Abonament RTV: Jak to się robi w Europie

Aktualizacja:
 
Abonament płacą w większości krajów UETVN24.pl

- Abonament jest ciężarem archaicznym – stwierdził niedawno premier Donald Tusk. Czy rzeczywiście? Przykład 19 państw UE pokazuje, że niekoniecznie, a polski problem tkwi raczej nie w samym abonamencie, a nieumiejętności jego ściągania.

Gorące dyskusje nad zniesieniem abonamentem toczą się nad Wisłą od kilku miesięcy. Pomysł autorstwa PO pojawił się na początku marca i rozpętał medialną burzę. Zapowiedzi zniesienia abonamentu najpierw dla emerytów i rencistów, a potem dla wszystkich obywateli, wzbudziły sprzeciw nie tylko władz mediów publicznych, ale także wielu ekspertów i – co może wydać się zaskakujące – największych nadawców komercyjnych. Prezesi TVN i Polsatu ramię w ramię z władzami TVP zaapelowali o utrzymanie abonamentu, podkreślając jego rolę w realizacji misji publicznej mediów i pokryciu wydatków związanych z cyfryzacją telewizji. Wygląda więc na to, że w kwestii zniesienia abonamentu Platforma jest osamotniona.

Krytycy pomysłów PO podnoszą dodatkowo fakt, że rządzący nie mają tak naprawdę pomysłu czym zastąpić abonament. Zapowiedzi utworzenia zasilanego z budżetu państwa Funduszu Misji Publicznej są na razie dosyć mgliste i nikt dokładnie nie wie, jak miałby on funkcjonować.

Jak oni to robią?

Abonament za korzystanie z radia i telewizji płacić muszą obywatele 19 państw Unii Europejskiej, a wśród wysoko rozwiniętych krajów spoza „27” takie rozwiązanie stosują też Norwegowie i Szwajcarzy. Abonament za korzystanie z radia i telewizji płacić muszą obywatele 19 państw Unii Europejskiej, a wśród wysoko rozwiniętych krajów spoza „27” takie rozwiązanie stosują też Norwedzy i Szwajcarzy.

Abonament za korzystanie z radia i telewizji płacić muszą obywatele 19 państw Unii Europejskiej, a wśród wysoko rozwiniętych krajów spoza „27” takie rozwiązanie stosują też Norwegowie i Szwajcarzy. W pozostałych państwach (Belgia, Bułgaria, Hiszpania, Holandia i kraje bałtyckie) media publiczne finansowane są z budżetu państwa i reklam.

Wyjątek stanowi maleńki Luksemburg, gdzie publiczni nadawcy czerpią dochody wyłącznie z reklam. To jednak rynek bardzo specyficzny, bo miejscowy RTL nie jest telewizją publiczną w pełnym tego słowa znaczeniu, a jedynie realizuje pewne cele misyjne.

W większości państw, gdzie abonament istnieje, stanowi on tylko jedno ze źródeł finansowanie mediów publicznych. Zazwyczaj łączony jest z dotacjami budżetowymi lub z dochodami z emisji reklam. Z tych ostatnich zrezygnowali jedynie Skandynawowie i Brytyjczycy. Co ciekawe, spośród państw gdzie abonament obowiązuje, tylko w Polsce, na Malcie i Cyprze ma on mniejszy udział w budżecie nadawców publicznych niż przychody z reklam. W pozostałych przypadkach stanowi główne źródło finansowania.

W Danii telewizora nie schowasz

W Grecji czy Portugalii płaci się go razem z opłatami za elektryczność, a jego pobieraniem zajmują się dostawcy energii. w Grecji czy Portugalii płaci się go razem z opłatami za elektryczność, a jego pobieraniem zajmują się dostawcy energii.

Ciekawie z abonamentem radzą sobie Brytyjczycy i Szwajcarzy. Tam pobór abonamentu zlecany jest przez nadawców publicznych prywatnym spółkom. Kontrahent BBC, spółka Capita odpowiada za identyfikowanie osób nie płacących abonamentu, wysyłanie im upomnień i odwiedzanie „podejrzanych” gospodarstw domowych. W ten sposób w latach 2005-2006 udało się zidentyfikować niemal 400 tys. uchylających się od płacenie abonentów. Akcje na szeroką skalę przeprowadzane są często podczas trwania najbardziej oglądanych programów telewizyjnych. Np. podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej przyłapano około 31,5 tys. osób nie płacących abonamentu.

Aktualnie około 92 proc. gospodarstw domowych w Danii płaci abonament. Aktualnie około 92 proc. gospodarstw domowych w Danii płaci abonament.

Szwajcarzy płacą najwięcej

Ta liczba budzi podziw, szczególnie gdy pod uwagę weźmie się fakt, że Duńczycy za publiczne media płacą w Europie niemal najwięcej. Rocznie każde gospodarstwo domowe posiadające kolorowy telewizor musi wyłożyć niemal 290 euro (odbiorniki czarno-białe są tańsze w utrzymaniu – abonament na poziomie 180 euro).

Około 25 proc. mieszkańców Italii abonamentu nie płaci Około 25 proc. mieszkańców Italii abonamentu nie płaci

Nie zmienia to faktu, że to właśnie Włosi obok Polaków najczęściej wymigują się od płacenia. Około 25 proc. mieszkańców Italii abonamentu nie płaci. A w Polsce? Na stronach KRRiT możemy wyczytać, że do publicznych mediów nie chce się dokładać co drugi Polak, ale mówi się, że w rzeczywistości płacenia abonamentu unikać może nawet 70 proc. zobligowanych do tego obywateli.

Którędy droga?

W którym kierunku powinien zatem pójść rząd by zmienić ten stan rzeczy? Rozwiązań jest kilka. Można wzorem państw zachodnich spróbować zaostrzyć kontrolę. Można też zamiast straszyć abonentów „kijem”, spróbować zwabić ich „marchewką”. Takim rozwiązaniem mogłaby okazać się np. proponowana przez niektórych możliwość odliczania kwoty abonamentu od podatku dochodowego. Wyjściem najbardziej radykalnym jest z pewnością proponowana przez PO likwidacja abonamentu i zastąpienie go środkami z budżetu. Tu jednak pojawia się kilka „ale”. Po pierwsze, jest to sprzeczne z zasadą uniezależnienia mediów od polityki. Ideą abonamentu jest bowiem właśnie to, by pieniądze płynęły wprost od obywateli do mediów, z pominięciem rządu.

Na arenie europejskiej funkcjonuje kilka nieźle radzących sobie telewizji publicznych finansowanych z budżetu, ale są też przykłady nadawców, którzy po likwidacji abonamentu mieli ogromne problemy. Na arenie europejskiej funkcjonuje kilka nieźle radzących sobie telewizji publicznych finansowanych z budżetu, ale są też przykłady nadawców, którzy po likwidacji abonamentu mieli ogromne problemy.

Likwidacja abonamentu nie jest zatem lekiem na całe zło w mediach publicznych i w skrajnym przypadku, jak pokazuje przykład Portugalii, może doprowadzić do pogorszenia kondycji naszych mediów publicznych.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 11 261 116 złotych. Tym razem jeden ze szczęśliwców trafił także szóstkę w Lotto Plus, za którą Totalizator Sportowy zapłaci 1 milion złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 5 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Podwyżka wysokości premii dla prezesa i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego sprawi, że "dwór prezesa" będzie mógł zarabiać ponad 800 tysięcy złotych rocznie - przekazał członek Rady Polityki Pieniężnej Paweł Litwiniuk. Jak dodał, przewidywany wzrost wynagrodzeń, zgodnie z uchwałą dotyczącą premii, sięgnie około 20 procent.

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

Źródło:
PAP

"Zmarnowany czas i zrujnowane życie wielu osób, miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy oraz zniszczona spółka PKP Cargo, kiedyś narodowy champion" - napisał na portalu X Jakub Karnowski, były prezes PKP w latach 2012-15, odnosząc się do decyzji sądu o umorzeniu trwającego od ośmiu lat postępowania w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej spółce PKP Cargo.

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

Źródło:
TVN24, X

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

Albański rząd zachęca inwestorów do nabywania nieruchomości zlokalizowanych na terenach górskich za symboliczne jedno euro - informuje portal Euronews. Plan Tirany zakłada budowę nowych kurortów i kompleksów turystycznych lub przedsiębiorstw zapewniających długoterminowe miejsca pracy.

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Źródło:
PAP

Powodzianie, którzy w ferworze walki z żywiołem nie byli w stanie opłacić polisy OC, mogą liczyć na nadzwyczajne zlikwidowanie kary albo rozłożenie jej na raty. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie umarzał lub obniżał opłaty za brak obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Anulowanie kary ma objąć osoby, które dotknęła klęska żywiołowa.

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Źródło:
TVN Turbo, TVN24

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, awansował na drugie miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna wyceniana jest na 206 miliardów dolarów. Taką informację podaje Bloomberg.

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Źródło:
CNN

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wywieranie presji na użytkowników, nakłanianie ich do wydawania pieniędzy i brak możliwości zrezygnowania z subskrypcji - to niektóre z pułapek czyhających na internautów, które zidentyfikowała Komisja Europejska w ramach przeglądu skuteczności unijnych przepisów cyfrowych. Jak podała KE, szkodliwe praktyki handlowe online kosztują unijnych konsumentów co najmniej 7,9 mld euro rocznie.

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Balony ze śmieciami nadlatujące z Korei Północnej spowodowały liczne opóźnienia w operacjach lotniczych na lotnisku Seul-Inczon - przekazała gazeta "Korea JoongAng".

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP