Dwaj światowi giganci łączą siły, by wspólnie produkować nowy rodzaj pamięci do urządzeń elektronicznych. Amerykański koncern HP oraz koreański Hynix zbudują wspólna fabrykę, która będzie wytwarzać nowy rodzaj układów pamięci: memrystory.
Porozumienie pomiędzy Hyniksem a HP przewiduje wspólne prace nad pamięciami nieulotnymi typu ReRAM (Resistive Random Access Memory).
Memrystor został po raz pierwszy zademonstrowany w laboratoriach HP w roku 2006, choć możliwość skonstruowania takiego elementu stwierdzono już 35 lat wcześniej. Uznawany jest za czwarty (oprócz kondensatora, opornika i cewki indukcyjnej) podstawowy pasywny element elektroniczny. Jego rezystancja zmienia się w zależności od wysokości napięcia przepływającego przez niego prądu elektrycznego, a na dodatek element potrafi ją zachować także po odłączeniu napięcia.
Z istnieniem memrystorów wiązane są ogromne nadzieje stworzenie skonstruowanie mniejszej, tańszych, szybszych i bardziej energooszczędnych pamięci dla urządzeń elektronicznych. Na dodatek potencjalnie w układach memrystorów można wykonywać niektóre operacje logiczne, czyli mogłyby one przejąć część zadań procesorów.
Przedstawiciele HP twierdzą, że pamięci wykorzystujące memrystory będą pracowały 10-krotnie szybciej i zużywały 10 razy mniej energii niż obecne układy pamięci flash.
Marka HP jest znana niemal każdemu: to potentat w branży sprzętu elektronicznego, który produkuje wszystko od drukarek i aparatów fotograficznych, przez laptopy i komputery biurkowe, po serwery i sprzęt sieciowy. Marka koreańskiego Hynixa przeciętnym konsumentom jest mało znana, choć ich układy pamięci tkwią w wielu powszechnie używanych urządzeniach.
Źródło: BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia