Chiny boją się hakerów. Zarządzają kontrolę

Najnowsze


Chiny zarządziły przegląd rządowych systemów komputerowych pod kątem poziomu zabezpieczania "wrażliwych danych". Kontrola będzie obejmować obszary związane z bezpieczeństwem narodowym i interesem publicznym - poinformowała w czwartek agencja Xinhua.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej państwowej agencji prasowej podkreślono, że niektóre państwa i firmy "czerpią korzyści z monopolu na zbieranie, na masową skalę, wrażliwych danych" nielegalnie pozyskiwanych od chińskiego rządu i przemysłu. Nie wyszczególniono jednak o jakie podmioty chodzi.

Oskarżenia o szpiegostwo

Xinhua podkreśliła jednocześnie, że w przeszłości wielokrotnie dochodziło do prób włamania się do sieci zarządzanych przez chińskie organy władzy.

Agencja Reutera przypomina, że Pekin podjął tę decyzję w tygodniu, w którym doszło do poważnego ochłodzenia relacji na linii Chiny - Stany Zjednoczone. W poniedziałek Waszyngton postawiły pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut prowadzenia szpiegostwa komputerowego wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP