Raport opublikowany przed Światowym Forum Ekonomicznym, które odbędzie się w styczniu w Davos, stwierdza, że "wzrost nierówności i bezrobocie to główne wyzwania, na jakie wskazują dziś światowi przywódcy".
Obok tych problemów, związanych bezpośrednio ze stanem gospodarki, na liście dziesięciu głównych kwestii do rozwiązania w 2015 roku znalazły się napięcia geopolityczne.
Kwestia najważniejsza
Raport wskazuje na te napięcia jako jedną z najważniejszych kwestii, którymi będą się musieli zająć przywódcy polityczni, przedstawiciele korporacji i społeczeństw, którzy jak co roku wezmą udział w czterodniowych debatach w Davos. Napięcia geopolityczne znalazły się na czwartym miejscu na liście problemów, które będą dyskutowane w szwajcarskim kurorcie. Problem braku wyraźnego światowego przywództwa - na trzecim (w ubiegłym roku był na siódmym miejscu). "Kryzys światowego przywództwa to tendencja, która wpływa na wszystkie inne problemy do rozwiązania. Ryzyko polega na tym, że zamiast współpracować w celu wspólnego podejmowania wyzwań, które stoją przed nami wszystkimi, kraje oraz ich przywódcy będą poszukiwali wyjścia z sytuacji w izolacjonizmie, nacjonalistycznej retoryce i cofaniu się do dawnych nawyków" - podkreślają analitycy, którzy sporządzili raport.
Rosja kontra Stany Zjednoczone
Rosnąca przepaść między bogatymi i biednymi to obok konfliktów w Syrii i Afryce Północnej główne problemy, które niepokoją światowych przywódców. Sondaże przeprowadzone przez twórców raportu wśród 1,8 tys. uczestników Forum w Davos wskazują, że szczególnym przedmiotem ich zaniepokojenia jest pogłębiające się napięcie w stosunkach między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, a także krajami Unii Europejskiej oraz narastanie nacjonalizmów. Jednak bardziej lub na równi z rozpadem stosunków między Unią Europejską a Rosją niepokoi światowe elity gospodarcze, polityczne oraz intelektualne nierozwiązywalny problem bezrobocia wśród młodzieży. W Ameryce Północnej jako najcięższe problemy widziane są nierówności w dziedzinie dochodów, zmiany geopolityczne i przystosowywanie się do zmian klimatycznych. Na czele zmartwień, które spędzają sen z powiek przywódcom państw Ameryki Łacińskiej, jest korupcja, słabość systemów edukacyjnych i nierówności. Problemy niepokojące liderów azjatyckich to następstwa reform strukturalnych w gospodarce i skutki urbanizacji. W skali światowej obserwuje się, że wielkiego znaczenia nabrały problemy środowiska naturalnego, wzrost zanieczyszczenia atmosfery, narastanie ekstremalnych zjawisk klimatycznych i brak wody. Znajdują się one odpowiednio na szóstym, siódmym i dziewiątym miejscu na liście sporządzonej przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu