Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?


Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Optymistyczne wieści przyniósł branży muzyki cyfrowej raport International Federation of the Phonographic Industry. To organizacja, która reprezentuje interesy m.in. producentów muzycznych na całym świecie i walczy z piractwem.

Z tegorocznego raportu "Digital Music Report" wynika, że przychody z usług streamingowych (płatnego słuchania muzyki online) wzrosły na świecie aż o 51,3 proc. Lawinowo przybywa też użytkowników tych serwisów nad Wisłą. Według IFPI wartość polskiego rynku muzyki cyfrowej wzrosła w 2013 roku o prawie 45 proc. Wartość sprzedanej w ten sposób muzyki to 33,3 mln złotych, co stanowi 15 proc. całego rynku.

Jest potencjał?

- Rynek muzyki cyfrowej jest w Polsce na etapie intensywnego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że praktycznie dopiero od roku użytkownicy z Polski mogą w pełni korzystać z różnorodności oferty muzycznej w Internecie. W krótkim okresie bardzo dużo zmieniło się, z rynku, w którym muzyka cyfrowa ograniczała się praktycznie do pobrań na telefony komórkowe, przeszliśmy do intensywnego rozwoju nowych form, w tym streamingu - mówi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video i dodaje, że liczba dostawców muzyki w sieci ciągle rośnie.

- Wśród źródeł muzyki w Internecie znamy 26 stron i portali. Widać więc, że bój o polskiego odbiorcę muzyki cyfrowej jest dość zacięty i będzie zapewne trwał nadal, bo jest o co walczyć w prawie 40-to milionowym kraju - twierdzi Staszewski.

Jak jest na świecie?

Dobrą wiadomością dla europejskich producentów muzyki jest fakt, że pierwszy raz od 12 lat na Starym Kontynencie wzrosła sprzedaż muzyki. Wprawdzie światowe przychody ze sprzedaży muzyki spadły w 2013 roku o 3,9 proc. i wyniosły 15 miliardów dolarów. Jednak duży wpływ na to miał gwałtowny spadek na rynku japońskim, aż o 16,7 proc., gdzie obecnie maleje sprzedaż muzyki na telefony komórkowe i na tradycyjnych płytach CD, a usługi streamingowe są dopiero wprowadzane na rynek. Serwisy Spotify, Deezer, czy WiMP świetnie radzą sobie np. w Szwecji, Norwegii, czy Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że na całym świecie jest ich coraz więcej, a organizacja IFPI doliczyła się ich około 450. Ich globalne przychody z abonamentu, a także reklam stanowią obecnie 27 proc. wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki cyfrowej. Według danych IFPI ponad 28 mln konsumentów na całym świecie korzysta dziś z muzyki w abonamencie. Rok wcześniej było to 20 mln, a w 2010 roku 8 mln.

Ogromny wzrost zainteresowania licencjonowanymi serwisami z muzyką cyfrową IFPI odnotowało w Ameryce Południowej. W Argentynie rynek ten powiększył się o 69 proc., w Wenezueli o 85 proc., a w Peru aż o 149 proc.

Według Staszewskiego pojawienie się w Polsce serwisów steamingowych wpłynęło na dynamikę rozwoju rynku. - Stało się to oczywiście w dużej mierze dzięki atrakcyjnej ofercie cenowej – dostęp do 20 mln utworów za 20 – 30 zł miesięcznie, czy pakiety wspierane reklamami - czyli dostępne bezpłatnie dla odbiorców - to unikalna oferta na rynku. Dzięki takiej konstrukcji biznesowej jest też szansa, że serwisy streamingowe będą atrakcyjną odpowiedzią na nielegalne serwisy muzyczne - uważa przedstawiciel ZPAV.

Adrian Ciepichał, dyrektor generalny polskiego oddziału WiMP twierdzi, że obecny rozwój rynku muzyki cyfrowej to dopiero początek. - W najbliższych latach jednym z najsilniejszych trendów będzie spadek sprzedaży płyt CD na rzecz wzrostu zasięgu serwisów streamingowych. Liczę także na rosnące potrzeby konsumentów w zakresie konsumpcji muzyki. Między innymi dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty usługę WiMP HiFi, czyli streaming plików w formacie bezstratnym flac. Z naszych obserwacji z rynku norweskiego wynika, że osoby które mają konta HiFi słuchają o ponad 40 proc. więcej muzyki od tych, które korzystają z kont Premium. Oznacza to, że ludziom zależy na jakości i są w stanie za nią zapłacić by móc korzystać jeszcze więcej - uważa Ciepichał. Obecnie z WiMP korzysta ponad 520 tys użytkowników w pięciu krajach: Polska, Szwecja, Norwegia, Dania i Niemcy. - Liczba ta stale rośnie, zgodnie z naszymi planami sprzedażowymi - przekonuje Ciepichał. Jednak dokładnej liczby polskich użytkowników firma nie może zdradzić, bo takie informacje mogą wpłynąć na kurs notowanej na sztokholmskiej giełdzie spółki.

Co dalej?

Największe serwisy streamingowe nie tylko pozyskują nowych użytkowników, ale ciągle rozwijają swoją ofertę. WiMP poza wprowadzeniem usługi HiFi ostatnio umożliwia też na oglądanie treści wideo obejmujące m.in. teledyski, materiały z koncertów oraz wywiady z artystami. - Ciągle zwiększamy też liczbę utworów. Obecnie jest ich ponad 23 mln, a będzie więcej, bo nieustannie poszerzane są katalogi wytwórni i digitalizowane starsze piosenki. W przypadku tych drugich często mamy je dużo wcześniej niż konkurencja np. albumy Pod Budą, Dżemu, T.Love - twierdzi Ciepichał.

Natomiast Spotify koncentruje się na rozwoju serwisu, tak aby dostarczać muzykę na całym świecie. - W grudniu 2013 roku wprowadziliśmy Spotify za darmo na wszystkich urządzeniach, co oznacza, że można słuchać ulubionej muzyki bez opłat na telefonie, tablecie i komputerze - twierdzi Przemysław Pluta ze Spotify i dodaje, że jego firma nawiązuje programy partnerskie z producentami sprzętu muzycznego. - Dzięki partnerstwom z firmami Ford i Volvo, w nowych samochodach możliwe jest streamowanie muzyki za pomocą wbudowanych aplikacji - zachwala.

Korzystają też wytwórnie

Prezes Warner Music Poland Piotr Kabaj twierdzi, że wprawdzie rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale nad Wisłą nadal dobrze sprzedają się płyty kompaktowe. - Wzrosty w sektorze cyfrowym są duże, ale zależą od regionu świata. W Norwegii w ten sposób sprzedaje się 75, a w Szwecji 80 proc. muzyki. W Polsce to tylko 15 proc. całości - uważa Kabaj. - Rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale zajmujące się tym serwisy działają od niedawna. Ludzie dowiadują się o nich częściej pocztą pantoflową niż z ciekawych kampanii promocyjnych. Brakuje informacji, a często nawet sami artyści nie wiedzą, czy im to pomaga czy szkodzi - mówi Kabaj.

Kabaj twierdzi jednak, że usługi streamingowe to pozytywny trend. - Z badań wynika, że osoby, które kiedyś nielegalnie ściągały pliki, teraz używają płatnych serwisów. W Szwecji co miesiąc ponad 800 tys. ludzi płaci co miesiąc 10 euro abonamentu - mówi Kabaj i dodaje, że to słuszny kierunek, bo coraz więcej osób nie szuka torrentów z nielegalnymi plikami, a woli słuchać muzyki legalnie np. na smarfonach.

- A to dodatkowe przychody także dla wytwórni i artystów. W zeszłym roku Warner Music Poland odnotowało przychody z digitalu na poziomie 10 proc., a w obecny planujemy zakończyć z 15 proc. przychodami - mówi Kabaj. - Ten wzrost będzie coraz bardziej dynamiczny, bo coraz więcej jest serwisów oferujących takie usługi i są coraz bardziej popularniejsze. Przybywa też osób, które są gotowe płacić za dostęp do ogromnej bazy z muzyką - prognozuje.

Walka z robakami?

Zagrożeniem dla branży muzycznej, szczególnie cyfrowej jest piractwo w Internecie. Wciąż miliony plików są pobierane z nielegalnych źródeł na czym miliony złotych tracą wytwórnie i artyści. Według Ireneusza Sikorskiego z GM Records w Polsce brakuje instrumentów prawnych, aby skutecznie walczyć z piractwem.

- To walka z wiatrakami. Wytwórnia może jedynie zagwarantować, że dana płyta nie znajdzie się w sieci przed premierą. Niestety obecne przepisy nie regulują tego, co dzieje się z płytą po premierze. To główny problem ochrony utworów przed piractwem. Od lat walczą z tym artyści, ale bezskutecznie - uważa Sikorski. Podobne zdanie ma szef Warner Music Poland Piotr Kabaj, który mówi, że wprawdzie walka z piratami przynosi skutki, ale wciąż nie widać jej końca. Jego firma odnotowuje rocznie nawet 1,8 tys. przypadków nielegalnego rozpowszechniania plików.

- Wraz z ZPAV mamy systemy, które przeszukują Internet w poszukiwaniu nielegalnych serwisów, gdzie znajdują się np. całe płyty. Gdy dostaniemy taki sygnał to reagujemy natychmiast. Wysyłamy pisma, ostrzeżenia, a następnie załatwiamy takie sprawy przez e-sądy, które działają niezwykle sprawnie. Wiele osób płaci już odszkodowania - mówi Kabaj i porównuje piractwo internetowe do budynku, w którym zalęgły się karaluchy.

- Kiedy w jednym mieszkaniu zrobi się dezynfekcje, to znikają, ale za chwilę karaluchy pojawiają się w innym miejscu, bo internet nie lubi próżni, a zawsze znajdzie się ktoś kto uważa, że muzyka powinna być za darmo - dodaje.

Koniec płyt CD?

Według danych IFPI sprzedaż nagrań na tradycyjnych nośnikach, w tym płytach CD to 51,4 proc. globalnych przychodów sektora fonograficznego. W 2013 roku było to 56 proc. Czy wraz z rozwojem muzyki cyfrowej tradycyjne płyty odejdą do lamusa? Piotr Kabaj, szef Warner Music Poland nie wierzy, że muzyka cyfrowa całkiem wyprze płyty jednak zdecydowanie je zdominuje rynek.

- Płyty będą funkcjonować jeszcze przez kilka najbliższych lat. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się technologia - mówi i dodaje, że 15 lat temu nikt nie myślał, że powstaną serwisy straemingowe. - Tak samo teraz trudno przewidzieć, co się wydarzy. Jednak muzyka cyfrowa w dużym stopniu wyprze kompakty. Trudniej będzie znaleźć dobry sklep muzyczny, bo nie będzie opłacało się go utrzymywać. Rośnie pokolenie osób, które już teraz nie mają w pokojach odtwarza płyt CD i wątpię, aby to się zmieniło. Będą raczej korzystać z serwisów, które będą tylko bardziej rozwinięte niż dzisiaj - prognozuje.

Składanki w odwrocie

W to, że tradycyjne płyty CD znikną nie wierzy też Ireneusz Sikorski z GM Records. - Są gatunki muzyki, które odczują zdecydowanie mniejszą stratę w sprzedaży na rozprowadzeniu cyfrowym niżeli inne. Typowym gatunkiem jest muzyka ciężka; rock, metal, jazz, czyli gatunki dla koneserów, którzy lubią mieć oryginalny egzemplarz z papierową książeczką na półce. Takie osoby nigdy nie ściągną płyty cyfrowej, bo to też forma wyrażania siebie. One się chwalą, że mają tyle a tyle płyt - uważa Sikorski i dodaje, że sprzedaż takich wydań stale rośnie.

- Na wybór koneserów, aż tak nie wpływa cena płyty. Dla nich często nie ma znaczenia, czy wydanie kosztuje 30 czy też 60 zł, bo one i tak kupią kolekcjonerską płytę. Cyfrowa muzyka wpłynie na spadki sprzedaży tradycyjnych płyt muzyki komercyjnej np. pop-u i techno. To są gatunki, które będą się wykruszały, bo tam nie liczy się okładka, sentyment, ale tylko muzyka, a często jeden utwór. Jednak najmocniej ucierpią wszelkiego rodzaju składanki. Wydawanie sezonowej składanki przebojów np. lato 2013 staje się ryzykowne, bo każdy może zrobić sobie swoją składankę, która będzie lepsza, bo całkowicie „nasza” - dodaje.

Muzyka będzie drożej nas kosztować?
Muzyka będzie drożej nas kosztować?tvn24

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

We wtorek mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Nowy okres świadczeniowy 800 plus startuje 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Osoby, które chcą pobierać pieniądze nieprzerwanie, powinny złożyć nowy wniosek do wtorku, 30 kwietnia. W innym przypadku wypłata środków zostanie wstrzymana.

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

We wtorek rząd ma podjąć decyzję o ewentualnym wprowadzeniu zmian w przyznawaniu 800 plus dla obywateli z Ukrainy. Zgodnie z projektem będą mogli je pobierać nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy po spełnieniu określonych kryteriów. Poza tym rząd zajmie się również rewizją Krajowego Planu Odbudowy.

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT są wśród zainteresowanych zakupem czeskiej spółki lotniczej Smartwings - podał w poniedziałek portal czeskiego dziennika ekonomicznego "Hospodarzske Noviny". Drugim chętnym ma być niemiecki Eurowings. Smartwings może kosztować około miliard koron czeskich, czyli 40 mln euro.

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Źródło:
PAP

Ceny kakao wciąż rosną. Przekłada się to na podwyżki cen innych artykułów. "Na przełomie marca i kwietnia 2024 roku ceny produktów spożywczych zawierających w składzie kakao wzrosły o ok. 10 proc." - czytamy w raporcie UCE Research i WSB Merito. To jednak nie koniec wzrostów. Główną przyczyną niedoborów kakao na rynku są słabe zbiory w Afryce wywołane problemami klimatycznymi.

Ceny słodkich przekąsek w górę. Zmiany klimatu podbijają wzrosty

Ceny słodkich przekąsek w górę. Zmiany klimatu podbijają wzrosty

Źródło:
PAP, Reuters