Na świecie trwa żywa dyskusja o tym, czy amerykański Fed powinien troszczyć się tylko o amerykańską gospodarkę, czy zwracać uwagę także na to, co jego działania wywołują w krajach rozwijających się. Dziś dołączyła do dyskusji Rada Polityki Pieniężnej. Złoty trochę się umocnił, giełda trochę poszła w górę. Dzień na rynkach - relacjonuje Rafał Hirsch
Wygląda na to, że rynek globalny uspokoił się, usadowił wygodnie i teraz spokojnie czeka na piątkowe, comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy. Sami Amerykanie trochę zaczynają się martwić zbliżającym się terminem kolejnego uderzenia w limit długu, pewnie boją się, że politycy znów zafundują im spektakl jak w październiku ubiegłego roku. Na nas to jednak na razie nie ma wpływu. Oto podsumowanie dzisiejszej sesji w Warszawie- 208 spółek w górę, 139 w dół- WIG20 +0,2%, WIG +0,5%, mWIG40 +1,1%, sWIG80 +1,0%- WIG chemia +1,5% / WIG deweloperzy -0,9%- obroty 1037,5 mln PLN (wczoraj 804,4 mln PLN)- średnia wartość transakcji 16,5 tys. PLN (wczoraj 13,9 tys. PLN)- największe obroty: KGHM (-0,1%) - 151 mln PLN- największe wzrosty: Resbud +15,8%, Graal +9,6%, Mabion +9,2%- największe spadki: IM Company -6,6%, CI Games -6,3%, PBG -5,6%- ING BSK jest najdroższy w historii / PKN Orlen jest najtańszy od sierpnia 2012W Europie sytuacja remisowa. Londyn +0,2%, Frankfurt -0,1%, Paryż +0,1%, Mediolan +0,3%, Madryt +0,2%, Stambuł -0,5%W USA S&P 500 spada o 0,4%. Największe obroty: Apple (+0,3%), Facebook (-2,0%), 3D Systems (-17,4%)Euro jest po 4,19 PLN, dolar po 3,10 PLN, frank po 3,42 PLN. EUR/USD=1,3537Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,57%, USA 2,65%, Niemcy 1,64%Miłego wieczoru!
Koniec sesji w Warszawie. WIG20 urósł o 0,2 procent.
A na rynku Bondspot obligacje lekko drożały
- rentowność dwuletnich nie zmieniła się i wynosi 3,10 procent
- rentowność pięcioletnich spadła z 3,91 procent do 3,87 procent
- rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,58 procent do 4,54 procent
Aston Martin ma problem. Firma wzywa właścicieli 17.590 samochodów tej marki do salonów, ponieważ jeden z chińskich poddostawców użył niewłaściwych materiałów.
17.590 samochodów, to trzy czwarte całej globalnej sprzedaży Aston Martina licząc od 2007 roku.
Konferencja RPP zakończona, polski rynek nie za bardzo miał na co reagować, za to w USa pogłębiają się spadki. Nasdaq jest najniżej od listopada
Najważniejsze rzeczy z konferencji prezesa NBP Marka Belki po posiedzeniu RPP:
- dalsze ruchy RPP zależą głównie od inflacji, samo przyspieszenie wzrostu PKB jest istotne, ale nie decydujące, bardzo ważna dla RPP jest struktura PKB, rynek pracy i rachunek obrotów bieżących
- musimy obserwować to jak reaguje świat na ruchy Fed, ale nie sąze, żebyśmy musieli reagować, mamy niezmiernie zrównoważoną gospodarkę
- kraje któe musiały reagować na zmianę polityki Fed, to te, w których inflacja jest powyżej celu, a na rachunku obrotów bieżących jest duży deficyt
- Fed nie może abstrahować od zdrowia gospodarczego reszty świata. Jak się coś zdarzy w Chinach, to USA to poczują
- osłabienie złotego ma charakter przejściowy
Rada Polityki Pieniężnej w swoim komunikacie podtrzymała stanowisko, że stopy procentowe nie powinny się zmienić do końca półrocza.
Amerykanie wystartowali, S&P500 spada o 0,2 procent. W Europie mamy teraz lekkie wzrosty. DAX rośnie o 0,2 procent, Euro Stoxx 50 rośnie o 0,1 procent. WIG20 rośnie aż o 0,7 procent.
Agencja Moody's prognozuje, że stopa bezrobocia w USA będzie nadal spadać i znajdzie się na koniec roku w okolicy 6 procent. Jednak spadek stopy bezrobocia będzie nie tylko efektem powstawania nowych miejsc pracy, ale także odchodzenia części bezrobotnych z rynku pracy. Zdaniem Moody's piątkowe rządowe dane o rynku pracy pokażą wzrost miejsc pracy w styczniu o 170 tysięcy.
PMI usługowy dla USA wzrósł z 55,7 pkt w grudniu do 56,7 pkt za styczeń. Ależ ożywione te amerykańskie usługi.
Ankieta Reutera: euro za 12 miesięcy będzie kosztować 4,08 PLN.
Miesiąc temu wynik tej ankiety brzmiał 4,02 PLN.
Ruszył rynek w Brazylii - indeks Bovespa spada o 0,4 procent. Kontrakt na amerykański S&P 500 spada o 0,3 procent. Oto notowania przedsesyjne spółek, które podały swoje wyniki:
- Estee Lauder +1,9%
- Merck +1,9%
- Ralph Lauren +3,8%
- Time Warner +0,2%
Akcje sieci aptek CVS Caremark, która dziś ogłosiła wycofanie się ze sprzedaży papierosów tracą przed sesją 2,5 procent.
W styczniu w USA powstało 175 tysięcy nowych miejsc pracy - donosi firma ADP. To dane nieco gorsze od oczekiwań. Rynek przykłada do nich wagę, ponieważ są one traktowane jako prognostyk przed oficjalnymi rzadowymi danymi, które zawsze są publikowane 2 dni później.
Węgierski bank centralny w sprawozdaniu z ostatniego posiedzenia wspomina o możliwości dalszych obniżek stóp procentowych. W Polsce nie ma o tym mowy, głównym dylematem polityki monetarnej jest kwestia jak szybko stopy podnosić, a nie obniżać.
Popołudniowy rzut oka na giełdę
Gdyby sesja giełdowa kończyła się teraz to na zamknięciu:
- ING BSK byłby najdroższy w swojej historii
- Alior Bank byłby najdroższy od października 2013
- KGHM byłby najtańszy od grudnia 2011
WIG20 w tej chwili rośnie o 0,6 procent.
Po doniesieniach o nowej propozycji pomocy dla Grecji drożeją greckie obligacje. Rentowność dziesięcioletnich spada z 8,40 procet do 8,14 procent.
Bloomberg donosi, że w Unii Europejskiej narodził się pomysł, aby kolejna transza pomocy finansowej dla Grecji miała formę pożyczki aż na 50 lat.
Za 2 tygodnie minister środowiska ma przedstawić projekt ustawy łupkowej. Premier powiedział, że musimy się zdecydować na mniej biurokratyczny system.
Minister finansów o oskładkowaniu umów cwyilno-prawnych:
Złoty radzi sobie dziś coraz śmielej. euro jest już poniżej 4,19 PLN. Oto komentarz do sytuacji na rynku walutowym ze strony Marka Wołosa z TMS Brokers
Dziś w USA swoje wyniki finansowe podają:
- przed sesją: Estee Lauder, GlaxoSmithKline, Merck, Nasdaq OMX, Ralph Lauren, Time Warner
- po sesji: Marathon Oil, Twitter, Walt Disney, Yelp
A poza tym o 14:15 mamy ważne dane z rynku pracy. firma ADP poda liczbę nowych miejsc pracy, które powstały w amerykańskiej gospodarce w styczniu
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Konferencja prasowa o 16:00.
Niemcy sprzedali pięcioletnie obligacje za 3,28 mld EUR z rentownością 0,63 procent. Na poprzednim przetargu było 0,9 procent. Nerwowość na rynkach ostatnio wzrosła, dług niemieckiego rządu jest więc znowu w cenie.
Trwa licytacja na prognozy wzrostu PKB w czwartym kwartale 2013. Do tej pory obowiązywała wersja "będzie 2,8 procent", minister finansów dziś rano wspomniał o 2,9 procent, a teraz ministerstwo gospodarki prognozuje aż 3,2 procent.
Szef szwajcarskiego banku centralnego się przypomniał powtarzając to co zwykle, czyli: zapora dla kursu franka na poziomie 1,20 za euro pozostanie w użyciu tak długo, jak będzie trzeba.
Zapora ustanowiona przez szwajcarski bank centralny od ponad dwóch lat uniemożliwia frankowi dalsze umacnianie się (co niewątpliwie cieszy posiadaczy kredytów mieszkaniowych w CHF)
Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła w grudniu o 1 procent rok do roku. Ekonomiści już komentują, że to kolejny argument za kolejną obniżką stóp procentowych w Europie. ECB zbiera się na posiedzeniu jutro, a giełdy na słabe dane z eurolandu na razie nie reagują.
Giełdy w Europie sobie spokojnie rosną. WIG20 zyskuje już 0,4 procent. Lepiej w Europie radzi sobie Madryt (+0,5%), Mediolan (+0,7%), Stambuł (+0,9%) i Sztokholm (+1,1%).
Pierwszy fixing na polskim rynku obligacji:
- rentowność dwuletnich spadła z 3,10 procent do 3,09 procent
- rentowność pięcioletnich spadła z 3,91 procent do3,85 procent
- rentowność dziesięcioletnich spadła z 4,58 procent do 4,55 procent
Jeśli ktoś dziś leci do Londynu, to przypominamy, że mają tam dzisiaj strajk w metrze (nie wiemy, czy to dlatego, że mają za ciemno w pracy)
Slow day at the office? http://t.co/GjAtXoUQzc pic.twitter.com/QDX7JjVxFi
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) February 5, 2014
PMI usługowe w Wielkiej Brytanii spada z 58,8 pkt do 58,3 pkt.
Jeszcze tylko usługowy PMI amerykański i przestaniemy o tym pisać, aż do początku marca :)
Złoty już drugi dzień dynamicznie odrabia straty z poprzedniego tygodnia. Euro znów kosztuje mniej niż 4,20 PLN
Deficyt budżetowy w 2013 wyniósł około 42,5 mld PLN - informuje wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Pierwotnie, przed nowelizacją budżetu planowano go na 35,5 mld PLN. W nowelizacji podniesiono prognozę deficytu do 51 mld PLN.
dla porządku: niemiecki PMI usługowy spadł z 53,5 pkt do 53,1 pkt, francuski wzrósł z 47,8 pkt do 48,9. Ten sam indeks dla całej strefy euro wzrósł z 51 pkt do 51,6 pkt.
To dla nas trochę zaskakujące, ale okazuje się, że swój indeks PMI ma nawet Liban. Niestety w tym miesiącu spadł on do rekordowo niskiego poziomu 44,7 pkt. Jak się graniczy z Syrią, to zapewne trudno o wzrost gospodarczy.
Pierwszy dziś rzut oka na giełdę
Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że szacuje tempo wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2013 na 2,9 procent. To nieco lepiej od dotychczasowych szacunków, które pojawiały się na rynku i mówiły o wzroście o 2,8 procent. GUS poda dane o wzroście PKB w czwartym kwartale w piątek 14 lutego.
Hiszpański indeks PMI dla sektora usługowego wzrósł z 54,2 pkt do 54,9 pkt - to poziom najwyższy od lipca 2007. Co ciekawe, z publikacji wynika też, że w hiszpańskim sektorze usług zanotowano pierwszy od lutego 2008 wzrost zatrudnienia.
Sprzedaż detaliczna w Czechach w grudniu wzrosła o 5,2 procent rok do roku. W całym 2013 Czesi zanotowali wzrost sprzedaży o 1 procent.
Słowacja miała w grudniu wzrost sprzedaży o 0,7 procent, a Węgry zanotowały wzrost o 1,8 procent.
WIG20 rozpoczął sesję minimalnym wzrostem - o 0,07 procent. Na zachodzie z kolei minimalne spadki. Londyn -0,3 procent, Frankfurt -0,3 procent, Paryż -0,3 procent, Mediolan -0,1 procent, Madryt -0,3 procent.
Hrywną ukraińską ostatnio zajmowaliśmy się nieco mniej, a tymczasem ona ciągle traci na wartości. Jeszcze tydzień temu bank centralny interweniował na poziomie 8,40, a dziś mamy już 8,75 hrywny za dolara
Ciekawa mapa z Ernst & Young. Wszystkie rynki wschodzące uszeregowane według ryzyka pojawienia się problemów. Polska ma ostrzegawczy kolor żółty, ale jest tuż obok alarmowego koloru czerwonego. Dobrze wyglądamy tylko pod względem inflacji i zmienności kursu walutowego. Kolor czerwony ostrzega świat przed naszym długiem publicznym, zadłużeniem zagranicznym i deficytem na rachunku obrotów bieżących (co trochę dziwne, bo ten deficyt ostatnio szybko się zmniejsza)
Ernst and Young's Emerging Markets Heat Map 2014 pic.twitter.com/L10HePOSfz
— Emerging Equity (@EM_Equity) February 5, 2014
Kontrakt terminowy na WIG20 zaczął sesję od spadku o 0,2 procent. Kontrakty zachodnioeuropejskie też pozostają na minusach. Indeks giełdy w Turcji już spada - o 0,12 procent.
Dziś znów mamy dzień z indeksami PMIM, ale tym razem chodzi o wskaźniki mierzące aktywność gospodarczą w sektorze usług, a nie w przemyśle. Rynki usługowymi PMI przejmują się mniej, ponieważ powiązanie pomiędzy tymi danymi, a tempem wzrostu gospodarczego jest słabsze niż w przypadku PMI przemysłowych. no a poza tym nikt nie liczy PMI usługowego dla Polski.
Jeśli mimo to ktoś jest zainteresowany to PMI usługowe dla Szwecji spadło z 57,7 do 55,9 pkt, a dla RPA spadło z 50,5 do 50,3. Oto zestawienie dotychczas opublikowanych wskaźników:
- Irlandia 61,5
- Szwecja 55,9
- Japonia 51,2
- RPA 50,3
- Rosja 50,2
- Indie 49,6
Ruszyła giełda turecka. Na razie rośnie o 0,2 procent.
Kontrakt na niemiecki DAX spada o 0,3 procent.
Kontrakt na ogólnoeuropejski indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,4 procent.
Polacy jak do tej pory nie rzucili się na program Mieszkanie dla Młodych.
W styczniu banki zaakceptowały zaledwie 940 wniosków na łączną kwotę 20 mln PLN. Na finansowe wsparcie w ramach Mieszkania dla Młodych rząd przeznaczył na ten rok 570 mln PLN, a więc po styczniu wykorzystano zaledwie 3,5 procent całorocznego limitu.
Jeśli dziennikarze są cześcią rynków finansowych, to polski rynek finansowy stracił dziś bardzo istotną część.
Nowy prezes Microsoftu przywitał się z publicznością
first commitment as CEO...i won't wait 4 years between tweets!
— Satya Nadella (@satyanadella) February 5, 2014
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy zapewne od spadków. Kontrakty na indeksy we Frankfurcie i w Londynie tracą 0,3 procent.
Indeks S&P 500 wzrósł wczoraj o 0,8 procent. Microsoft z nowym prezesem spadł o 0,4 procent, a gwiazdą sesji była firma modowa Michael Kors, która po świetnych wynikach podrożała o 17,3 procent. Jednocześnie pod względem wartości rynkowej firma Michael Kors przegoniła takie giganty modowe jak Ralph Lauren, czy Gap. Kontrakt na S&P500 w trakcie sesji azjatyckiej spadł o 0,5 procent.
W Japonii Panasonic podrożał dziś o 18,9 procent. Spółka zachwyciła rynek wzrostem zysków, które pochodza głównie ze sprzedaży systemów audio do samochodów i baterii do samochodów elektrycznych. Panasonic w porę wycofał się z produkcji telewizorów plazmowych i smartfonów, która przestała być rentowna. Mało która firma tak potrafi.
PKB w Indonezji w czwartym kwartale wzrosło o 5,7 procent rok do roku.
W Azji zaczęło się dziś od wzrostów, ale potem niektóre rynki wpadły pod kreskę: Japonia +1,2%, Hong Kong -0,5%, Korea +0,2%, Indonezja +0,5%, Indie -0,1%, Australia -0,5%. Rynek w Chinach jest nadal nieczynny ze względu na obchody Nowego Roku.
Euro jest po 4,20, dolar po 3,11, frank po 3,44, funt po 5,08. EUR/USD=1,3503
Wszystko, co się działo we wtorek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: NBP