Abolicja podatkowa nieatrakcyjna?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kto pracował za granicą i ukrywał dochody, może teraz skorzystać z umorzenia podatku

Zainteresowanie podatników abolicją dotyczącą nieujawnionych dochodów zagranicznych jest niewielkie - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP w niektórych izbach skarbowych. Pierwszy z terminów na skorzystanie z nowych przepisów upływa za 10 dni.

Zgodnie z obowiązującą od 6 sierpnia br. tzw. ustawą abolicyjną, termin składania wniosków o zwrot lub jego umorzenie podatku za 2002 rok upływa 6 października. Mimo to podatnicy nie wykazują większego zainteresowania abolicją.

Na 269 wniosków złożonych w urzędach skarbowych województwa łódzkiego, tylko kilka dotyczyło dochodów osiągniętych w 2002 r. Z danych IS w Gdańsku wynika, że do 18 urzędów skarbowych województwa pomorskiego wpłynęło w sumie 476 wniosków, ale tylko 9 dotyczyło danych za 2002 r. W urzędach skarbowych Podkarpacia złożono w sumie 53 wnioski. W 20 urzędach skarbowych Lubelszczyzny złożono 225 wniosków, w tym zaledwie 5 za rok 2002. abolicja podatkowa

Kolejek nie ma

Rzecznik prasowy kieleckiej Izby Skarbowej Maria Bojczuk poinformowała, że do dwóch urzędów skarbowych w Kielcach złożono po 30 wniosków abolicyjnych, ale tylko po jednym za rok 2002. Najwięcej podań dotyczy lat 2005-2006 i dochodów osiągniętych przez Polaków w Wielkiej Brytanii.

- Do czterech największych urzędów skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Białymstoku nie wpłynął dotąd żaden wniosek o umorzenie lub zwrot podatku za 2002 r. - powiedział Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy IS w Białymstoku.

Jego zdaniem w 2002 r. niewielu Polaków wyjeżdżało do pracy za granicę. Większy ruch zaczął się od chwili przystąpienia Polski do UE.

Radosław Hancewicz zwrócił uwagę, że najczęściej podatnicy występują o zwrot podatku. Niechętnie zaś ujawniają, że mimo obowiązku nie zapłacili podatku - co jest warunkiem wniosku o umorzenie zaległości. Liczba tych ostatnich jest według rzecznika znikoma.

Podwójne opodatkowanie

Wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą było jednym ze sztandarowych haseł wyborczych Platformy Obywatelskiej. Ustawa przewidująca abolicję weszła w życie 6 sierpnia.

Obejmuje dochody osiągnięte w krajach, z którymi Polska ma lub miała niekorzystne dla emigrantów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi o umowy przewidujące obliczania podatku metodą tzw. odliczenia proporcjonalnego. Umowy takie Polska zawarła m.in.: z Austrią, Belgią, Holandią, Danią, Finlandią, USA, Rosją, czy Wielką Brytanią. Ta ostatnia została zmieniona w 2007 r.

Przyjdź, a skarbówka ci wybaczy

Stosowanie metody odliczenia proporcjonalnego powodowały, że osoba zarabiająca za granicą musiała rozliczyć się nie tylko z miejscowym fiskusem, ale także dopłacić pokaźne kwoty w polskim urzędzie skarbowym. Dlatego Polacy pracujący za granicą najczęściej ukrywali przed polskimi organami podatkowymi osiągane tam dochody. W obawie przed fiskusem odkładali też powrót do kraju.

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby które zapłaciły podatek, otrzymają jego zwrot, a ci, którzy przyznają się, że nie zapłacili – mogą skorzystać z umorzenia. Wnioski dotyczące dochodów za 2002 r. można składać do 6 października, w pozostałych przypadkach do 6 lutego 2009 r.

...ale się nie pomyl!

Eksperci oceniający przepisy dla "Gazety Prawnej" zwracali zaś uwagę, że nowe przepisy mogą stać się pułapką na podatnika. Ich zdaniem np. lepiej w ogóle nie ubiegać się o umożenie podatku, niż złożyć stosowne dokumenty po terminie. CZYTAJ WIECEJ

Podobne opinie przytaczała też "Rzeczpospolita". CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24