EBI da Polsce miliardy


- Nawet 4 miliardy euro pożyczy Polsce w tym roku Europejski Bank Inwestycyjny - powiedział prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Philippe Maystadt po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Maystadt uważa, że pod względem sytuacji gospodarczej Polska jest w lepszej sytuacji niż inne kraje Europy Środkowej.

Phillipe Maystadt o pożyczce dla Polski
Phillipe Maystadt o pożyczce dla PolskiTVN24

Premier Donald Tusk spotkał się z Maystadtem w niedzielę rano, jeszcze przed tzw. miniszczytem czyli spotkaniem państw nowej Unii.

W ubiegłym roku EBI pożyczył Polsce 2,8 miliarda euro. W tym roku zamierza tę kwotę zwiększyć. - Na pewno w tym roku pożyczymy Polsce między 3,5 a 4 miliardów euro - bezpośrednio albo przez banki w Polsce - zadeklarował Maystadt.

Pieniądze na konkretne projekty

Sytuacja Polski pod pewnymi względami jest na pewno lepsza niż pozostałych krajów. Celem mojego spotkania z premierem (Tuskiem) była rozmowa o tym, jak możemy zintensyfikować współpracę między polskimi władzami a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym Philippe Maystadt

Jak zapowiada premier, "to nie są pieniądze na wiarę albo ładny uśmiech, tylko na konkretne projekty". Szef polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi m.in. o finansowanie projektów infrastrukturalnych - w tym budowę dróg i autostrad. - Jest to ważne szczególnie tam, gdzie partnerzy komercyjni, prywatni nie zawsze są w stanie sprostać terminom, tak jak w przypadku fragmentu autostrady A2 - tłumaczył Tusk.

Z pieniędzy z EBI Polska miałaby też finansować inwestycje w sektorze energetycznym. - Myślimy głównie o połączeniach na granicach Polski, jeśli chodzi zarówno o energię elektryczną, jak i gaz - powiedział Tusk.

- To, co najbardziej leżało nam na sercu, to pytanie, na ile Polska może być partnerem dla EBI, jeśli chodzi o ewentualny zakup naszych obligacji, naszych papierów wartościowych. Usłyszeliśmy zapowiedź pełnej otwartości. A to jest o tyle ważne, że także w tej kwestii EBI zachowuje się nie tak restrykcyjnie jak instytucje komercyjne - powiedział Tusk.

Polska lepsza

Z kolei prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego ocenił sytuację gospodarczą Europy Środkowo-Wschodniej. Jak podkreślił, nie wszystkie są w takiej samej kondycji gospodarczej.

- Sytuacja Polski pod pewnymi względami jest na pewno lepsza niż pozostałych krajów. Celem mojego spotkania z premierem (Tuskiem) była rozmowa o tym, jak możemy zintensyfikować współpracę między polskimi władzami a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - powiedział Maystadt.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości