Europa sprząta finanse. To lekcja dla Polski?

14.05 | Hiszpania ogranicza dotacje budżetowe, Portugalia chce zwiększyć VAT, Turcja zamierza wprowadzić pakiet reform fiskalnych. Brytyjczycy, Francuzi też reformują. Europa sprząta finanse publiczne, żeby nie podzielić losów Grecji. Ta ostatnia uważniej ściga oszustwa podatkowe i chce reformować system emerytalny. (TVN CNBC Biznes)
Europa się reformuje, by nie pójść w ślady GrecjiTVN CNBC BIZNES

Hiszpania ogranicza dotacje budżetowe, Portugalia chce zwiększyć VAT, Turcja zamierza wprowadzić pakiet reform fiskalnych. Brytyjczycy, Francuzi też reformują. Europa sprząta finanse publiczne, żeby nie podzielić losów Grecji. Ta ostatnia uważniej ściga oszustwa podatkowe i chce reformować system emerytalny.

- Rząd ograniczy dotacje budżetowe o 600 milionów euro. Między 2010 i 2011 rokiem planujemy również zredukować inwestycje publiczne o ponad 6 miliardów euro - deklarował przed parlamentem premier Hiszpani Jose Zapatero. Jego rząd zamierza zwolnić 13 tysięcy urzędników i obniżyć ich pensje o 5 proc.

Takie same cięcia urzędniczych pensji planuje Portugalia. Zamierza też podnieść VAT o jeden procent. Nowy brytyjski premier David Cameron cięcia pensji zaczął od własnego gabinetu. A Grecy już podnieśli VAT o 2 punkty procentowe - do 21 proc.

Najwięcej emocji w Grecji budzi podniesienie wieku emerytalnego o pięć lat. - Jeśli nie zmienimy systemu emerytalnego będzie to oznaczać koniec wypłat emerytur. Bezczynność to koniec świadczeń dla emerytów dziś i jutro - uzasadniał ten krok minister pracy Grecji Andreas Loverdos.

Po tych reformach Europa na pewno już nigdy nie będzie taka sama. Ale fala zmian pokazuje smutną prawdę - politycy do naprawy błędów wzięli się dopiero, gdy stanęli pod ścianą.

Reformy, gdy chcemy, a nie gdy musimy

To może być lekcja dla Polski. - Oby nie było tak, że my też te decyzje będziemy podejmować dopiero wtedy, kiedy musimy, a nie wtedy kiedy chcemy - mówi TVN CNBC Biznes Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Gdyby Polska, idąc śladami Portugalii podniosła podatek VAT do 23 procent, czyli o jeden punkt procentowy - wpływy do budżetu wzrosłyby o cztery miliardy złotych.

- Możemy zastanawiać się nad podwyższaniem podatków, ale z drugiej strony będziemy mieli problem z ludźmi uboższymi, których najbardziej dotknęłyby takie podwyżki - zauważa Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale.

Drogie przywileje

Dlatego podnoszenie podatków to zazwyczaj ostateczność. Warto jednak pomyśleć o podnoszeniu wieku emerytalnego. Polska ma nowocześniejszy system emerytalny niż Grecja, czy Hiszpania. Dlatego podniesienie wieku emerytalnego zwiększyłoby kapitał zgromadzony w OFE, a dzięki temu Polacy mieliby wyższe świadczenie.

Oszczędności byłyby widoczne w przypadku grup uprzywilejowanych - podniesienie wieku emerytalnego o pięć lat górnikom, policjantom, czy żołnierzom dałoby budżetowi ekstra cztery miliardy. Największym grzechem polskiego systemu emerytalnego są jednak przywileje.

- Gdybyśmy ograniczyli przywileje rolników, górników i pracowników służb mundurowych oraz wyrównali wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, to zaoszczędzilibyśmy 30 miliardów złotych - mówi dla TVN CNBC Biznes Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan, członek rady nadzorczej ZUS.

Gdyby Polska idąc śladem południa Europy wstrzymała roczną waloryzację rent i emerytur oraz obniżyła wynagrodzenia sfery budżetowej o 5 proc. - budżet zaoszczędziłby sześć miliardów złotych rocznie.

Kryzys daje przyzwolenie na reformy

Tak drastycznych cięć na razie nie potrzebujemy, ale za chwilę potrzebować możemy, bo zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej już w przyszłym roku nasz dług może przekroczyć 60 proc. PKB. A to oznaczałoby konieczność gigantycznych oszczędności.

- Myślę, że trzeba wykorzystać ten potencjał, który tkwi w kryzysie Greckim. Dzisiaj kryzys grecki daje osobom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki pewne przyzwolenie do prowadzenia reform - mówi Jakub Borowski, ekonomista Invest-Banku.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP