Firmy znów zatrudniają

 
Firmy znów zaczynają zatrudniaćTVN24

Jeszcze niedawno firmy masowo ograniczały zatrudnienie, a stopa bezrobocia gwałtownie rosła. Teraz przedsiębiorstwa znów zaczynają zatrudniać. "Gazeta Wyborcza" naliczyła, że w tym roku powstanie 100 tys. nowych miejsc. A to dopiero początek - twierdzą eksperci.

Z opublikowanego w poniedziałek w "Gazecie Praca" raportu wynika, że w kraju jest praca niemal od ręki dla 33 tys. osób. Takie dane dziennikarze "Gazety Wyborczej" zebrali od firm, które ogłosiły, że pilnie potrzebują pracowników.

Do tego dochodzą miejsca pracy powstałe przy okazji inwestycji zagranicznych. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych twierdzi, że dzięki sfinalizowanym już projektom w tym roku pracę znajdzie ponad 15 tys. osób. Kolejne 77 projektów ma przynieść 20-25 tys. dodatkowych miejsc pracy - część z nich jeszcze w tym roku.

Odsiecz z zagranicy

Firmy z zagranicy inwestują w Polsce ze względu na taniego złotego. Dwa miesiące temu o przeniesieniu linii produkcyjnej z Limerick w Irlandii do Łodzi poinformował producent komputerów Dell (zatrudni od 400 do 1 tys. osób). - To może być początek wielkiej lawiny. Firmy są zdecydowane przenieść produkcję do nas - mówi "Wyborczej" Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu organizacji pracodawców PKPP Lewiatan.

Nie minął miesiąc, a kilka firm zapowiedziało likwidację produkcji na Zachodzie i przeniesienie jej do Polski. M.in. Indesit, producent sprzętu AGD, chce zamknąć zakład w Turynie i produkować prawdopodobnie w Radomsku.

Praca w wojsku i urzędach

Kto jeszcze będzie zatrudniać? Wojsko, które do końca 2010 r. ma uzupełnić stanowiska w armii zawodowej do 120 tys. osób. W tym czasie planuje zatrudnienie kilkunastu tysięcy ochotników do korpusu szeregowych zawodowych.

Pracowników szukają banki, np. Alior Bank w tym roku zatrudnił 250 osób, w najbliższych miesiącach chce przyjąć jeszcze 600. Podobne plany mają m.in. Allianz Bank i UniCredit w Szczecinie (450 osób).

Liczbę etatów zamierza zwiększyć wiele firm branży IT. Tysiące miejsc pracy czekają w urzędach w całym kraju. Największe nabory prowadzą warszawski ratusz czy urząd marszałkowski na Podlasiu - zamierzają przyjąć w sumie 250 osób - większość osób do departamentów rozdzielających euro z unijnych programów. Cały czas zatrudniają też małe i średnie firmy - pisze "Wyborcza".

Firmy nie mogą czekać

- Kryzys kryzysem, ale mamy teraz do czynienia z pędzącym ekspresem, który jeszcze zwalnia pracowników, i rozpędzającym się pociągiem pośpiesznym, który zaczyna zatrudniać ludzi - uważa Adam Ambrozik, szef ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich. - W najbliższych miesiącach wzrastać będzie liczba nowych ofert pracy. Firmy odczuwają brak rąk do pracy, nie mogą już czekać.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha potwierdza: - Przez ostatnie pół roku firmy wstrzymywały się z rekrutacją. Dziś na nowo zaczęły zatrudniać, a to bardzo dobry sygnał dla rynku. Zwolnienia mają głównie miejsce w firmach, które są powiązane z centralami za granicą - to główne ogniska zwolnień czy ograniczeń produkcji. Likwidowanie miejsc pracy w dużych fabrykach zachodnich przedsiębiorstw wkrótce będzie hamować, a nowe miejsca pracy będą nadal powstawały - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą".

Milion zatrudnionych?

Podobnie myśli dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową: - Pierwsze, bardzo silne uderzenie kryzysu mamy już za sobą. Ci, którzy mieli zwolnić - mam tu na myśli eksporterów - już to zrobili. Teraz bezrobocie będzie rosło w dużo słabszym tempie, a pozytywne wiadomości będą to rekompensowały. I będzie ich coraz więcej - mówi.

Jeremi Mordasewicz, doradca Lewiatana, opowiada, że w czasie kryzysu zjeździł pół Polski i poza przedsiębiorstwami nastawionymi na eksport i budownictwo nie słyszał o dużych redukcjach zatrudnienia.

Mateusz Walewski, ekspert ds. rynku pracy z CASE, przekonuje, że te 100 tys. nowych etatów zliczonych przez korespondentów "Gazety" to pierwsza jaskółka, ale nie czyni jeszcze wiosny. Walewski przypomina, że w roku poprzedniego spowolnienia gospodarczego - 2000 - pracę znalazło około 900 tys. osób.

- W tym roku powstanie 800 tys. do miliona nowych miejsc pracy. Pytanie: ile stracimy? - mówi "Gazecie" Walewski. W czasach hossy powstawało do 1,5 mln nowych miejsc pracy rocznie.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce nieodpowiednich osób, to możemy mieć kłopoty - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL. Za jej sprawą możemy się zabezpieczyć na przykład przed próbą wyłudzenia danych czy kredytu naszym kosztem.

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Będą dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków - zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. To reakcja na postulat organizacji pozarządowych. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl szefowa MRPiPS doprecyzowała, kiedy mogą wejść w życie przepisy.

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Elon Musk podczas czwartkowego wystąpienia online powiedział do uczestników targów VivaTech 2024 w Paryżu, że "prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Dodał jednocześnie, że niekoniecznie jest to coś złego.

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

Źródło:
CNN

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM