Ameryka ma kolejnego Madoffa
Skazany w przeszłości za wyłudzenia finansowe Nicholas Cosmo został oskarżony ponownie. Tym razem zarzuca się mu zbudowanie piramidy finansowej i oszukanie 1,5 tys. klientów na ponad 370 mln dolarów.
Cosmo usłyszał już zarzuty. Będzie odpowiadał za defraudację co najmniej 370 mln dolarów powierzonych mu przez 1,5 tys. inwestorów.
Spółka, którą kierował - Agape World - oferowała usługi finansowe. Według niektórych inwestorów, spółka rocznie dawała zarobić 13-14 procent. Władze podejrzewają, że zdołała pozyskać nawet 400 mln USD od klientów.
- Pierwsi inwestorzy zarobili pieniądze, piramida zaczęła się sypać później. Ci, co dołączyli się później, nie zobaczyli już nawet centa – tłumaczą śledczy.
Hochsztapler z przeszłością
Szef firmy Agape World Nicholas Cosmo był w 1999 roku skazany za przestępstwo federalne i oszustwa na 21 miesięcy więzienia.
Na wolność wyszedł w sierpniu 2000 roku. Jak podaje amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, firma Cosmo - Agape World nie była nawet zarejestrowana w rejestrze firm.
Jak Bernard Madoff
Mimo, że skala wyłudzeń jakich dokonali Cosmo i Madoff jest nieporównywalna, amerykańska prasa już porównuje szefa Agape World do autora przekrętu wszechczasów.
70-letni Madoff był znany na Wall Street od prawie półwiecza i cieszył się reputacją godnego zaufania maklera. Zasiadał w radzie giełdy Nasdaq. Swoją firmę Bernard L. Madoff Investment Securities założył w 1960 roku. Działała ona na zasadzie "Ponzi scheme" (od nazwiska osławionego aferzysty z pierwszych lat XX wieku), czyli piramidy finansowej, w której wcześniejszych inwestorów spłaca się pieniędzmi uzyskanymi od tych, którzy weszli do interesu później. Brak dopływu nowej gotówki powoduje załamanie się piramidy.
Madoff oszukał swych klientów na łączną kwotę około 50 miliardów dolarów. Wydali go jego dwa synowie, którzy wraz z nim prowadzili firmę.
Źródło: bloomberg.com
Źródło zdjęcia głównego: Agape World
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.
Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.
Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.
- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.
Ponowne zbliżenie USA z Chinami może zmienić świat bardziej niż w latach 70. - przekonuje Władysław Inoziemcew, rosyjski ekonomista i krytyk Kremla, w czwartkowym artykule dla "Le Monde". Jak twierdzi, jest to opłacalna strategia, która pozwoli przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi, zagrażającemu porządkowi na świecie.
W ciągu dwóch miesięcy zostanie przedstawiony projekt deregulacyjny w zakresie podatków - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Jak dodał, zmiany będą dotyczyły między innymi przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Ważna zmiana w sprawie przedawnienia podatków. Jest zapowiedź
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Czatbot Meta AI w najbliższych dniach ma zostać udostępniony w 41 krajach europejskich, w tym w Polsce. W połowie ubiegłego roku po interwencji irlandzkiego regulatora Meta wstrzymała plany dotyczące wdrożenia tego narzędzia.
Rynek czekał na program "kredyt zero procent". Dzisiaj już wiemy, że go nie będzie - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Joanna Makowiecka-Gatza, przewodnicząca Rady Pracodawców RP. Stwierdziła, że w skali szkolnej potencjał nowego rządowego programu, który zakłada wsparcie dla budownictwa społecznego, oceniłaby na trójkę.
Między 2022 a 2024 rokiem Polska przeznaczyła niemal 323 miliony złotych na terminale Starlink i ich abonament dla Ukrainy - podał resort cyfryzacji. Dodał, że w tym roku koszt abonamentu ma wynieść ponad 77 milionów złotych.
List nie dotarł? Awizowana przesyłka, choć nie było listonosza? To coraz częstsze. Otrzymujemy kolejne informacje o problemach Poczty Polskiej. "W niektórych rejonach doręczeń w ostatnich tygodniach zdarzyły się tymczasowe trudności" - przekazało tvn24.pl biuro prasowe poczty.
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.
"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"
- Źródło:
- tvn24.pl
Poluzowanie zasad dotyczących zadłużenia w Bundestagu to ważne wydarzenie w niespokojnych dla Europy czasach - piszą zagraniczne media. Niemiecki parlament zmienił we wtorek konstytucję, dając przyszłemu rządowi wolną rękę w zwiększaniu deficytu budżetowego w przypadku wydatków na obronność i pomoc dla Ukrainy.
Świat reaguje na "puszczenie hamulca" przez Niemcy. "Przełom"
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP
Fed zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian w przedziale 4,25-4,50 procent. W komunikacie dodano, że aktywność gospodarcza "rozwija się w solidnym tempie", jednakże niepokój budzi wzrost niepewności co do perspektyw gospodarczych kraju.