Amber Gold sprzedał niemieckie OLT Express

Najnowsze


Amber Gold sprzedał OLT Express Germany - siostrzane linie lotnicze działających do niedawna w Polsce OLT Express Poland i Regional. Niemiecka odnoga firmy trafiła w ręce Holendrów - poinformowano w komunikacie prasowym. Kwota, za jaką sprzedano linie, nie została ujawniona.

Należąca do Amber Gold marka OLT Express skupiała w rzeczywistości trzy spółki. Pierwsza to OLT Express Regional, czyli dawny Jetair kupiony przez Amber Gold w 2011 roku. Ta linia wykonywała połączenia samolotami ATR. Druga to OLT Express Poland. Ta powstała, gdy Amber Gold kupił większość udziałów w liniach czarterowych Yes Airways. Wykonywała ona loty krajowe i czarterowe na airbusach.

Trzecią spółką był niemiecki przewoźnik lotniczy OLT Express Germany. Firma ta ma długą tradycję. Została założona w 1958 r. w Emden pod nazwą Ostfriesische Lufttransport GmbH i należy do najstarszych towarzystw lotniczych w Niemczech. W 2011 r. została przejęta przez Amber Gold i przemianowana na OLT Express Germany. Oferuje loty czarterowe, a także połączenia rejsowe m.in. między Bremą, Dreznem, Hamburgiem, Zurychem, Tuluzą oraz wyspą Uznam.

Upadek planów

Początkowo planowano połączyć rynek polski i niemiecki, ujednolicić systemy dystrybucyjne oraz prowadzić wspólne akcje marketingowe. Gdy jednak pod koniec lipca zaczęły się kłopoty polskich odnóg OLT Express, które zakończyły się ich upadłością, niemieckie linie rozpoczęły poszukiwanie nowego inwestora w miejsce Amber Gold, które postanowiło wycofać się z rynku lotniczego. Tym bardziej, że i ta spółka znalazła się ostatnio w poważnych tarapatach.

- Niemiecki przewoźnik lotniczy OLT Express Germany szuka nowego inwestora i mimo kłopotów siostrzanej spółki w Polsce, OLT Express Poland/Regional, nie rezygnuje z planu ekspansji na niemieckim rynku - informował 31 lipca rzecznik firmy Matthias Burkard.

Wczoraj te poszukiwania przyniosły rezultat. Jak poinformowała OLT Express Germany w komunikacie, 100 proc. udziałów w liniach przejął od Amber Gold holenderski inwestor Panta Holdings.

- Po tym jak Amber Gold ogłosił wycofanie się z branży lotniczej, dzięki Panta Holdings nareszcie udało się nam zakończyć okres niepewności OLT Express Germany - powiedział Joachim Klein, prezes linii.

Firma planuje dalszą ekspansję i liczy, że pomoże jej w tym doświadczenie nowego inwestora. Panta ma już w swoim portfolio kilka linii lotniczych - m.in. holenderskie Denim Airways.

Spółki nie ujawniają sumy za jaką sprzedano OLT Germany.

Autor: bgr/tr/k / Źródło: tvn24.pl