Cios dla Airbusa. Emirates Airlines wycofują zamówienie na 70 samolotów

Najnowsze

TVN2 24 BiŚEuropejski Airbus zatonował rekordową sprzedaż w 2013 roku

Linie lotnicze Emirates Airlines odwołały w środę zamówienie na 70 samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu A350. Decyzja przewoźnika ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich odbiła się poważnymi spadkami cen akcji europejskiego koncernu.

Linie Emirates Airlines tłumaczyły w środę, że podjęły decyzję po dokładnym przeglądzie "potrzeb floty". Jednocześnie największe linie lotnicze w regionie zwiększyły zamówienie na produkowane od 1994 roku Boeingi 777. Amerykański producent podpisał z przewoźnikiem kontrakt na dostarczenie 150 powiększonych, względem oryginału, modeli 777X. Szacuje się, że wartość kontraktu z amerykanami wynosi 55,6 mld dolarów.

Konkurent dla Dreamlinera

A350 jest samolotem średniej wielkości i dalekiego zasięgu. Airbus planował, że maszyna będzie konkurencją dla modeli Boeinga 777 i 787 Dreamliner. Jednak projekt od początku był prześladowany przez wieloletnie opóźnienia i wprowadzane poprawki, które pochłonęły miliardy dolarów. Airbus szacował, że nowy samolot będzie oszczędniejszy o około 8 procent od amerykańskiego Dreamlinera. Pierwszy lot testowy A350 odbył 14 czerwca 2013 r. we Francji.

W 2013 roku Airbus dostarczył swoim klientom 626 samolotów pasażerskich. To najlepszy wynik w historii firmy. W tym czasie ich największy konkurent - amerykański Boeing osiągnął wynik 648 samolotów, który również jest rekordem firmy w tej dziedzinie.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Airbus