Banki przykręcają kredytowy kurek

 
sxc.huMniej kredytów na własne "M"

Spada wartość kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki. W okresie od sierpnia do września była ona niższa o 4,6 proc. niż w poprzednim kwartale i wyniosła 12,8 mld zł - wynika z kwartalnego raportu AMRON i Związku Banków Polskich. Z badania wynika, że utrzymuje się trend wzrostowy udziału kredytów w złotych.

"Wyniki akcji kredytowej uzyskane w III kwartale 2011 roku, zarówno jeśli chodzi o liczbę kredytów - 59.571, jak i wartość - 12,8 mld zł udzielonych kredytów okazały się słabsze o ponad 4 proc. od wyników z II kwartału br." - napisano w komentarzu do badania.

"Na podstawie tych słabszych niż oczekiwano wyników w III kwartale trudno prognozować, czy banki i potencjalni kredytobiorcy będą starali się wykorzystać ostatnie tygodnie przed wejściem w życie pełnych zapisów Rekomendacji S do zrealizowania odkładanych dotychczas decyzji o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania" - dodano.

Przygotowana przez KNF Rekomendacja S wchodzi w życie od stycznia. Na jej podstawie banki będą musiały wyliczać zdolność kredytową klienta przy okresie spłaty wynoszącym maksymalnie 25 lat, nawet jeśli kredyt zaciągany jest na dłuższy okres.

Coraz więcej

Z badania AMRON i ZBP wynika, że do końca III kw. liczba czynnych kredytów mieszkaniowych wzrosła do 1,6 mln, wobec 1,44 mln na koniec 2010 r., zaś całkowity stan zadłużenia z tytułu kredytów hipotecznych wzrósł do 307,2 mld zł, wobec 263,6 mld zł na koniec 2010 r.

Z badania wynika, że utrzymuje się trend wzrostowy udziału kredytów w walucie krajowej. "W III kwartale kredyty udzielone w naszej walucie stanowiły ponad 78 proc. ogólnej wartości, pozostałe 20 proc. podzieliły między siebie prawie po równo euro (11 proc.) i frank szwajcarski (9 proc.)" - napisano.

"W kolejnych miesiącach udział waluty krajowej będzie nadal rósł, nie bez wpływu na popularność złotówki pozostaje rekomendacja S KNF i ostatnie wahania kursów walutowych" - dodano.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości