Google kupuje akcje Lenovo

Najnowsze


Za 750 mln dolarów Google przejmie 6 proc. akcji chińskiego Lenovo, producenta komputerów osobistych. To element transakcji sprzedaży, w wyniku której Lenovo przejmie od Google'a Motorolę za 2,91 mld dolarów.

Według informacji giełdowych Google nabyło ponad 618 tys. akcji Lenovo za 1,21 dolara za akcję. Transakcji dokonano 30 stycznia. To kolejny zakup Google w ostatnim czasie. Wcześniej gigant z Mountain View kupił firmę Nest Labs za 3,2 mld dolarów oraz brytyjską firmę DeepMind zajmującą się sztuczną inteligencją za 400 mln dolarów.

Słuszny krok Lenovo?

Jednocześnie Google sprzedał Lenovo kupioną przed dwoma laty Motorolę. Inwestorzy negatywnie zareagowali na tę decyzję Lenovo. Firma straciła aż 24 proc. wartości rynkowej. Analitycy uznali, że decyzja o zakupie Motoroli negatywnie wpłynie na sytuację finansową Lenovo.

Teraz spadki, później zyski?

Jednak transakcja Lenovo pomimo obecnych spadków i dużych kosztów może w przyszłości przynieść chińskiemu koncernowi duże zyski. Wraz z kupnem Motoroli Lenovo zyskało nie tylko znaną na całym świecie markę, ale także doświadczenie w produkcji smartfonów. Dzięki temu może zwiększyć udziały na amerykańskim i europejskim rynku urządzeń mobilnych i rozpocząć globalna ekspansję. Celem firmy jest bowiem - o czym mówił w "New York Times" J.D. Howard, wiceprezes Lenovo - zdobycie pozycji światowego lidera w produkcji smartfonów.

Czas na smartforny

Lenovo powstało w 1984 roku. W ubiegłym roku odnotowała 16,7 proc. udziałów w światowym rynku w sprzedaży komputerów osobistych. Jednak ta liczba spada, dlatego koncern zdecydował się na rozszerzenie oferty o urządzenia mobilne. Producent w 2013 roku miał 13 proc. udział w rynku smartfonów w Chinach.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, Reuters, New York Times