W Chinach rozpoczęto eksploatację gazu łupkowego. Do 2015 roczna produkcja wyniesie 6,5 mld m sześc. Jest on podstawą nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego Chin.
Chiński rząd wydał komunikat na temat eksploatacji gazu łupkowego. Eksperci tej branży uważają, że jest to równoznaczne z rozpoczęciem eksploatacji złóż gazonośnych. Podkreślają też wielkie znaczenie nowego źródła gazu dla poprawy struktury i bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Według programu zawartego w komunikacie, do 2015 roku do eksploatacji oddane zostanie złoże, zawierające 600 mld m. sześc., ale możliwe do wydobycia ilości gazu są trzykrotnie mniejsze. Zakładana roczna produkcja wynosi 6,5 mld m3.
Dyrektor Departamentu ds. Ropy i Gazu przy Państwowym Urzędzie Energetyki, Zhang Yuqing powiedział - że "eksploatacja gazu łupkowego jest rewolucją energetyczną. Jest to odmiana wyjątkowo czystego gazu ziemnego, o wysokiej wartości kalorycznej".
Według opinii ekspertów, zasoby chińskiego gazu łupkowego wynoszą 25 bln m. sześc. Decyzja o przyspieszeniu prac nad jego wydobyciem wpisuje się w strategię chińskiej dywersyfikacji źródeł energii. Zdaniem dyrektora Zhanga obecny plan, obejmujący lata 2011 - 2015 jest dopiero początkiem nowej ery energetycznej opartej na gazie łupkowym. Najważniejszym zadaniem są teraz dalsze poszukiwania i przygotowanie do eksploatacji złóż w latach 2015 - 2025. Całkowita produkcja gazu do roku 2020 planowana jest na poziomie 60 - 100 mld m. sześc.
Koło zamachowe?
Rozwój energetyki opartej na gazie łupkowym będzie również bodźcem do rozbudowy infrastruktury na prowincji, w miejscu jego występowania. W tych rejonach planowana jest budowa sieci komunikacyjnej i systemu rurociągów LNG i CNG.
Dodatkowym czynnikiem pobudzającym rozwój regionalny mogą być spodziewane inwestycje przemysłowe. Bliskie sąsiedztwo źródeł energii jest znakomitą lokalizacją dla przemysłu stalowego, chemicznego, maszynowego i cementowni. Gaz łupkowy może zatem stać się kołem zamachowym rozwoju regionalnego. Jego spalaniu towarzyszy poza tym wydzielanie małych ilości CO2. Przy zakładanej wielkości rocznej produkcji na poziomie 6,5 mld m. sześc. zastąpi on ogromne ilości, bardzo zanieczyszczającego środowisko węgla. Z tego tytułu emisja szkodliwych gazów zostanie zmniejszona o 14 mln ton CO2, 115 tys. ton SO2, 43 tys. ton tlenków azotu i 58 tys. ton pyłów kominowych.
Największe złoża gazu łupkowego w świecie znajdują sie właśnie w Chinach. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, gdzie najbardziej zaawansowane są prace nad jego wydobyciem. Polski Instytut Geologiczny w opublikowanym dziś raporcie podał, że polskie zasoby gazu łupkowego zawierają się najprawdopodobniej w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych. W raporcie zaznaczono jednocześnie, że maksymalne zasoby gazu łupkowego mogą okazać się wyższe i wynieść do 1,92 bln m sześc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24