Firmy w dobrej kondycji. Maleją zatory płatnicze

Najnowsze

TVN24 Indeks Należności Przedsiębiorstw - to syntetyczny wskaźnik, który pokazuje, jak bardzo zatory płatnicze uderzają w funkcjonowanie przedsiębiorstw

Polscy przedsiębiorcy opłacają faktury najszybciej od pięciu lat, a Indeks Należności Przedsiębiorstw osiągnął w czwartym kwartale 2013 r. najwyższy poziom od stycznia 2009 r. - wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” KRD BIG.

Indeks Należności Przedsiębiorstw - to syntetyczny wskaźnik, który pokazuje, jak bardzo zatory płatnicze uderzają w funkcjonowanie przedsiębiorstw. Im łatwiej firmom ściągnąć należności od swoich kontrahentów, tym wyższa jest wartość tego wskaźnika. W czwartym kwartale ub.r. wartość INP osiągnęła poziom 91,6 pkt.

Najlepiej u dużych

Z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika ponadto, że w minionym kwartale ponad 44 proc. firm nie miało problemów z otrzymaniem zapłaty od swoich kontrahentów albo skala tych problemów maleje. Zmniejszył się także odsetek przedsiębiorstw, które z powodu zatorów płatniczych wstrzymują się z inwestycjami bądź redukują zatrudnienie.

- Zdecydowanie najmniejsze problemy z otrzymywaniem zapłaty mają przedsiębiorstwa duże, zatrudniające powyżej 250 osób. To efekt stosowanych procedur weryfikacji klientów i odmowy współpracy z tymi nieuczciwymi - mówił podczas środowej konferencji prasowej Andrzej Kulik z KRD BIG.

Dodał, że ze sprawą otrzymywania zapłaty za swoje usługi czy towary dobrze poradziły sobie też mikroprzedsiębiorstwa. Zdecydowała o tym m.in. niewielka liczba klientów. - Zatory płatnicze dużo większy problem stanowią dla firm małych, a zwłaszcza średnich - podkreślił.

Ponad 100 dni oczekiwania

Z danych wynika też, że średni czas oczekiwania na zapłatę wyniósł w minionym kwartale 3 miesiące i 18 dni, podczas gdy jeszcze kilka kwartałów wcześniej zbliżał się do pięciu miesięcy. Rekordowo niski poziom osiągnęły też wydatki ponoszone przez firmy w związku z nieterminowym regulowaniem płatności przez kontrahentów. Spadły one do poziomu 6,6 proc. wszystkich kosztów działalności.

Jak podkreślił Kulik, zmniejszające się zatory płatnicze sprawiły, że ubyło firm, które z braku terminowej zapłaty od kontrahentów wstrzymywały się z inwestycjami - spadek z 30,9 proc. do 29,1 proc., oraz musiały redukować zatrudnienie - z 10,6 proc. do 8,3 proc.

"Portfel należności polskich przedsiębiorstw” to projekt badawczy Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w styczniu 2014 r. na reprezentatywnej próbie ok. 1800 przedsiębiorstw.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24