Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?


Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Optymistyczne wieści przyniósł branży muzyki cyfrowej raport International Federation of the Phonographic Industry. To organizacja, która reprezentuje interesy m.in. producentów muzycznych na całym świecie i walczy z piractwem.

Z tegorocznego raportu "Digital Music Report" wynika, że przychody z usług streamingowych (płatnego słuchania muzyki online) wzrosły na świecie aż o 51,3 proc. Lawinowo przybywa też użytkowników tych serwisów nad Wisłą. Według IFPI wartość polskiego rynku muzyki cyfrowej wzrosła w 2013 roku o prawie 45 proc. Wartość sprzedanej w ten sposób muzyki to 33,3 mln złotych, co stanowi 15 proc. całego rynku.

Jest potencjał?

- Rynek muzyki cyfrowej jest w Polsce na etapie intensywnego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że praktycznie dopiero od roku użytkownicy z Polski mogą w pełni korzystać z różnorodności oferty muzycznej w Internecie. W krótkim okresie bardzo dużo zmieniło się, z rynku, w którym muzyka cyfrowa ograniczała się praktycznie do pobrań na telefony komórkowe, przeszliśmy do intensywnego rozwoju nowych form, w tym streamingu - mówi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video i dodaje, że liczba dostawców muzyki w sieci ciągle rośnie.

- Wśród źródeł muzyki w Internecie znamy 26 stron i portali. Widać więc, że bój o polskiego odbiorcę muzyki cyfrowej jest dość zacięty i będzie zapewne trwał nadal, bo jest o co walczyć w prawie 40-to milionowym kraju - twierdzi Staszewski.

Jak jest na świecie?

Dobrą wiadomością dla europejskich producentów muzyki jest fakt, że pierwszy raz od 12 lat na Starym Kontynencie wzrosła sprzedaż muzyki. Wprawdzie światowe przychody ze sprzedaży muzyki spadły w 2013 roku o 3,9 proc. i wyniosły 15 miliardów dolarów. Jednak duży wpływ na to miał gwałtowny spadek na rynku japońskim, aż o 16,7 proc., gdzie obecnie maleje sprzedaż muzyki na telefony komórkowe i na tradycyjnych płytach CD, a usługi streamingowe są dopiero wprowadzane na rynek. Serwisy Spotify, Deezer, czy WiMP świetnie radzą sobie np. w Szwecji, Norwegii, czy Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że na całym świecie jest ich coraz więcej, a organizacja IFPI doliczyła się ich około 450. Ich globalne przychody z abonamentu, a także reklam stanowią obecnie 27 proc. wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki cyfrowej. Według danych IFPI ponad 28 mln konsumentów na całym świecie korzysta dziś z muzyki w abonamencie. Rok wcześniej było to 20 mln, a w 2010 roku 8 mln.

Ogromny wzrost zainteresowania licencjonowanymi serwisami z muzyką cyfrową IFPI odnotowało w Ameryce Południowej. W Argentynie rynek ten powiększył się o 69 proc., w Wenezueli o 85 proc., a w Peru aż o 149 proc.

Według Staszewskiego pojawienie się w Polsce serwisów steamingowych wpłynęło na dynamikę rozwoju rynku. - Stało się to oczywiście w dużej mierze dzięki atrakcyjnej ofercie cenowej – dostęp do 20 mln utworów za 20 – 30 zł miesięcznie, czy pakiety wspierane reklamami - czyli dostępne bezpłatnie dla odbiorców - to unikalna oferta na rynku. Dzięki takiej konstrukcji biznesowej jest też szansa, że serwisy streamingowe będą atrakcyjną odpowiedzią na nielegalne serwisy muzyczne - uważa przedstawiciel ZPAV.

Adrian Ciepichał, dyrektor generalny polskiego oddziału WiMP twierdzi, że obecny rozwój rynku muzyki cyfrowej to dopiero początek. - W najbliższych latach jednym z najsilniejszych trendów będzie spadek sprzedaży płyt CD na rzecz wzrostu zasięgu serwisów streamingowych. Liczę także na rosnące potrzeby konsumentów w zakresie konsumpcji muzyki. Między innymi dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty usługę WiMP HiFi, czyli streaming plików w formacie bezstratnym flac. Z naszych obserwacji z rynku norweskiego wynika, że osoby które mają konta HiFi słuchają o ponad 40 proc. więcej muzyki od tych, które korzystają z kont Premium. Oznacza to, że ludziom zależy na jakości i są w stanie za nią zapłacić by móc korzystać jeszcze więcej - uważa Ciepichał. Obecnie z WiMP korzysta ponad 520 tys użytkowników w pięciu krajach: Polska, Szwecja, Norwegia, Dania i Niemcy. - Liczba ta stale rośnie, zgodnie z naszymi planami sprzedażowymi - przekonuje Ciepichał. Jednak dokładnej liczby polskich użytkowników firma nie może zdradzić, bo takie informacje mogą wpłynąć na kurs notowanej na sztokholmskiej giełdzie spółki.

Co dalej?

Największe serwisy streamingowe nie tylko pozyskują nowych użytkowników, ale ciągle rozwijają swoją ofertę. WiMP poza wprowadzeniem usługi HiFi ostatnio umożliwia też na oglądanie treści wideo obejmujące m.in. teledyski, materiały z koncertów oraz wywiady z artystami. - Ciągle zwiększamy też liczbę utworów. Obecnie jest ich ponad 23 mln, a będzie więcej, bo nieustannie poszerzane są katalogi wytwórni i digitalizowane starsze piosenki. W przypadku tych drugich często mamy je dużo wcześniej niż konkurencja np. albumy Pod Budą, Dżemu, T.Love - twierdzi Ciepichał.

Natomiast Spotify koncentruje się na rozwoju serwisu, tak aby dostarczać muzykę na całym świecie. - W grudniu 2013 roku wprowadziliśmy Spotify za darmo na wszystkich urządzeniach, co oznacza, że można słuchać ulubionej muzyki bez opłat na telefonie, tablecie i komputerze - twierdzi Przemysław Pluta ze Spotify i dodaje, że jego firma nawiązuje programy partnerskie z producentami sprzętu muzycznego. - Dzięki partnerstwom z firmami Ford i Volvo, w nowych samochodach możliwe jest streamowanie muzyki za pomocą wbudowanych aplikacji - zachwala.

Korzystają też wytwórnie

Prezes Warner Music Poland Piotr Kabaj twierdzi, że wprawdzie rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale nad Wisłą nadal dobrze sprzedają się płyty kompaktowe. - Wzrosty w sektorze cyfrowym są duże, ale zależą od regionu świata. W Norwegii w ten sposób sprzedaje się 75, a w Szwecji 80 proc. muzyki. W Polsce to tylko 15 proc. całości - uważa Kabaj. - Rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale zajmujące się tym serwisy działają od niedawna. Ludzie dowiadują się o nich częściej pocztą pantoflową niż z ciekawych kampanii promocyjnych. Brakuje informacji, a często nawet sami artyści nie wiedzą, czy im to pomaga czy szkodzi - mówi Kabaj.

Kabaj twierdzi jednak, że usługi streamingowe to pozytywny trend. - Z badań wynika, że osoby, które kiedyś nielegalnie ściągały pliki, teraz używają płatnych serwisów. W Szwecji co miesiąc ponad 800 tys. ludzi płaci co miesiąc 10 euro abonamentu - mówi Kabaj i dodaje, że to słuszny kierunek, bo coraz więcej osób nie szuka torrentów z nielegalnymi plikami, a woli słuchać muzyki legalnie np. na smarfonach.

- A to dodatkowe przychody także dla wytwórni i artystów. W zeszłym roku Warner Music Poland odnotowało przychody z digitalu na poziomie 10 proc., a w obecny planujemy zakończyć z 15 proc. przychodami - mówi Kabaj. - Ten wzrost będzie coraz bardziej dynamiczny, bo coraz więcej jest serwisów oferujących takie usługi i są coraz bardziej popularniejsze. Przybywa też osób, które są gotowe płacić za dostęp do ogromnej bazy z muzyką - prognozuje.

Walka z robakami?

Zagrożeniem dla branży muzycznej, szczególnie cyfrowej jest piractwo w Internecie. Wciąż miliony plików są pobierane z nielegalnych źródeł na czym miliony złotych tracą wytwórnie i artyści. Według Ireneusza Sikorskiego z GM Records w Polsce brakuje instrumentów prawnych, aby skutecznie walczyć z piractwem.

- To walka z wiatrakami. Wytwórnia może jedynie zagwarantować, że dana płyta nie znajdzie się w sieci przed premierą. Niestety obecne przepisy nie regulują tego, co dzieje się z płytą po premierze. To główny problem ochrony utworów przed piractwem. Od lat walczą z tym artyści, ale bezskutecznie - uważa Sikorski. Podobne zdanie ma szef Warner Music Poland Piotr Kabaj, który mówi, że wprawdzie walka z piratami przynosi skutki, ale wciąż nie widać jej końca. Jego firma odnotowuje rocznie nawet 1,8 tys. przypadków nielegalnego rozpowszechniania plików.

- Wraz z ZPAV mamy systemy, które przeszukują Internet w poszukiwaniu nielegalnych serwisów, gdzie znajdują się np. całe płyty. Gdy dostaniemy taki sygnał to reagujemy natychmiast. Wysyłamy pisma, ostrzeżenia, a następnie załatwiamy takie sprawy przez e-sądy, które działają niezwykle sprawnie. Wiele osób płaci już odszkodowania - mówi Kabaj i porównuje piractwo internetowe do budynku, w którym zalęgły się karaluchy.

- Kiedy w jednym mieszkaniu zrobi się dezynfekcje, to znikają, ale za chwilę karaluchy pojawiają się w innym miejscu, bo internet nie lubi próżni, a zawsze znajdzie się ktoś kto uważa, że muzyka powinna być za darmo - dodaje.

Koniec płyt CD?

Według danych IFPI sprzedaż nagrań na tradycyjnych nośnikach, w tym płytach CD to 51,4 proc. globalnych przychodów sektora fonograficznego. W 2013 roku było to 56 proc. Czy wraz z rozwojem muzyki cyfrowej tradycyjne płyty odejdą do lamusa? Piotr Kabaj, szef Warner Music Poland nie wierzy, że muzyka cyfrowa całkiem wyprze płyty jednak zdecydowanie je zdominuje rynek.

- Płyty będą funkcjonować jeszcze przez kilka najbliższych lat. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się technologia - mówi i dodaje, że 15 lat temu nikt nie myślał, że powstaną serwisy straemingowe. - Tak samo teraz trudno przewidzieć, co się wydarzy. Jednak muzyka cyfrowa w dużym stopniu wyprze kompakty. Trudniej będzie znaleźć dobry sklep muzyczny, bo nie będzie opłacało się go utrzymywać. Rośnie pokolenie osób, które już teraz nie mają w pokojach odtwarza płyt CD i wątpię, aby to się zmieniło. Będą raczej korzystać z serwisów, które będą tylko bardziej rozwinięte niż dzisiaj - prognozuje.

Składanki w odwrocie

W to, że tradycyjne płyty CD znikną nie wierzy też Ireneusz Sikorski z GM Records. - Są gatunki muzyki, które odczują zdecydowanie mniejszą stratę w sprzedaży na rozprowadzeniu cyfrowym niżeli inne. Typowym gatunkiem jest muzyka ciężka; rock, metal, jazz, czyli gatunki dla koneserów, którzy lubią mieć oryginalny egzemplarz z papierową książeczką na półce. Takie osoby nigdy nie ściągną płyty cyfrowej, bo to też forma wyrażania siebie. One się chwalą, że mają tyle a tyle płyt - uważa Sikorski i dodaje, że sprzedaż takich wydań stale rośnie.

- Na wybór koneserów, aż tak nie wpływa cena płyty. Dla nich często nie ma znaczenia, czy wydanie kosztuje 30 czy też 60 zł, bo one i tak kupią kolekcjonerską płytę. Cyfrowa muzyka wpłynie na spadki sprzedaży tradycyjnych płyt muzyki komercyjnej np. pop-u i techno. To są gatunki, które będą się wykruszały, bo tam nie liczy się okładka, sentyment, ale tylko muzyka, a często jeden utwór. Jednak najmocniej ucierpią wszelkiego rodzaju składanki. Wydawanie sezonowej składanki przebojów np. lato 2013 staje się ryzykowne, bo każdy może zrobić sobie swoją składankę, która będzie lepsza, bo całkowicie „nasza” - dodaje.

Muzyka będzie drożej nas kosztować?
Muzyka będzie drożej nas kosztować?tvn24

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku doszło do katastrofy śmigłowca. Maszyna runęła do rzeki Hudson na wysokości dolnego Manhattanu. Zginęło sześć osób - dyrektor firmy Siemens Agustin Escobar wraz z rodziną i pilot śmigłowca.

Śmigłowiec runął do rzeki Hudson. Zginął dyrektor technologicznego giganta

Śmigłowiec runął do rzeki Hudson. Zginął dyrektor technologicznego giganta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters