Gospodarka Eurolandu zwalnia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPolska chce wprowadzić eurowalutę już 2011 roku.

Co raz bardziej pogarsza się tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro - we wrześniu indeks EuroCoin, mierzący ekspansję gospodarczą w 15 krajach Eurolandu, spadł do 0,04 pkt z 0,17 pkt w sierpniu. Polska gospodarka w III kwartale też będzie się rozwijać w wolniejszym niż dotąd tempie.

Takie dane znajdują się komunikacie, który w piątek przedstawił Bank of Italy i CEPR - Center for Economic Policy Research (CEPR) europejską organizację zrzeszającą narodowe stowarzyszenia PR.

Wskaźnik w lipcu wynosił 0,34 pkt, a w czerwcu był jeszcze wyższy: 0,41 pkt.

PKB eurolandu spadł w II kwartale tego roku o 0,2 proc. kwartał do kwartału, po raz pierwszy od wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r.

Indeks przygotowywany przez i Bank of Italy i CEPR powstaje z uwzględnieniem wskaźników finansowych, stóp procentowych, indeksów zaufania i innych danych makroekonomicznych.

Gospodarka Irlandii jest pierwszą w strefie euro, która weszła w fazę recesji. PKB spadł w II kwartale tego roku o 0,5 proc. kwartał do kwartału, po spadku w I kwartale o 0,3 proc.

Tymczasem w Polsce tempo wzrostu PKB w III kwartale będzie nieco niższe niż w II kwartale - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes GUS Janusz Witkowski.

- Dane za lipiec i sierpień wskazują na to, że tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale będzie nieco wolniejsze niż w drugim kwartale - powiedział Witkowski. W I kwartale 2008 roku wzrost PKB wyniósł 6,1 proc., w II - 5,8 proc.

W przyjętym przez rząd wstępnym projekcie budżetu na 2009 rok założono, że wzrost PKB w 2009 roku wyniesie 4,8 proc. wobec planowanego w czerwcu przez resort finansów 5 proc. Według prognozy MF wzrost PKB w 2008 r. osiągnie poziom 5,5 proc.

(CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl