GoPro rusza na giełdę. Ile "wykręci"?

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatGoPro - producent kamer wideo - wchodzi na giełdę

Producent popularnych przenośnych kamer wideo firma GoPro złożyła dokumenty potrzebne do rozpoczęcia publicznej sprzedaży akcji w Stanach Zjednoczonych. Pieniądze uzyskane z oferty publicznej (IPO) zostaną przeznaczone na spłatę zadłużenia i przyszłe inwestycje.

Firma nie ujawniła na razie, ile akcji zamierza sprzedać, ani tego, jakiej ceny oczekuje. Wiadomo jednak, że GoPro zamierza zarobić na ofercie co najmniej 100 mln dolarów.

Duże pieniądze

GoPro to producent kamer i akcesoriów popularnych wśród miłośników sportów ekstremalnych. W 2013 roku zysk netto firmy wyniósł ponad 60 mln dolarów.

W zgłoszeniu inwestycyjnym firma podała, że zamierza wykorzystać wpływy z akcji na spłatę kredytów, które na koniec marca wyniosły 111 mln dolarów. Pieniądze miałyby też pójść na inwestycje w technologie lub aktywa innych firm. GoPro będzie notowana na NASDAQ pod symbolem "GPRO".

W ciągu ostatnich kilku lat GoPro zdobyło rynek kamer (model Hero) używanych do filmowania sportów ekstremalnych. Takie kamery miał ze sobą m. in. Felix Baumgartner podczas skoku z kosmosu. Pomimo rosnącej konkurencji GoPro sprzedał już ponad 4 mln podobnych urządzeń, co czyni go liderem w segmencie.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: gopro.com