Rubel przez cały dzień tracił na wartości w oczekiwaniu na nowy, zapewne gorszy rating od Standard & Poor's. W Unii wybuchła nowa sprzeczka o rozliczenia budżetowe, bo Londyn miał Brukseli dopłacić, co rozwścieczyło premiera Camerona. Media prześcigały się natomiast w plotkach i pogłoskach o tym kto zda, a kto nie zda europejskich stress testów. Rynkami huśtało w sposób umiarkowany. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch
10 punktów bazowych, czyli podsumowanie dnia na rynkach:
Koniec sesji w Warszawie. WIG20 spadł o 0,31 procent do 2426,20 punktów.
W skali tygodnia WIG20 zyskał 1,04 procent. to najlepszy wynik od pięciu tygodni.
Akcje PGE po szczycie klimatycznym podrożały o 3,6 procent i zakończyły notowania na poziomie njajwyższym od sierpnia 2011
Proszę pamiętać o zmianie czasu w ten weekend!
Przez najbliższy tydzień sesja w USA będzie startować o 14:30 naszego czasu i kończy się o 21:00. Ważniejsze dane ze Stanów, które zwykle pojawiają się o 14:30 i 16:00 w tym tygodniu będą o 13:30 i 15:00.
Od 2 listopada wszystko wróci do normy, bo wtedy na czas zimowy przechodzą Amerykanie
Polski rynek obligacji skarbowych dziś w trakcie sesji bił rekordy, ale pod koniec dnia trochę osłabł:
rentownośc dwuletnich wzrosła z 1,67 procent do 1,68 procent
rentowność pięcioletnich wzrosła z 2,04 procent do 2,07 procent
rentowność dziesięcioletnich wzrosła z 2,63 procent do 2,64 procent
W skali tygodnia rentowność dwuletnich spadła o 5 punktów bazowych, dziesięcioletnich - o 2 punktuy bazowe, natomiast rentowność pięcioletnich wzrosła o 1 punkt bazowych. Czyli wychodzi na to, że dla polskich obligacji to był tydzień stabilny.
Większość walut wschodzących dziś zyskała do dolara. Dużym wyjątkiem był oczywiście rosyjski rubel. Oto dzisiejsze zmiany w stosunku do dolara:
- brazylijski real umocnił się o 1,8 procent
- polski złoty umocnił się o 0,4 procent
- won koreański i meksykańskie peso umocniły się o 0,3 procent
- korona czeska i rand RPA umocniły się o 0,2 procent
- lira turecka umocniła się o 0,1 procent
- rupia indyjska osłabła o 0,1 procent
- rubel rosyjski osłabł o 0,4 procent
We wrześniu w USA sprzedaż nowych domów wzrosła o 0,2 procent, oczekiwano spadku o 6,8 procent.
Nawet tak niewielki wzrost oznacza, że we wrześniu sprzedano najwięcej nowych domów od lipca 2008. Za to średnia cena domu spadła o 4 procent rok do roku do poziomu najniższego od sierpnia 2013 - 259 tysięcy USD
Nowe, rekordowo niskie rentowności obligacji w Polsce. Dziesięcioletnie na poziomie 2,518 procent
Rekordowo niska rentowność 10-let. obligacji Polski. Dziś spadła ona do 2,518%. #polska pic.twitter.com/FCwfgONigb
— macroNEXT (@Macronextcom) October 24, 2014
Rosyjski bank VTB zaskarżył sankcje unijne do Trybunału Sprawiedliwości. Na to samo zdecydował się już wcześniej Sbierbank
Źródło furii Camerona, czyli unijna tabelka z kwotami, które państwa muszą dopłacić (plus w kolumnie 3). Państwa, które mają w kolumnie 3 minus dostaną niespodziewany bonus z Brukseli.
Jak widać najwięcej muszą dopłacić Brytyjczycy, Holendrzy i Włosi, a wśród dopłacających są też Grecy i Cypryjczycy. Najwięcej otrzymać mają Francuzi i Niemcy, a także Duńczycy, no i Polska
Satire truly dead when Greece forced to borrow money to pay EU extra €89m on account of economic over performance: pic.twitter.com/mafPNKRzr7
— Faisal Islam (@faisalislam) October 24, 2014
Reuters w odpowiedzi na plotki Bloomberga dostarcza właśnie swoją plotkę o tym, że Deutsche Bank jednak przeszedł stress test.
Euro się umacnia.
To ostatnie godziny na prasowe spekulacje o stress testach przed weekendem, więc pojawia się ich coraz więcej i brzmią coraz poważniej.
Bloomberg informuje, że stress testu może nie zdać największy bank Niemiec - Deutsche Bank
Może go nie znać, bo testy są opaete na danych sprzed kilku miesięcy, czyli sprzed momentu w którym Deutsche Bank zwiększył kapitał.
Akcje Deutsche Banku tanieją teraz o 0,3 procent, DAX spada o 0,6 procent. Czyli reakcji nie ma. Rynek chyba jest już trochę znudzony tymi wszystkimi spekulacjami.
Cameron otwarcie odmówił wpłaty oczekiwanych przez Brukselę pieniędzy do unijnego budżetu.
Mówi też, że to nie pomoże utrzymać Wielką Brytanię w strukturach Unii Europejskiej.
Poważna sprawa się zrobiła.
I'm angry at the sudden presentation of a €2bn bill to the UK by the EU. It's an appalling way to behave and I won't be paying it on Dec 1st
— David Cameron (@David_Cameron) October 24, 2014
Bloomberg donosi, że stress testów w Europie nie przeszło 25 banków. Wcześniejsze przecieki/spekulacje mówiły o 18 bankach. Europejskie giełdy na tego newsa zareagowały wstrzemięźliwie, nadal są na lekkich minusach. Wyniki stresstestów w niedzielę.
Unia Europejska ma nowy powód do kłótni. Chodzi o korektę budżetową z Brukseli z której wynika, że Londyn musi dopłacić do Brukseli dodatkowe 2,4 mld GBP.
Premier Cameron właśnie wpadł w furię i chce nadzwyczajnego szczytu unijnego na ten temat. Cameron twierdzi, że jego pomysł nowego szczytu popierają Holendrzy i Włosi
A tymczasem w Madrycie władze miasta sprzedały mieszkania komunalne Goldman Sachsowi. Ten oczywiście jako prywatny bank dbający o swój zysk, podnosi biednym lokatorom czynsze.
Kontrakt na S&P500 spada teraz o 0,31 procent, a komentatorzy rynkowi w USA oczekują dziś spadków z dwóch powodów:
- po pierwsze wykrycie Eboli w Nowym Jorku może wywołać ponowny wzrost obaw o to, że ten problem może jednak mieć wpływ na gospodarkę
- po drugie złe wyniki Amazona, mogą popsuć nastroje w całym sektorze internetowym
Politycy mogą się kłócić, ale rynek decyzje unijnego szczytu klimatycznego przyjmuje z entuzjazmem.
Indeks branżowy WIG Energia rośnie dziś o 2,7 procent i jest na poziomie rekordowo wysokim
PGE drożeje o 3,4 procent
Tauron drożeje o 2,6 procent
ZE PAK drożeje o 6,4 procent
Energa i Enea drożeją o 0,3 procent
Generalnie od początku roku sektor energetyczny zachowuje się znacznie lepiej od szerokiego WIG. Spółki z tego sektora poszły w tym roku w górę już średnio o około 30 procent
Czeski minister finansów obciął prognozę wzrostu PKB w tym roku do 2,4 procent. Wcześniej zapowiadał 2,7 procent. W 2015 czeska gospodarka ma urosnąć o 2,5 procent
Deflacyjna ciekawostka ze strefy euro. W sierpniu producenci obniżali ceny swoich produktów we wszystkich państwach strefy oprócz Łotwy, gdzie też nie można powiedzieć, żeby te ceny wyraźnie podnosili
CHART: in August, ALL euro-area members had negative producer prices index, except Latvia. Won't help to lift CPI. pic.twitter.com/33N0sSPD0h
— Maxime Sbaihi (@MxSba) October 24, 2014
WIG20 podobnie jak wczoraj, po dobrym początku nieco opadł. Teraz rośnie już tylko o 0,15 procent.
Z jednej strony mamy drożejący o 3,2 procent PGE, a z drugiej taniejące banki: Pekao SA (-1,3%) i PKO BP (-0,8%)
Na szerokim rynku 143 spółki drożeją, a 145 tanieje.
Wśród spółek niegroszowych z przyzwoitą liczbą transakcji (ponad 30)
najbardziej drożeją: Dom Development (+6,9%), ZE PAK (+6,4%), Rainbow Tours (+4,9%)
najbardziej tanieją: Rank Progress (-8,7%), Polnord (-5,5%), Elemental (-2,0%)
Duracell, ten od baterii, zostanie osobną spółką. W tej chwili to tylko brand należący do koncernu Procter & Gamble, ale P&G zamierza Duracella wydzielić jako osobną spółkę i wprowadzić na giełdę.
Podział miałby się odbyć w drugiej połowie 2015 roku P&G zaznacza, że nie jest to decyzja ostateczna, ale taki jest plan.
Wczoraj po sesji swoje wyniki pokazały Amazon i Microsoft.Ten pierwszy rozczarował, ten drugi nie rozczarował.
Teraz w notowaniach przedsesyjnych:
- Amazon spada o 9,8 procent
- Microsoft rośnie o 2,8 procent
Ford zarobił w trzecim kwartale 0,24 USD na akcję - oczekiwano 0,19 USD. Przychody wypadły znacznie lepiej od oczekiwań na poziomie 33,19 mld USD - sięgnęły 35,8 mld USD.
Ford w notowaniach przedsesyjnych drożeje o 0,2 procent
W niedzielę wybory w Brazylii (7 największa gospodarka na świecie). Najnowszy sondaż przynosi dużą zmianę - na czoło znów wychodzi kandydat opozycji Neves i ma aż 54,6 procent.
Neves to także faworyt rynków finansowych.
Jerzy Hausner z RPP dla Bloomberga: stopy procentowe w Polsce są obecnie na adekwatnym poziomie.
Brzmi to tak, jakby Hausner nie był w grupie chcącej jeszcze jednej obniżki w listopadzie.
Zdaniem Hausnera tempo wzrostu polskiego PKB nie spadnie poniżej 3 procent, a w drugim półroczu 2015 nastapi ponowne przyspieszenie wzrostu.
NBP ma nowego wiceprezesa. Została nim Anna Trzecińska - od 2009 zastępca prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a wcześniej między innymi dyrektorem Departamentu Polityki Pieniężno-Kredytowej NBP.
Jednocześnie wiceprezesem NBP, ze względu na koniec kadencji, przestał być Witold Koziński.
W kwestii szczytu klimatycznego, redukcji, emisji i tak dalej, Maciej Sokołowski to wszystko ogarnia:
Jurij Prodan, minister energetyki Ukrainy mówi, że ze 150 ukraińskich kopalni węgla, 83 są obecnie w rękach prorosyjskich separatystów.
Polska w tym roku nie wyemituje obligacji w jenach japońskich. Wcześniej resort finansów nie wykluczał takiej opcji, dziś jasno wypowiedziała się na ten temat wiceminister finansów Dorota Podedworna-Tarnowska.w przyszłym tygodniu do Japonii i Korei Płd jadą przedstawiciele resortu, aby rozmawiać z inwestorami, ale będą ich chcieli zainteresowac głównie naszymi krajowymi obligacjami.
13 listopada zapadają polskie obligacje pięcioletnie denominowane w JPY, za 21,5 mld JPY, czyli około 660 mln PLN. Wcześniej był pomysł, aby wygasającą emisję zrolować na nową. Tak się nie stanie, natomiast resort nie wyklucza emisji w jenach w 2015.W przyszłym roku, pod koniec lipca wygasa kolejna seria obligacji, za 25 mld JPY, czyli około 770 mln PLN.
Łączne zadłużenie Polski denominowane w jenach to dziś około 14,2 mld PLN
Wyjaśniło się, skąd pochodziły cytowane dziś rano przez agencję Ransquawk słowa Marka Belki o tym, że złoty jest niedowartościowany.
Szef NBP powiedział to dziś na konferencji poświęconej przyszłości gospodarki europejskiej, która odbywa się dziś w Warszawie na Stadionie Narodowym.
Oto pełen cytat za Bloombergiem:
Minister finansów Rosji mówi, że obawy związane z oczekiwanym cięciem ratingu przez Standard & Poor's są przesadzone
Deficyt budżetowy w strefie euro w drugim kwartale zmalał do 2,5 procent PKB. Deficyt w całej Unii to 3 procent PKB. Jak widać wciąż obowiązuje trend zmniejszania deficytów w Europie
Euro area seasonally adjusted government deficit down to 2.5% of GDP in Q2 2014 #Eurostat http://t.co/Hes6L6DkKO pic.twitter.com/2EmxEfqyOB
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) October 24, 2014
Goldman Sachs już nie oczekuje podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii w 2015 roku. Teraz spodziewa się jej w czerwcu 2016.
Międzynarodowy fundusz Walutowy martwi się tym, że w Europie Środkowej nie rosną płace. Zauważa to w swoim nowym raporcie, opublikowanym z okazji 25lecia upadku muru berlińskiego.
Średni poziom płac w Europie Środkowej doganiał poziom zachodni o 1 punkt procentowy rocznie, ale tylko w okresie do 2008 roku. Od tamtej pory nie ma żadnego postępu. MFW zauważa też, że płace w krajach rozwijających się w Azji nadal rosną, chociaż są niższe niż w Europie.
Według funduszu, aby płace znów zaczęły rosnąć, potrzebne są nowe reformy, polegające na ułatwieniach w zakładaniu firm i w procesach inwestycyjnych, a także na zmniejszeniu deficytów budżetowych. Zdaniem MFW Europa Środkowa w ostatnich latach przestała się reformować.
Skarbiec Holding opublikował prospekt emisyjny.
Wynika z niego, że właściciele, czyli Enterprise Investors, chcą sprzedać w ofercie 49 procent akcji. Cena maksymalna wynosi 44 PLN, czyli wartość oferty to 139 mln PLN.
Skarbiec Holding to właściciel towarzystwa funduszy Skarbiec TFI - to piąte najwieksze TFI w Polsce, zarządzające aktywami o wielkości 14,8 mld PLN.
Debiut giełdowy planowany jest na 21 listopada.
Już w niedzielę ECB opublikuje wyniki europejskich stress testów. Media od paru dni kipią od spekulacji, kto je obleje, a kto nie. Natomiast analitycy ING przytomnie zauważają, że kilka banków będzie musiało ten test oblać, aby rynek potraktował całą operację jako wiarygodną. Jeśli wszyscy zdadzą, wtedy rynek nie uwierzy w dobrą kondycję europejskich banków.
Brytyjskie PKB urosło w trzecim kwartale o 0,7 procent kwartał do kwartału. To niewielkie spowolnienie wzrostu, bo poprzednio był wzrost o 0,9 procent. Ale też jak informuje biuro statystyczne z Londynu w tej chwili PKB Wielkiej Brytanii jest o 3,4 procent powyżej szczytu sprzed kryzysu z 2008 roku.
PKB rok do roku wzrósł o 3 procent. W drugim kwartale wzrost wynosił 3,2 procent.
Brytyjski minister od gospodarki wygląda na zachwyconego
Strong GDP growth of 0.7% in Q3 and 3% over the last year. The UK is leading the pack in an increasingly uncertain global economy
— George Osborne (@George_Osborne) October 24, 2014
Growth not just in services but in manufacturing and construction too. Very encouraging
— George Osborne (@George_Osborne) October 24, 2014
Goldman Sachs oczekuje, że bank centralny Rosji na swoim najbliższym posiedzeniu 31 października podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych do 8,5 procent. Zdaniem banku jeśli ceny ropy ustabilizują się na obecnym poziomie, rubel może stracić jeszcze kolejne 10%-15%
Marek Belka powiedział Bloombergowi, że złoty jest niedowartościowany (czyli za słaby) - donosi za Bloombergiem agencja Ransquawk.
Źródło nie jest z tych najbardziej wiarygodnych, ale złoty tak jakby na coś reagował - euro spadło z 4,23 PLN do 4,22 PLN w ciągu kilku minut - więc może to być reakcja na te właśnie doniesienia.
Rekomendacje JP Morgana dla polskich banków:
PKO BP - przeważaj, cena docelowa 45,10 PLN, 23,5 procent powyżej ceny rynkowej
Millennium Bank - przeważaj, cena docelowa 10,20 PLN, 19,3 procent powyżej ceny rynkowej
mBank - neutralnie, cena docelowa 525 PLN, 8,9 procent powyżej ceny rynkowej
Pekao SA - niedoważaj, cena docelowa 179 PLN, 1,3 procent powyżej ceny rynkowej
Alior Bank - niedoważaj, cena docelowa 76 PLN, 0,7 procent powyżej ceny rynkowej
Bank Handlowy - niedoważaj, cena docelowa 112 PLN, 2,5 procent poniżej ceny rynkowej
BZ WBK - niedoważaj, cena docelowa 363 PLN, 3,8 procent poniżej ceny rynkowej
Po szczycie klimatycznym delikatnie drożeją zezwolenia na emisję CO2. Dziś kosztują 6,38 EUR za tonę - najwięcej od 3 września.
W tym roku zezwolenia na emisję CO2 podrożały już o 29,4 procent. To pierwszy roczny wzrost od 2010 roku.
W 2013 ceny spadły o 26,2 procent, w 2012 spadły o 6,4 procent, w 2011 spadły o 49,8 procent
JP Morgan prognozuje, że 2015 będzie dobry dla producentów miedzi. popyt na miedź w przyszłym roku ma wzrosnąć o 3,5 procent na świecie, a w Chinach o 5 procent. To powinno pozwolić dojść cenie miedzi do 7500 USD za tonę. To o 12,4 procent powyżej poziomu obecnego
Japoński Nikkei 225 wzrósł dziś o 1 procent, co oznacza, że zakończył tydzień wzrostem o 5,2 procent. A to, drodzy Państwo, oznacza najlepszy tydzień na japońskiej giełdzie od listopada 2013.
Obniżka ratingu Rosji do poziomu śmieciowego może być dzisiaj (jeśli nastąpi) wydarzeniem dnia, ale wiadomości na temat ratingów może być dziś więcej.
Fitch ma dziś zaktualizować swoje ratingi dla Włoch i Hiszpanii, a Moody's dla Niemiec i Austrii. S&P500 obok Rosji ma się dziś zająć też Cyprem
Złoty zaczął dzień od lekkiego osłabienia. Niewykluczone, że dziś znów będziemy obserwować próbę przebicia się ponad okolice, od których kurs się ostatnio odbija w dół, czyli 4,2370 PLN - 4,24 PLN
Rosyjski bank centralny w środę nie interweniował na rynku, natomiast z danych zamieszczonych na jego stronie internetowej wynika, że wczoraj interwencja mogła sięgać nawet 2,8 mld USD.
Dzisiaj rubel nadal się osłabia i już teraz zdążył wyjść wyraźnie poza pierwotne dopuszczalne widełki dziennego ruchu. To wiąże się z koniecznością kolejnych interwencji, które dziś powinny sięgać już około 700 mln USD.
Rosyjski bank centralny obowiązkowo broni rubla sprzedając 350 mln USD zawsze kiedy rubel wyjdzie z widełek, a potem każdorazowo kiedy oddali się od nich o każde kolejne 5 kopiejek. Dziś rubel w stosunku do koszyka walut "odjechał" już o ponad 10 kopiejek, więc zapewne mamy za sobą już dwie rosyjskie interwencje.
Otwarcie rynków w Europie:
Londyn -0,5%, Paryż -0,6%, Frankfurt -0,5%, Zurych -0,2%, Madryt -0,5%, Mediolan -0,6%
Moskwa -0,2%, Stambuł +0,2%, Warszawa -0,1%, Wiedeń +0,8%, Praga +0,3%
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)