Umowa rachunku bankowego powinna precyzyjnie określać okoliczności, w których bank dokonuje jednostronnej zmiany - to decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UOKiK ws. BGŻ.
Ta decyzja to efekt kontroli wzorców umów indywidualnych kont emerytalnych w Banku Gospodarki Żywnościowej.
Kara pieniężna na BGŻ
W wyniku postępowania ustalono m.in., że wzorce umowne BGŻ dotyczące prowadzenia indywidualnych kont emerytalnych nie precyzowały sytuacji, w jakich kontrakt może być jednostronnie zmieniony przez bank.
Jeżeli konsument nie godzi się na taką zmianę, ma możliwość wypowiedzenia umowy. Modyfikacja umowy w przypadkach nieokreślonych w jej treści jest możliwa jedynie pod warunkiem wyrażenia zgody zarówno przez bank jak i konsumenta. W razie braku takiej zgody kontrakt powinien być kontynuowany na dotychczasowych warunkach. W opinii Urzędu bank powinien ściśle określić, w jakim zakresie umowa może podlegać jednostronnym zmianom. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie podzielił stanowisko Urzędu, potwierdzając zasadność nałożenia na BGŻ kary pieniężnej w łącznej wysokości 1 373 973 zł. Wyrok z 28 października 2014 r. (XVII AmA 39/13) nie jest prawomocny. Przedsiębiorcy przysługuje apelacja.
Autor: pp / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: BGŻ