Spadek cen żywności był głównie efektem wprowadzonego na początku sierpnia rosyjskiego embarga na eksport żywności z Unii Europejskiej, w tym z Polski - najnowsze dane GUS komentuje Krystian Jaworski, ekonomista banku Credit Agricole. Zgodnie z nimi ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,4 proc.
Spadek cen żywności - zdaniem eksperta - "był głównie efektem wprowadzonego na początku sierpnia rosyjskiego embarga na eksport żywności z Unii Europejskiej, w tym z Polski. W kierunku zmniejszenia rocznego wskaźnika inflacji oddziaływało również obniżenie dynamiki cen paliw (...), co było związane ze spadkiem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Według naszych szacunków inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła do 0,5 proc. rok do roku z 0,4 proc. w lipcu. Do wzrostu inflacji w największym stopniu przyczyniło się silne zwiększenie dynamiki cen w kategorii "łączność", (...) co było efektem wzrostu cen usług telekomunikacyjnych.
Deflacja skłoni RPP do obniżki stóp
Zgodnie z naszą krótkoterminową prognozą, uwzględniającą efekty cenowe wprowadzonego w sierpniu rosyjskiego embarga, deflacja w Polsce utrzyma się do grudnia br., a embargo przyczyni się do obniżenia ścieżki inflacji o ok. 0,4 pkt proc. w horyzoncie rocznym. W efekcie, zgodnie z naszą prognozą, we wrześniu inflacja obniży się do minus 0,4 proc. rok do roku, a w kolejnych miesiącach pozostanie w umiarkowanym trendzie wzrostowym osiągając minus 0,1 proc. w grudniu. Podtrzymujemy ocenę, że krótkoterminowe perspektywy inflacji, w tym wysokie prawdopodobieństwo, że deflacja utrzyma się do końca roku, skłonią Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych o 25 pkt bazowych w październiku br. Dodatkowym argumentem na rzecz obniżki stóp procentowych będzie środowy odczyt sierpniowej produkcji przemysłowej (...) Ponadto, w świetle ubiegłotygodniowych wypowiedzi niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej oraz możliwości silniejszego spowolnienia gospodarczego (sygnalizowanego m.in. przez wrześniowe dane o PMI), ewentualną kolejną obniżkę o 25 pkt bazowych w listopadzie uważamy za coraz bardziej prawdopodobną. Poniedziałkowe dane o sierpniowej inflacji są naszym zdaniem lekko pozytywne dla rynku długu i negatywne dla kursu złotego".
Autor: km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24