Dziesięć technologii przyszłości, które zmienią nasze życie

Najnowsze


Od ultralekkich samochodów do inteligentnych leków - organizujące spotkania w Davos Światowe Forum Ekonomiczne wskazało 10 technologii, które mogą kształtować społeczeństwa przyszłości. Chodzi też o elektronikę, którą można nosić na sobie, a nawet pod skórą.

1. Połączenia mózgu z komputerem

Eksperci uważają, że kluczowe w najbliższym czasie będzie rozbudowywanie połączenia między ludzkim mózgiem a komputerem. Już w tej chwili możliwe jest pisanie bez użycia tradycyjnej klawiatury. Zastępuje ją badanie aktywności elektronicznej mózgu. Postęp w tej dziedzinie byłby kluczowy dla osób niepełnosprawnych, które dzięki nowym rozwiązaniom mogłyby pracować z komputerem.

2. Auta z włókna węglowego

Ludzkość wiele też zyskałaby, gdyby przemysł samochodowy mógł zastąpić metalowe elementy nanostrukturalnymi kompozytami węglowymi. Samochody wykonane z elementów z wzmocnionego włókna węglowego są nawet o 40 proc. lżejsze niż tradycyjne modele. Są też trwalsze i łatwiejsze do recyklingu. Przede wszystkim są jednak dużo mniej paliwożerne, dzięki czemu oferują perspektywę dużych oszczędności energii w przyszłości.

3. Magazyny energii

Nadzieję na lepsze wykorzystanie energii daje też rozwój sposobów jej magazynowania. Dziś trudno "składować" energię elektryczną, przez co wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł takich jak słońce czy wiatr jest ograniczone. Zdaniem naukowców przełom, który dałby możliwość robienia zapasów energii z nadwyżek, które nie mogą być wykorzystane w sieci od razu, jest jednak blisko.

4. Więcej energii z natury

Technologie przyszłości dają też nadzieję na efektywniejsze wykorzystanie słońca, czy wiatru do produkcji "zielonej" energii. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko magazynować więcej energii, ale także znacznie więcej jej produkować. Oznacza to, że uzyskana z natury energia będzie tańsza, a za ca tym idzie atrakcyjniejsza dla klientów i korzystniejsza dla środowiska.

5. Implanty powiedzą jak się czujesz

Do 10 technologii, które będą kształtować przyszłość zaliczono też elektronikę, którą można nosić na sobie, a nawet pod skórą. Dzięki nowym wynalazkom można np. śledzić informacje o tętnie czy poziomie stresu, w jakim się znajdujemy, i na bieżąco otrzymywać informacje o swoim stanie zdrowia.

6. Krzemowe akumulatory

Do tego, by wszędobylska elektronika mogła działać, potrzebne jest jej zasilanie. Szansą na poprawę wydajności baterii jest technologia wykorzystująca nanostruktury. Dzięki zastosowaniu bardzo małych cząsteczek krzemu akumulatory mogą działać nawet do trzech razy dłużej. Co więcej, proces ich ładowania byłby znacznie szybszy niż obecnie.

7. Bezekranowe wyświetlacze

W nowoczesnych urządzeniach potrzeba coraz więcej energii. Tak będzie zapewne z wyświetlaczem bezekranowym, dzięki któremu będzie możliwe projektowanie rzeczywistości 3D w przestrzeni. Zdaniem ekspertów taka technologia może wkrótce trafić pod "strzechę".

8. Leczenie mikroorganizmami

Naukowcy wiążą też duże nadzieje z terapiami opartymi na badaniach mikrobiomów ludzkich. Te mikroorganizmy występujące w ciele człowieka (np. w jamie ustnej czy przewodzie pokarmowym) mogą być ważnym źródłem wiedzy na temat chorób i walki z nimi.

9. Inteligentne leki

Inną technologią mogącą pomóc medykom mają być środki terapeutyczne oparte na kwasach rybonukleinowych (RNA), które występują np. w jądrach komórkowych. RNA, tak jak DNA odgrywa rolę w syntezie białek, w mniejszym stopniu odpowiada za transmisję informacji genetycznej. Postępy w sprawie opracowania nowej generacji leków opartych na informacjach z RNA dają szanse na znalezienie nowych metod walki np. z rakiem.

10. Chemia oczyści ścieki

Na liście ważnych technologii znalazły się też nowe możliwości oczyszczania ścieków czy wody morskiej. Odsalanie na dużą skalę staje się opłacalne ekonomicznie dzięki nowym technologiom chemicznym wykorzystywanym w tym celu. Rozwiązuje też problem ograniczonych zasobów słodkiej wody na świecie.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP