Chcemy euro coraz bardziej

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huCoraz więcej zwolenników, ale z mieszanymi uczuciami

Polacy są coraz bardziej przychylni euro. W kwietniu poparcie dla unijnej waluty wzrosło o 3 proc. wobec lutego tego roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP. Zmniejszyła się jednocześnie o 1 proc. liczba negatywnie oceniających eurowalutę.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że odsetek osób pozytywnie oceniających eurowalutę wyrównał się wobec jej przeciwników i wynosi obecnie 35 proc.

Dla domu - źle

Mimo coraz pozytywniejszego nastawienia do euro, ponad połowa ankietowanych (52 proc.) uważa, że eurowaluta źle wpłynie na kondycję ich gospodarstw domowych. Tylko co piąty Polak jest przekonany o pozytywnym wpływie na jego gospodarstwo.

Ale dla kraju - dobrze

Znacznie więcej ankietowanych pozytywnie ocenia wpływ unijnego pieniądza na polską gospodarkę - 44 proc., co oznacza wzrost wobec lutego o 5 procent. Pesymistycznie do tego podchodzi co trzeci badany.

W porównaniu z lutym przybyło zarówno osób przekonanych o korzystnym wpływie wprowadzenia waluty euro na sytuację ich gospodarstwa domowego (o 3 pkt proc.), jak i na polską gospodarkę (o 5 proc.)

Podzieleni nawet co do daty

Jedna trzecia Polaków (33 proc.) chciałaby wejścia Polski do strefy euro do 2012 roku włącznie. Taki sam odsetek ankietowanych oczekiwałby wprowadzenia euro po 2012 roku. 17 proc. jest zdania, że "Polska nigdy nie powinna przyjąć euro".

Sondaż TNS-OBOP został przeprowadzony w dniach 2-5 kwietnia 2009 r. na reprezentatywnej, losowej 1004-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15. roku życia.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu