Cena kredytu na równi pochyłej

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Odsetki za ratę idą w dół

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych, spadła w czwartek do najniższego poziomu w historii - 4,05 proc. - podają eksperci Open Finance. I choć na razie nikt na tym nie skorzysta, to jeśli taki trend się utrzyma, to kredytobiorcy mogą liczyć na niższe odsetki.

Spadek WIBOR-u nie może na razie cieszyć, bo pojawił się o jeden dzień za późno. Jeszcze w środę wynosił on 4,10 proc., a większość banków uwzględnia WIBOR z końcówki miesiąca kończącego kwartał - w tym przypadku więc z ostatnich dni marca.

Zatem oprocentowanie kolejnych rat – płaconych w II kwartale – będzie uwzględniało jeszcze wyższe stawki oprocentowania. - Niemniej spadek WIBORu do rekordowo niskiego poziomu może być dobrą wiadomością, jeśli uda się utrzymać tę tendencję do końca półrocza - pocieszają nalitycy Open Finance.

Są do tego podstawy, bo perspektywa podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oddala się. Według prognoz Ministerstwo Finansów inflacja w marcu spadła do 2,6 proc. z 3,0 proc. w lutym. Te dane musi jeszcze potwierdzić GUS. Banki jednak oczekują, że ceny będą rosły coraz wolniej, a za nimi będzie spadał WIBOR.

Skąd się bierze WIBOR?

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Ustala się ją okresowo na podstawie ofert złożonych przez 13 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości.

W czasach przed kryzysem, kiedy ryzykiem kredytowym mało kto się jeszcze przejmował, trzymiesięczna stopa WIBOR była wyższa o ok. 20 pkt. bazowych od głównej stopy Narodowego Banku Polskiego. Ta wynosi obecnie 3,5 proc., ale mimo wszystko w drugiej połowie roku spodziewana jest jedna podwyżka stóp, zatem wątpliwe, by WIBOR miał obniżyć się aż do 3,70 proc. Poza tym banki wciąż pobierają dość wysoką premię za ryzyko udzielania kredytów.

- W naszej opinii WIBOR raczej pozostanie w okolicach 4 pkt proc., co dla spłacających kredyty hipoteczne oznacza, że jeszcze przez kilka miesięcy oznacza, że jeszcze przez kilka miesięcy (z pewnością przez cały II kwartał, a zapewne także i trzeci) raty złotowych kredytów hipotecznych pozostaną najniższe w historii - pisze Open Finance.

Źródło: Open Finance

Źródło zdjęcia głównego: TVN24