Awaria na warszawskiej giełdzie wstrzymała transakcje

Najnowsze

TVN24GPW wstrzymała na pewien czas publikację indeksów

O godz. 12.45 Giełda Papierów Wartościowych wznowiła publikację indeksów, która wcześniej w poniedziałek została wstrzymana - poinformowała GPW w komunikacie. Powód? Publikacja indeksów odbywała się w nieprawidłowy sposób.

O godz. 13, jak wyjaśniła GPW w komunikacie, wznowiono publikację indeksów: WIG20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy.

Zaś obrót instrumentami opartymi na indeksie WIG20 wznowiono od godz. 13.

- Prawidłowe wartości indeksów za okres od rozpoczęcia sesji do godz. 12 zostaną podane w odrębnym komunikacie - wskazano. Wcześniej giełda poinformowała, że na sesji w poniedziałek została wstrzymana publikacja indeksów: WIG20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy.

Wstrzymano też obrót instrumentami opartymi na indeksie WIG20.

Nieprawidłowe wartości

Rzecznik prasowy giełdy Błażej Karwowski mówił w TVN CNBC, że w poniedziałek do godz. 12 publikacja tych indeksów odbywała się w nieprawidłowy sposób.

- Ich wartości były nieprawidłowe - powiedział.

Dodał, że z punktu widzenia GPW operacja przywrócenia notowań nie jest trudna, jednak giełda chciała zapewnić inwestorom równy dostęp do informacji. Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz poinformował, że "GPW jest podmiotem nadzorowanym i KNF wyjaśnia tę sytuację w trybie nadzorczym".

Przyczyną wstrzymania publikacji indeksów były najprawdopodobniej błędy modułu, który wylicza wartość indeksów (GPW oficjalnie tego na razie nie potwierdza).

Zmienił się skład głównego indeksu WIG20. Było w nim 21 zamiast 20 spółek. WIG-u nie opuścił, choć powinien, Boryszew.

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24