.) i opinii jaką będziemy mieli na ten temat - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. gospodarczych i monetarnych Simon O'Connor.

Premier optymistą

Premier Francji Manuel Valls wyrażał w poniedziałek optymizm co do szans przekonania Komisji Europejskiej, że jego kraj nie jest w stanie zredukować w 2015 r deficytu bardziej niż do 4,3 proc. PKB. - To jest kwestia tego, jaką politykę wsparcia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia możemy osiągnąć na poziomie europejskim - powiedział.

W podobnym tonie, minister finansów Francji Michel Sapin świadomy presji w sprawie cięć nie tylko ze strony KE, ale też krajów członkowskich z Niemcami na czele przekonywał, że to UE powinna zmienić swoje podejście do oszczędności. Jak ocenił w poniedziałkowym "Financial Times", Europa powinna zmniejszyć tempo ograniczania deficytów, a skoncentrować się na zwiększaniu inwestycji, by uniknąć losu Japonii, która przez wiele lat grzęzła w stagnacji gospodarczej.

Wsparcie z Włoch

Francuz może liczyć na wsparcie krajów południa, w tym Włoch, które ostatnio również ogłosiły, że nie będą w stanie spełnić unijnych wymogów ograniczania deficytu. Minister gospodarki tego kraju Pier Carlo Padoan mówił w ubiegłym tygodniu, że Włochy spóźnią się z osiągnięciem celu doprowadzenia budżetu strukturalnego do równowagi do 2017 r. Rzym ma jednak nadzieję, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza pozwoli na zastosowanie wobec Włoch bardziej elastycznego podejścia (które umożliwia np. przekraczanie deficytu 3 proc. PKB), jeśli występują "wyjątkowe okoliczności". Włochy w 2014 r. trzeci rok z rzędu będą znajdować się w recesji. Tamtejszy rząd spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 0,3 proc. zanim w 2015 r. urośnie o 0,6 proc. Wcześniejsze prognozy mówiły o wzroście 0,8 proc. w 2014 r. i 1,3 proc. w przyszłym roku.

Grecja podnosi się z kolan

Lepiej ze swoich zobowiązań chce się wywiązywać Grecja, która przez ogromny kryzys, w jakim się znalazła, została zmuszona do znacznych cięć w państwowej kasie. Z projektu budżetu tego kraju na przyszły rok wynika, że nie licząc wydatków na opłacenie odsetek od kredytów, Grecja będzie miała nadwyżkę wynoszącą 2,9 proc. PKB. Ateny przewidują, że w przyszłym roku ich gospodarka urośnie o 2,9 proc. - To rezultat bezprecedensowych poświęceń greckich rodzin i firm. Te poświęcenia nie będą zmarnowane - oświadczył cytowany w poniedziałek przez Reutera wiceminister finansów Grecji Christos Staikouras. Według prognoz rządowych w przyszłym roku bezrobocie w Grecji ma spaść z 24,5 proc. w tym do 22,5 proc. w przyszłym roku. Z kolei dług publiczny ma spaść ze 175 do 168 proc. PKB. Ateny mają nadzieję, że w przyszłym roku wypuszczą więcej obligacji i pod koniec tego roku będą mogły wyjść z programu pomocowego KE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o wartości 240 mld euro.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Resort finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość istnienia takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blik zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP