GDDKiA zrywa z Alpine Bau. Firma: nie ma prawa

Najnowsze

TVN 24GDDKiA odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę S5

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w piątek odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław na odcinku Kaczkowo - Korzeńsko. Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy. Decyzję GDDKiA kwestionuje Alpine Bau.

Nowy wykonawca inwestycji zostanie wybrany w przetargu, trasa powinna być gotowa latem 2014 roku.

Wezwanie do budowy

Wcześniej GDDKiA wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się wyjaśnień i kontynuowania prac na budowie drogi S5. - Otrzymaliśmy od firmy odpowiedź, ale nie zawierała ona żadnych konkretnych deklaracji. Nie wynikało z niej, co wykonawca ma zamiar robić, więc odstąpiliśmy od kontraktu. Nie otrzymaliśmy też żadnej formalnej informacji o wstrzymaniu prac. Po tym, gdy je przerwano w środę - wystosowaliśmy pismo - powiedziała w piątek rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA Alina Cieślak. Jak podała, w ramach kontraktu spółka Alpine Bau miała wybudować odcinek drogi ekspresowej S5 o długości ponad 29 km - ta inwestycja jest zrealizowana w ok. 70 proc. Kontrakt obejmował też budowę blisko 9 km. obwodnicy Rawicza - ta inwestycja jest zrealizowana w przeszło 90 proc. - Na S5 siłami podwykonawców zostaną wykonane roboty zabezpieczające budowę przed okresem zimowym. Równocześnie zostanie przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja placu budowy, która potrwa około dwóch miesięcy i po jej zakończeniu zostanie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy - podała Cieślak. Jak wyjaśniła, dokończenie drogi ekspresowej S5 i oddanie do ruchu powinno nastąpić w lipcu lub sierpniu 2014 roku. Pierwotnie zakończenie robót planowane było na trzeci kwartał 2013 roku.

Na obwodnicy Rawicza zostały do wykonania montaż barier oraz oznakowanie poziome. Oddanie do ruchu tej trasy powinno nastąpić˙na przełomie sierpnia i września.

Niewypłacalność

Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Olsztyński oddział GDDKiA poinformował, że wykonawca nie wywiązywał się z umowy, więc Dyrekcja odstąpiła od kontraktu. GDDKiA zapewniła, że trasa będzie jednak zbudowana. "Pomimo zaistniałej sytuacji GDDKiA oświadcza, że budowa drogi krajowej nr 16 zostanie zrealizowana" - poinformował w piątkowym komunikacie olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). "Zakłada się następujący scenariusz - przeprowadzona zostanie szczegółowa inwentaryzacja placu budowy i będzie ogłoszony przetarg na wybór nowego wykonawcy. Przewidujemy, że dokończenie budowy drogi krajowej nr 16 i oddanie do ruchu powinno nastąpić do końca 2013 r." - czytamy.

Według informacji podanych mediom przez rzecznika sądu w Wiedniu, Alpine Bau drugi co do wielkości austriacki koncern budowlany, złożył w sądzie wniosek o uznanie niewypłacalności. Alpine Bau GmbH zatrudnia - jak wynika z jego danych - ok. 15 tys. osób w Austrii i za granicą. W Polsce Alpine realizowała na zlecenie GDDKiA dwa projekty na trasie S5 oraz na drodze krajowej nr 16.

Nic z tego?

Do decyzji GDDKiA odniosła się w piątek po południu firma Alpine Bau. W przesłanym do naszej redakcji komunikacie informuje, że "ogłoszenie przez GDDKIA zerwania umów na S5 oraz DK16 jest nieskuteczne".

"W toku prowadzonego postępowania upadłościowego, które zostało wszczęte w tym tygodniu, to Zarządca wyznaczony przez austriacki sąd zdecyduje, czy dana umowa może być rozwiązana. W obecnej sytuacji GDDKIA nie ma prawa do rozwiązania umowy. Działanie GDDKIA, wprowadza opinię publiczną w błąd" - czytamy w oświadczeniu.

"Także działania GDDKIA przyczyniły się do obecnej sytuacji finanswej ALPINE. Od 3 lat toczy się spór sądowy pomiędzy ALPINE Bau a GDDKIA, która reprezentuje Skarb Państwa i do tej pory nie zapadł wyrok nawet w pierwszej instancji" - dodaje Alpine Bau.

Kolejne kilometry

GDDKiA poinformowała też, że ogłosiła w piątek przetargi na budowę ponad 66 km nowych dróg ekspresowych. Dzięki temu przybędą trzy kolejne odcinki S3 oraz odcinki drogi ekspresowej S7. Od początku roku do dziś GDDKiA ogłosiła już 16 przetargów na 189 km nowych dróg ekspresowych.

Ogłoszone przetargi dotyczą odcinków dróg w województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Droga ekspresowa S3 powiększy się o odcinki: Sulechów (węzeł Kruszyna) - Zielona Góra Północ (13,4 km), Zielona Góra Północ - węzeł Niedoradz (13,3 km), węzeł Niedoradz - droga wojewódzka nr 283 (17,3 km).

Droga ekspresowa S7 zostanie wydłużona zaś o odcinki: Ostróda Północ - Ostróda Południe wraz z obw. Ostródy (dk16) o długości 18,3 kilometra oraz ponad 4,5 km krakowskiego odcinka od węzła Igołomska (dk79) do węzła Christo Botewa (Rybitwy).

GDDKiA informuje, że do końca tego roku ogłoszonych zostanie jeszcze 38 postępowań przetargowych na ponad 540 kilometrów. Wśród nich będą pozostałe odcinki S3 w województwie dolnośląskim, dzięki czemu zachodnia część kraju uzyska ekspresowe połączenie od Szczecina do granicy z Czechami.

Autor: mn/tr / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24