Muzyka z chmury. Poznaj kulisy cichej rewolucji. Kiedy pliki wyprą płyty CD?


Rynek muzyki cyfrowej rośnie, jak na drożdżach. Coraz więcej osób, także w Polsce słucha muzyki przez Internet i za nią płaci. Serwisy streamingowe wciąż pozyskują nowych użytkowników, którzy są gotowi co miesiąc płacić abonament. To zmiana, bo Polacy nie lubią płacić za filmy i muzykę z Internetu.

Optymistyczne wieści przyniósł branży muzyki cyfrowej raport International Federation of the Phonographic Industry. To organizacja, która reprezentuje interesy m.in. producentów muzycznych na całym świecie i walczy z piractwem.

Z tegorocznego raportu "Digital Music Report" wynika, że przychody z usług streamingowych (płatnego słuchania muzyki online) wzrosły na świecie aż o 51,3 proc. Lawinowo przybywa też użytkowników tych serwisów nad Wisłą. Według IFPI wartość polskiego rynku muzyki cyfrowej wzrosła w 2013 roku o prawie 45 proc. Wartość sprzedanej w ten sposób muzyki to 33,3 mln złotych, co stanowi 15 proc. całego rynku.

Jest potencjał?

- Rynek muzyki cyfrowej jest w Polsce na etapie intensywnego rozwoju. Trzeba jednak pamiętać, że praktycznie dopiero od roku użytkownicy z Polski mogą w pełni korzystać z różnorodności oferty muzycznej w Internecie. W krótkim okresie bardzo dużo zmieniło się, z rynku, w którym muzyka cyfrowa ograniczała się praktycznie do pobrań na telefony komórkowe, przeszliśmy do intensywnego rozwoju nowych form, w tym streamingu - mówi Marek Staszewski, pełnomocnik Związku Producentów Audio Video i dodaje, że liczba dostawców muzyki w sieci ciągle rośnie.

- Wśród źródeł muzyki w Internecie znamy 26 stron i portali. Widać więc, że bój o polskiego odbiorcę muzyki cyfrowej jest dość zacięty i będzie zapewne trwał nadal, bo jest o co walczyć w prawie 40-to milionowym kraju - twierdzi Staszewski.

Jak jest na świecie?

Dobrą wiadomością dla europejskich producentów muzyki jest fakt, że pierwszy raz od 12 lat na Starym Kontynencie wzrosła sprzedaż muzyki. Wprawdzie światowe przychody ze sprzedaży muzyki spadły w 2013 roku o 3,9 proc. i wyniosły 15 miliardów dolarów. Jednak duży wpływ na to miał gwałtowny spadek na rynku japońskim, aż o 16,7 proc., gdzie obecnie maleje sprzedaż muzyki na telefony komórkowe i na tradycyjnych płytach CD, a usługi streamingowe są dopiero wprowadzane na rynek. Serwisy Spotify, Deezer, czy WiMP świetnie radzą sobie np. w Szwecji, Norwegii, czy Stanach Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że na całym świecie jest ich coraz więcej, a organizacja IFPI doliczyła się ich około 450. Ich globalne przychody z abonamentu, a także reklam stanowią obecnie 27 proc. wszystkich przychodów ze sprzedaży muzyki cyfrowej. Według danych IFPI ponad 28 mln konsumentów na całym świecie korzysta dziś z muzyki w abonamencie. Rok wcześniej było to 20 mln, a w 2010 roku 8 mln.

Ogromny wzrost zainteresowania licencjonowanymi serwisami z muzyką cyfrową IFPI odnotowało w Ameryce Południowej. W Argentynie rynek ten powiększył się o 69 proc., w Wenezueli o 85 proc., a w Peru aż o 149 proc.

Według Staszewskiego pojawienie się w Polsce serwisów steamingowych wpłynęło na dynamikę rozwoju rynku. - Stało się to oczywiście w dużej mierze dzięki atrakcyjnej ofercie cenowej – dostęp do 20 mln utworów za 20 – 30 zł miesięcznie, czy pakiety wspierane reklamami - czyli dostępne bezpłatnie dla odbiorców - to unikalna oferta na rynku. Dzięki takiej konstrukcji biznesowej jest też szansa, że serwisy streamingowe będą atrakcyjną odpowiedzią na nielegalne serwisy muzyczne - uważa przedstawiciel ZPAV.

Adrian Ciepichał, dyrektor generalny polskiego oddziału WiMP twierdzi, że obecny rozwój rynku muzyki cyfrowej to dopiero początek. - W najbliższych latach jednym z najsilniejszych trendów będzie spadek sprzedaży płyt CD na rzecz wzrostu zasięgu serwisów streamingowych. Liczę także na rosnące potrzeby konsumentów w zakresie konsumpcji muzyki. Między innymi dlatego wprowadziliśmy do naszej oferty usługę WiMP HiFi, czyli streaming plików w formacie bezstratnym flac. Z naszych obserwacji z rynku norweskiego wynika, że osoby które mają konta HiFi słuchają o ponad 40 proc. więcej muzyki od tych, które korzystają z kont Premium. Oznacza to, że ludziom zależy na jakości i są w stanie za nią zapłacić by móc korzystać jeszcze więcej - uważa Ciepichał. Obecnie z WiMP korzysta ponad 520 tys użytkowników w pięciu krajach: Polska, Szwecja, Norwegia, Dania i Niemcy. - Liczba ta stale rośnie, zgodnie z naszymi planami sprzedażowymi - przekonuje Ciepichał. Jednak dokładnej liczby polskich użytkowników firma nie może zdradzić, bo takie informacje mogą wpłynąć na kurs notowanej na sztokholmskiej giełdzie spółki.

Co dalej?

Największe serwisy streamingowe nie tylko pozyskują nowych użytkowników, ale ciągle rozwijają swoją ofertę. WiMP poza wprowadzeniem usługi HiFi ostatnio umożliwia też na oglądanie treści wideo obejmujące m.in. teledyski, materiały z koncertów oraz wywiady z artystami. - Ciągle zwiększamy też liczbę utworów. Obecnie jest ich ponad 23 mln, a będzie więcej, bo nieustannie poszerzane są katalogi wytwórni i digitalizowane starsze piosenki. W przypadku tych drugich często mamy je dużo wcześniej niż konkurencja np. albumy Pod Budą, Dżemu, T.Love - twierdzi Ciepichał.

Natomiast Spotify koncentruje się na rozwoju serwisu, tak aby dostarczać muzykę na całym świecie. - W grudniu 2013 roku wprowadziliśmy Spotify za darmo na wszystkich urządzeniach, co oznacza, że można słuchać ulubionej muzyki bez opłat na telefonie, tablecie i komputerze - twierdzi Przemysław Pluta ze Spotify i dodaje, że jego firma nawiązuje programy partnerskie z producentami sprzętu muzycznego. - Dzięki partnerstwom z firmami Ford i Volvo, w nowych samochodach możliwe jest streamowanie muzyki za pomocą wbudowanych aplikacji - zachwala.

Korzystają też wytwórnie

Prezes Warner Music Poland Piotr Kabaj twierdzi, że wprawdzie rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale nad Wisłą nadal dobrze sprzedają się płyty kompaktowe. - Wzrosty w sektorze cyfrowym są duże, ale zależą od regionu świata. W Norwegii w ten sposób sprzedaje się 75, a w Szwecji 80 proc. muzyki. W Polsce to tylko 15 proc. całości - uważa Kabaj. - Rynek muzyki cyfrowej w Polsce rośnie, ale zajmujące się tym serwisy działają od niedawna. Ludzie dowiadują się o nich częściej pocztą pantoflową niż z ciekawych kampanii promocyjnych. Brakuje informacji, a często nawet sami artyści nie wiedzą, czy im to pomaga czy szkodzi - mówi Kabaj.

Kabaj twierdzi jednak, że usługi streamingowe to pozytywny trend. - Z badań wynika, że osoby, które kiedyś nielegalnie ściągały pliki, teraz używają płatnych serwisów. W Szwecji co miesiąc ponad 800 tys. ludzi płaci co miesiąc 10 euro abonamentu - mówi Kabaj i dodaje, że to słuszny kierunek, bo coraz więcej osób nie szuka torrentów z nielegalnymi plikami, a woli słuchać muzyki legalnie np. na smarfonach.

- A to dodatkowe przychody także dla wytwórni i artystów. W zeszłym roku Warner Music Poland odnotowało przychody z digitalu na poziomie 10 proc., a w obecny planujemy zakończyć z 15 proc. przychodami - mówi Kabaj. - Ten wzrost będzie coraz bardziej dynamiczny, bo coraz więcej jest serwisów oferujących takie usługi i są coraz bardziej popularniejsze. Przybywa też osób, które są gotowe płacić za dostęp do ogromnej bazy z muzyką - prognozuje.

Walka z robakami?

Zagrożeniem dla branży muzycznej, szczególnie cyfrowej jest piractwo w Internecie. Wciąż miliony plików są pobierane z nielegalnych źródeł na czym miliony złotych tracą wytwórnie i artyści. Według Ireneusza Sikorskiego z GM Records w Polsce brakuje instrumentów prawnych, aby skutecznie walczyć z piractwem.

- To walka z wiatrakami. Wytwórnia może jedynie zagwarantować, że dana płyta nie znajdzie się w sieci przed premierą. Niestety obecne przepisy nie regulują tego, co dzieje się z płytą po premierze. To główny problem ochrony utworów przed piractwem. Od lat walczą z tym artyści, ale bezskutecznie - uważa Sikorski. Podobne zdanie ma szef Warner Music Poland Piotr Kabaj, który mówi, że wprawdzie walka z piratami przynosi skutki, ale wciąż nie widać jej końca. Jego firma odnotowuje rocznie nawet 1,8 tys. przypadków nielegalnego rozpowszechniania plików.

- Wraz z ZPAV mamy systemy, które przeszukują Internet w poszukiwaniu nielegalnych serwisów, gdzie znajdują się np. całe płyty. Gdy dostaniemy taki sygnał to reagujemy natychmiast. Wysyłamy pisma, ostrzeżenia, a następnie załatwiamy takie sprawy przez e-sądy, które działają niezwykle sprawnie. Wiele osób płaci już odszkodowania - mówi Kabaj i porównuje piractwo internetowe do budynku, w którym zalęgły się karaluchy.

- Kiedy w jednym mieszkaniu zrobi się dezynfekcje, to znikają, ale za chwilę karaluchy pojawiają się w innym miejscu, bo internet nie lubi próżni, a zawsze znajdzie się ktoś kto uważa, że muzyka powinna być za darmo - dodaje.

Koniec płyt CD?

Według danych IFPI sprzedaż nagrań na tradycyjnych nośnikach, w tym płytach CD to 51,4 proc. globalnych przychodów sektora fonograficznego. W 2013 roku było to 56 proc. Czy wraz z rozwojem muzyki cyfrowej tradycyjne płyty odejdą do lamusa? Piotr Kabaj, szef Warner Music Poland nie wierzy, że muzyka cyfrowa całkiem wyprze płyty jednak zdecydowanie je zdominuje rynek.

- Płyty będą funkcjonować jeszcze przez kilka najbliższych lat. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się technologia - mówi i dodaje, że 15 lat temu nikt nie myślał, że powstaną serwisy straemingowe. - Tak samo teraz trudno przewidzieć, co się wydarzy. Jednak muzyka cyfrowa w dużym stopniu wyprze kompakty. Trudniej będzie znaleźć dobry sklep muzyczny, bo nie będzie opłacało się go utrzymywać. Rośnie pokolenie osób, które już teraz nie mają w pokojach odtwarza płyt CD i wątpię, aby to się zmieniło. Będą raczej korzystać z serwisów, które będą tylko bardziej rozwinięte niż dzisiaj - prognozuje.

Składanki w odwrocie

W to, że tradycyjne płyty CD znikną nie wierzy też Ireneusz Sikorski z GM Records. - Są gatunki muzyki, które odczują zdecydowanie mniejszą stratę w sprzedaży na rozprowadzeniu cyfrowym niżeli inne. Typowym gatunkiem jest muzyka ciężka; rock, metal, jazz, czyli gatunki dla koneserów, którzy lubią mieć oryginalny egzemplarz z papierową książeczką na półce. Takie osoby nigdy nie ściągną płyty cyfrowej, bo to też forma wyrażania siebie. One się chwalą, że mają tyle a tyle płyt - uważa Sikorski i dodaje, że sprzedaż takich wydań stale rośnie.

- Na wybór koneserów, aż tak nie wpływa cena płyty. Dla nich często nie ma znaczenia, czy wydanie kosztuje 30 czy też 60 zł, bo one i tak kupią kolekcjonerską płytę. Cyfrowa muzyka wpłynie na spadki sprzedaży tradycyjnych płyt muzyki komercyjnej np. pop-u i techno. To są gatunki, które będą się wykruszały, bo tam nie liczy się okładka, sentyment, ale tylko muzyka, a często jeden utwór. Jednak najmocniej ucierpią wszelkiego rodzaju składanki. Wydawanie sezonowej składanki przebojów np. lato 2013 staje się ryzykowne, bo każdy może zrobić sobie swoją składankę, która będzie lepsza, bo całkowicie „nasza” - dodaje.

Muzyka będzie drożej nas kosztować?
Muzyka będzie drożej nas kosztować?tvn24

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Rok 2025 przyniósł kilka istotnych zmian w podatkach i składkach. Dotyczą one między innymi kasowego PIT, składki zdrowotnej, podatku od nieruchomości czy VAT. Od marca wzrośnie natomiast akcyza na papierosy.

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Zmiany w podatkach 2025. Lista

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

Rumuńskie Karpaty, stolica Grenlandii, ale też miasto w Polsce. Redakcja portalu CNN przygotowała listę 25 propozycji podróży na 2025 rok. Wiele z nich znajduje się w Europie.

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Dokąd na urlop w 2025 roku? CNN poleca miejsce w Polsce 

Źródło:
CNN

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w poniedziałek (6 stycznia) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek 3 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców we wtorek, 7 stycznia.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wysokie zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się w przemyśle, logistyce, a także branżach związanych z zielonymi technologiami - informują przedstawiciele agencji zatrudnienia. Istotna będzie też kadra menedżerska, która zajmie się redukcją kosztów pracy. Jak będzie wyglądał rynek pracy w tym roku?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Źródło:
PAP

PMI dla polskiego przemysłu w grudniu 2024 roku wyniósł 48,2 punktu - podała firma S&P Global. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano spadek tego wskaźnika. Jak napisano w raporcie, odczyt wskazuje na najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia.

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała w tym kraju małe reaktory jądrowe. Poinformował o tym Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe.

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Źródło:
Reuters, PAP

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP