Ile wydamy na prezenty? "W czasach wysokiej inflacji coraz trudniej jest kupić prezent poniżej 50 złotych"

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
"Książka nie jest już modnym prezentem"
"Książka nie jest już modnym prezentem"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Książka nie jest już modnym prezentem"

Wzrost popularności kosmetyków względem innych kategorii może świadczyć o tym, że Polacy zaczęli zaciskać pasa. Rzadziej kupują na przykład perfumy, które z reguły bywają droższe - wyjaśnił główny ekonomista Grupy BLIX Krzysztofa Łuczak. Z raportu UCE Research i Grupy BLIX wynika, że blisko połowa Polaków planuje wydać na świąteczny prezent średnio od 50 do 100 złotych na osobę. "W czasach wysokiej inflacji coraz trudniej jest kupić prezent poniżej 50 złotych, dlatego najbardziej przybyło deklaracji dot. 50-100 złotych" - doprecyzował Łuczak.

Jak wynika z badania do cyklicznego raportu dotyczącego preferencji i intencji zakupowych polskich konsumentów przed Świętami Bożego Narodzenia, autorstwa platformy analityczno-badawczej UCE Research i Grupy BLIX, 47 proc. Polaków średnio wyda na jeden podarunek od 51 do 100 zł.

Czytaj więcej: Szał świątecznych zakupów. To ostatnia taka niedziela w tym roku >>

Ile wydamy na prezenty?

Dla porównania w 2021 r. taką kwotę zadeklarowało 43 proc. badanych. W tym roku 27 proc. planuje przeznaczyć kwotę 101-200 zł, rok temu taką kwotę wskazało 26 proc. pytanych. Mniej niż 50 zł wyda na tegoroczny prezent 12 proc. ankietowanych (w ub. roku było 17 proc.) Ok. 6 proc. pytanych zaplanowało kwotę od 301 do 400 zł. Jeden na stu pytanych, wskazało kwotę od 401 do 500 zł, tyle samo respondentów na jeden prezent wyda ponad 500 zł. Co dwudziesty jeszcze nie wie ile wyda - podano. Z raportu wynika ponadto, że Polacy najczęściej (31 proc. wskazań) planują obdarować od 4 do 5 osób. 22 proc. zadeklarowało obdarowanie 6-7 osób. Prezenty dla 2-3 osób planuje przygotować 17 proc. respondentów, więcej niż 10 prezentów zrobi 13 proc. pytanych. O jeden punkt procentowy mniej ankietowanych przygotuje podarki dla 8-9 osób. Tylko 2 proc. wskazało, że przygotuje jeden prezent, tyle samo pytanych jeszcze nie zdecydowało w tej kwestii, zaś 1 proc. pytanych nie kultywuje tradycji prezentów gwiazdkowych - wskazano.

Upominki tylko dla najbliższej rodziny

Według głównego ekonomisty Grupy BLIX Krzysztofa Łuczaka, w czasach wysokiej inflacji coraz trudniej jest kupić prezent poniżej 50 zł, dlatego najbardziej przybyło deklaracji dot. 50-100 zł. "Jest to przedział, w którym najczęściej kupujemy upominki, a biorąc po uwagę średnia liczbę podarunków, w sumie w tym roku Polacy wydadzą średnio ok. 500 zł na prezenty" - wskazał. Dodał, że obecnie większość Polaków robi prezenty tylko dla rodziny oraz najbliższych przyjaciół, skupiając się na gronie kilku najważniejszych osób. Natomiast wśród najbardziej popularnych produktów na świąteczny prezent Polacy wskazali kosmetyki (64 proc. wskazań vs 52 w 2021 r.), zabawki z wynikiem 57 proc. (w ub. roku było to 64 proc.)oraz słodycze w tym 45 proc., w 2021 było to 51 proc. wskazań. Ubrania jako prezent wybrało 40 proc. pytanych, perfumy 29 proc. respondentów, 16 proc. wskazało na biżuterię. Alkohol w prezencie wybrało 15 proc. uczestników badania, zaś elektronikę w prezencie chce podarować 14 proc. respondentów. Na końcu listy upominkowej są akcesoria sportowe oraz artykuły samochodowe – po 3 proc. "Wzrost popularności kosmetyków względem innych kategorii może świadczyć o tym, że Polacy zaczęli zaciskać pasa. Rzadziej kupują np. perfumy, które z reguły bywają droższe. Z kolei spadek udziału zabawek może świadczyć o tym, że w tym roku prezentami dla dzieci częściej będą na przykład tańsze książki czy niezbędne ubrania" – prognozuje Łuczak.

Czytaj też: Większość rodziców planuje zaoszczędzić na prezentach dla swoich dzieci

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości