Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest bliskie podpisania wartego 2 mld dolarów kontraktu na eksploatację irańskich złóż gazu – podała "Rzeczpospolita" cytując dziennik „Tehran Times”. Oznaczałoby to konkurencyjne wobec rosyjskich dostaw źródło surowca dla Polski.
Gazeta przytacza słowa Mahmouda Zirakchiana Zadeha, dyrektora Iranian Offshore Oil Company – państwowej firmy, która negocjuje z polską spółką. – Nasi partnerzy zadeklarowali gotowość zainwestowania w prace rozwojowe na polu Lavan umożliwiające eksport gazu płynnego do Polski – powiedział. Dodał, że superkontrakt z PGNiG zostanie prawdopodobnie podpisany. W lutym podpisano list intencyjny.
Jednak Zadeh może być zbytnim optymistą, jak pisze "Rzeczpospolita". Nieoficjalnie mówi się bowiem, że finalizacja umowy wcale nie jest pewna, a negocjacje są trudne i nie wyszły poza wstępną fazę. Gdyby jednak jego słowa się potwierdziły, oznaczałoby to ogromny sukces PGNiG, który musi szukać alternatywnych wobec rosyjskich źródeł pozyskiwania surowca - firma potrzebuje pilnie umowy na import gazu do powstającego terminalu w Świnoujściu.
140 miliardów metrów sześciennych gazu
Jak wynika z informacji gazety, problemem jest już sam przedmiot umowy. Irańczycy chcą, aby PGNiG przygotowało złoże do eksploatacji i zbudowało terminal do skraplania gazu. Polska firma liczy z kolei, że zapewni sobie udziały w złożu, czym strona irańska z kolei nie jest zainteresowana.
Pole Lavan, którym interesuje się PGNiG, ma duże zasoby: w jego złożach zalega 140 miliardów metrów sześciennych gazu i jest pod względem zasobności drugie na świecie.
Nasi partnerzy zadeklarowali gotowość zainwestowania w prace rozwojowe na polu Lavan umożliwiające eksport gazu płynnego do Polski Nasi partnerzy zadeklarowali gotowość zainwestowania w prace rozwojowe na polu Lavan umożliwiające eksport gazu płynnego do Polski
Dla porównania, jak oceniają eksperci, polskie złoża zawierają od 110 do 130 mld metrów sześciennych gazu. Zdaniem specjalistów, możliwość dostępu chociaż do części tych złóż i sprowadzenia 5 czy 10 mld metrów sześciennych cennego surowca byłoby znaczące dla gazowej niezależności naszego kraju.
Polityka na przeszkodzie
Jak pisze "Rzeczpospolita", rozmów nie ułatwia ponoć amerykańskie stanowisko wobec władz w Iranie i polskie partnerstwo z USA. Minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mohammadi, który w kwietniu był w Warszawie, mówił, że kontakty Unii Europejskiej z Iranem są - ze względu na naciski USA - bardzo utrudnione. Tymczasem Iran, dzięki negocjacjom z PGNiG, spodziewa się, że mógłby zostać ważnym partnerem Unii na rynku energetycznym.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu