Chcą poprawy sytuacji polskiego węgla. Sejmowa komisja zajmie się tym w środę

Najnowsze

ShutterstockProjekty ustaw mają poprawić sytuację polskiego węgla

Prawdopodobnie w środę sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Wprowadza ona m.in. normy jakościowe dla węgla.

Jak podało w piątek Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, projekt - po zasięgnięciu opinii Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów - Marszałek Sejmu skierował do druku i pierwszego czytania w komisji nadzwyczajnej ds. energetyki. Jak powiedział szef tej komisji Andrzej Czerwiński (PO), czas na zajęcie się tym projektem zarezerwowano na środę 1 października rano.

Wyjść z kryzysu

Klub PO zgłosił w czwartek dwa projekty ustaw, które mają poprawić sytuację polskiego węgla wobec taniego importu i wpłynąć na kryzysową sytuację w górnictwie. W przygotowaniu jest jeszcze jeden projekt zmiany ustawowej. Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz poinformował z kolei w czwartek, że projekty zostały przygotowane przez rząd we współpracy z posłami, a trafiły do Sejmu jako poselskie, gdyż ta ścieżka jest szybsza.

Certyfikaty obowiązkowe

Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw przewiduje wprowadzenie dla dostawców i importerów węgla konieczność posiadania certyfikatów jakości. Zakłada, że kontrola jakości będzie prowadzona na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy Inspekcji Handlowej. Według proponowanych zapisów, "kto uniemożliwia lub utrudnia inspektorowi przeprowadzenie kontroli lub usuwa paliwa stałe zabezpieczone w wyniku kontroli, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Prezentując tą propozycję w czwartek Czerwiński zauważył, że Polska "jest w tej chwili zarzucana przez węgiel pochodzący głównie z Rosji", który jest gorszej jakości i jest "mieszany z dobrym polskim węglem". "By ograniczyć te nierynkowe działania, proponujemy wprowadzenie systemu monitorowania. By to było skuteczne, proponujemy stosunkowo wysokie kary" - zaznaczył poseł. W zależności od ilości węgla - jak tłumaczył - będą one wynosiły od 50 tys. zł do miliona złotych.

Koncesja na obrót węglem

Drugim zgłoszonym przez PO w czwartek projektem jest nowelizacja Prawa energetycznego, zakładająca wprowadzenie koncesji na obrót węglem, wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak w piątek poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu, propozycja ta jest przedmiotem "pilnych analiz służb prawnych Kancelarii Sejmu".

Wstępny harmonogram prac nad obydwoma dokumentami przewiduje szybką ścieżkę legislacyjną - podkreśliło biuro.

Trzecim projektem, który ma zgłosić PO, jest nowelizacja Prawa zamówień publicznych - ma ułatwić sprzedaż węgla, który ma świadectwo jakościowe. Według autorów, obecnie jest on opiniowany przez resort gospodarki.

Autor: ToL / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock