Piotr Woźniak został odwołany ze stanowiska Głównego Geologa Kraju. Woźniak odpowiadał m.in. za prace związane z wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce. Zastąpi go Sławomir Brodziński.
Premier Donald Tusk, na wniosek Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego, odwołał również wiceministrów: Anetę Wilmańską i Beatę Jaczewską. O decyzjach personalnych minister Grabowski poinformował w czwartek na antenie biznesowej TVN24.
Premier powołał Sławomira Brodzińskiego na stanowisko podsekretarza stanu. Przejmie on funkcję Głównego Geologa Kraju.
Grabowski powiedział, że Brodziński ma wieloletnie doświadczenie jeśli chodzi o geologię, był m.in. dyrektorem w Wyższym Urzędzie Górniczym. Minister zapowiedział, że wraz z nowym wiceministrem przyspieszą prace nad projektem ustawy o wydobyciu gazu z łupków.
- Zależy nam na czasie, ale również na dobrej jakości prawa. Myślę, że doświadczenie i wiedza nowego wiceministra będą bardzo przydatne - powiedział.
Minister poinformował także, że kolejne spotkania z branżą łupkową dotyczące nowych przepisów zaplanowane są na początek stycznia 2014 r. Chciałby, aby to spotkanie było bardziej konkretne. Grabowski chce poznać argumenty i obawy co do konkretnych proponowanych przepisów.
To kolejny etap zmian personalnych w resorcie po tym, gdy pod koniec listopada premier Donald Tusk odwołał ministra środowiska Marcina Korolca. Zastąpił go Grabowski. Informując o nominacji nowego ministra środowiska, premier mówił o potrzebie radykalnego przyspieszenia prac, jeśli chodzi o regulacje dotyczące m.in. gazu łupkowego. Na brak tych regulacji wielokrotnie wskazywali przedstawiciele przemysłu wydobywczego.
Brak zgody ws. łupków
W resorcie za prace nad projektem ustawy dot. wydobycia gazu łupkowego odpowiadał Woźniak. Dokument jak dotąd nie został przyjęty przez rząd, bo resort środowiska nie mógł dojść do porozumienia z resortem skarbu ws. nadzoru nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych.
Spółka ta ma mieć udziały w zyskach z wydobycia węglowodorów proporcjonalne do udziału w kosztach, które nie będą mogły jednak przekroczyć 5 proc. wartości robót geologicznych na każdej koncesji.
Były minister Marcin Korolec chciał, aby cały obszar wydobycia gazu z łupków, w tym NOKE, znalazł się pod kontrolą resortu środowiska. Jego zdaniem w ten sposób minimalizowane byłoby ryzyko wprowadzenia niekorzystnych dla eksploatacji łupków regulacji z poziomu UE. Tymczasem MSP chciało, żeby NOKE podlegał temu resortowi.
Były szef służby cywilnej
Sławomir Brodziński (ur. 1950) ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej w Gliwicach z tytułem doktor inżynier.
W latach 1974-1983 był nauczycielem akademickim na Wydziale Górniczym (obecnie Górnictwa i Geologii) Politechniki Śląskiej, a potem do 1990 r. adiunktem naukowo-badawczy w Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG w Gliwicach. W latach 1980-1981 uczestniczył w reformach akademickich.
Od 1991 r. związany jest z centralną administracją rządową. W Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach pełnił funkcję m.in. dyrektora Biura Szkolenia, Postępu Technicznego i Współpracy, dyrektora Gabinetu Prezesa oraz dyrektora generalnego w latach 1998-2006. Podczas pracy w WUG organizował służbę cywilną w urzędach górniczych. Pod jego kierownictwem urząd uzyskał certyfikat ISO 9001 oraz Regionalną Nagrodę Jakości.
W latach 1992-2004 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika WUG "Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska Naturalnego w Górnictwie" oraz sekretarzem generalnym międzynarodowej organizacji World Mining Congress (1998-2004). Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji z dziedziny górnictwa. Generalny dyrektor górniczy pierwszego stopnia.
Autor: msz/ / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24