Nic nie może wiecznie trwać. Zwłaszcza wzrosty na giełdach. Dziś wszystko wskazywało na to, że rynek po ostatnich wzrostach wykona korektę notowań w dół. Ale w ostatniej godzinie sesji inwestorzy znów zaczęli kupować i w efekcie znów udało się skończyć dzień na plusie. Złoty też się umocnił. Zagranica przyglądała się głównie potyczce o stanowisko premiera we Włoszech. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha
Podsumowanie dzisiejszej sesji:- 163 spółek w górę, 188 w dół- WIG20 +0,3%, WIG +0,2%, mWIG40 +0,01%, sWIG80 +0,2%- obroty 795,7 mln PLN (wczoraj 1377,9 mln PLN)- średnia wartość transakcji 10,4 tys. PLN (wczoraj 17,4 tys. PLN)- największe obroty: PKO BP (+0,1%) - 109 mln PLN- najwięcej transakcji: KGHM (+1,4%) - 5.286 transakcji- największe wzrosty: Marvipol +11,1%, Resbud +7,1%, Komputronik +6,0%- największe spadki: Wadex -10,0%, Alterco -9,8%, Cashflow -9,2%- BZ WBK jest najdroższy w historii, PKO BP jest najdroższy od czerwca 2011, LPP jest najdroższe od października, CCC, Pekao SA i PGE są najdroższe od listopada, Bank Handlowy i mBank są najdroższe od grudniaW Europie sesja w kratkę. Londyn -0,2%, Frankfurt +0,6%, Paryż +0,2%, Mediolan -0,2%, Madryt +0,2%, Stambuł -1,2%W USA S&P 500 rośnie o 0,3%. Największe obroty: Comcast (-3,3%), Time Warner Cable (+6,8%), Apple (+1,0%)Euro jest po 4,16 PLN, dolar po 3,04 PLN, frank po 3,40 PLN. EUR/USD=1,3668Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,53%, USA 2,75%, Niemcy 1,67%Miłego wieczoru!
Prawie cały dzień na minusie, potem szybki kontratak w ostatniej godzinie sesji i mamy kolejny wzrost. WIG20 kończy sesję o 0,3 procent powyżej wczorajszego zamknięcia. Ale tym razem to nie jest kwestia siły naszego rynku, bo większość giełd europejskich w ciągu ostatnich minut wyszła na plus.
W USA dość rzadka sytuacja - Apple jest dopiero na trzecim miejscu pod względu obrotów. Pierwsze dwa miejsca to uczestnicy wielkiej fuzji na rynku kablówek - Comcast i Time Warner Cable. Akcje Comcastu tanieją o 3,9 procent, a TWC drożeją o 6,9 procent.
Włoska zamiana Letty na Renziego jest już przesądzona, co wszystkim na rynkach poprawia humor.
Indeks w Mediolanie spada już tylko o 0,6 procent, a nie o 1 procent. DAX we Frankfurcie wyszedł na plus i rośnie o 0,2 procent. S&P500 redukuje straty i spada już tylko o 0,2 procent. WIG20 wyszedł na plus i rośnie o 0,1 procent.
Szef Eurogrupy (ministrowie finansów strefy euro) i minister finansów Holandii, Jerome Dijsselbloem powiedział ciekawą rzecz:
- jeśli ze stress testów przeprowadzanych przez ECB w europejskich bankach wyniknie, że banki te są w bardzo złej kondycji, to trzeba je będzie zamknąć.
- w sprawie Włochdodał, że Włochów nie stać obecnie na niestabilność polityczną i muszą się oni skupić na podnoszeniu konkurencyjności, wydajności i na reformach rynku pracy
Najnowszy Indeks Nastrojów Inwestorów liczony przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wzrósł z 25,3 pkt do 37,7 pkt.
Czyli liczba inwestorów obstawiających wzrosty w ciągu najbliższego półrocza jest o 37,7 punktów procentowych wyższa niż tych zakładających spadki ( 58,2% za wzrostami, 20,5% za spadkami)
Spółki tak zwane średnie, zgrupowane w indeksie mWIG40 dzielnie, od kilku godzin, odrabiają poranne straty. Jeszcze chwila i mWIG40 wyjdzie na plus
W Stanach zima nie odpuszcza :)
The view from my driveway this morning: pic.twitter.com/P4JE7rUVrt
— Downtown Josh Brown (@ReformedBroker) February 13, 2014
Matteo Renzi właśnie powiedział na konferencji w Rzymie, że:
- Włochy potrzebują nowego rządu, ale popieranego przez tę samą co do tej pory koalicję.
- trzeba otworzyć nowy rozdział
- wcześniejsze wybory to zły pomysł, bo trzeba najpierw znowelizować ordynację, a poza tym nie wiadomo jaka byłaby większość po wyborach
Wszystko wskazuje na to, że premier Letta żegna się ze swoim stanowiskiem.
Rentowność włoskich obligacji 10letnich we wtorek była na poziomie 3,69%, teraz jest w okolicach 3,76%. Giełda w Mediolanie spada o 1 procent, ale ostatnie minuty to wyraźny ruch w górę.
Za chwilę startują notowania w USA i będziemy mieć tam spadki. W Europie też wszystkie giełdy idą w dół. Mediolan i Madryt tracą ponad 1 procent. W Brazylii giełda spada już o 1,9 procent.
Powody spadków: chęć realizacji zysków po wcześniejszych dużych wzrostach i słaba sprzedaż detaliczna w USA w styczniu.
Niewykluczone, że zbliżamy się do zmiany premiera we Włoszech. Obecny premier Enrico Letta właśnie odwołał swoją wizytę w Wielkiej Brytanii zaplanowaną na 24 lutego. Wcześniej zapowiedział, że nie pojawi się na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa Partii Demokratycznej, której jest szefem (dlatego to dość dziwne)
Od paru dni w Partii Demokratycznej trwa konflikt pomiędzy Lettą, a Matteo Renzim - burmistrzem Florencji, który ma wyraźną ochotę na to, aby zastąpić Lettę na stanowisku premiera. Dzisiejsze spotkanie kierownictwa partii ma podjąć decyzję, kogo poprzeć w tym sporze. Spotkanie ma się rozpocząć o 16:00
Amerykanie podają zmianę sprzedaży detalicznej w niewiele mówiącym ujęciu "miesiąc do miesiąca". Dopiero w Europie ekonomiści przerabiają to tak, aby było widać zmianę "rok do roku". Dopiero w takim ujęciu widać, że sprzedaż detaliczna rośnie najwolniej od czterech lat
Oopsie daisy retail..so we DO need income growth #US pic.twitter.com/2g82tMNgoD
— Aurelija Augulyte (@auaurelija) February 13, 2014
Sprzedaż detaliczna w styczniu w USA spadła o 0,4 procent, oczekiwano, że pozostanie bez zmian.
Nastroje na giełdach nieco się przez to popsuły, kontrakt na S&P500 spada o 0,7 procent.
Co nowego na giełdzie - opowiada Mateusz Walczak
Nowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu: 339 tysięcy. Tydzień wcześniej było 331 tysięcy, oczekiwano 330 tysięcy. Nie są to dane zwalające kogokolwiek na rynku z nóg.
Na aukcji dodatkowej Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za 1,02 mld PLN. Czyli wszystko poszło zgodnie z planem. Popyt tym razem sięgnął 2,16 mld PLN.
Renault -trzeci najwiekszy producent aut w Europie zanotowal w 2013 wzrost zysku operacyjnego o 59% glownie przez lepsza sprzedaz pod marka Dacia. Akcje są dziś liderem na gieldzie w Paryżu, drozeja o ponad 6%
Spółka zapowiada cięcia kosztów, redukcje zatrudnienia i zamrożenie plac - na co zgodziły sie związki zawodowe. Przychody w tym roku mają sięgnąć 50 mld EUR (w 2013 bylo to 40,9 mld EUR)
W styczniu zużyliśmy mniej prądu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne raportują, że zużycie energii elektrycznej w Polsce w styczniu było o 0,7 procent mniejsze niż rok temu i wyniosło 14.602 gigawatogodzin. W tym samym czasie wyprodukowaliśmy 14657 gigawatogodzin - o 3,8 procent mniej niż rok temu.
Skoro produkcja była nieco większa od zużycia, to wynika z tego, że w styczniu byliśmy też w niewielkim stopniu eksporterem energii elektrycznej.
Kolejny rzut oka na giełdę:
Ministerstwo Finansów organizuje dogrywkę do dzisiejszego przetargu obligacji, w czasie której chce pozyskać ze sprzedaży papierów pięcioletnich i dziesięcioletnich jeszcze 1 mld PLN. Łącznie z aukcją zasadnicza, na której sprzedano obligacje za 3 mld da to dziś 4 mld PLN wpływów.
Po dzisiejszej aukcji potrzeby pożyczkowe brutto Polski na ten rok będą zaspokojone w około 60 procentach.
Ostra zima zaczyna stawać się w USA problemem istotnym dla rynków finansowych. Coraz więcej analityków zwraca uwagę, że różne rodzaju dane ekonomiczne mogą być zaburzone przez pogodę.
Na przykład dziś o 14:30 będą dane o sprzedaży detalicznej i już Morgan Stanley zastrzega, że mogą być znacznie gorsze właśnie przez pogodę. Za chwilę będziemy mieć sytuację, że każde dane, które będą gorsze od oczekiwań będą tłumaczone wpływem złej pogody, przez co rynek może czuć się nieco zdezorientowany.
A zdezorientowany rynek plus faktyczny zły wpływ pogody na realną gospodarkę to nie jest dobra kombinacja.
Grecja podała dziś dane ze swojego rynku pracy. O sprawności administracji w tym państwie świadczy to, że te najnowsze dane są za listopad 2013. nie zmienia to faktu, że sytuacja na greckim rynku pracy nadal wygląda koszmarnie.
Stopa bezrobocia w Grecji w listopadzie 2013 wyniosła 28 procent (26,3 procent rok wcześniej)
Stopa bezrobocia wśród ludzi w wieku 16-25 lat wyniosła... 61,4 procent. W przedziale 25-34 lat to 38,4 procent (rok wcześniej 35,8 procent).
Co ciekawe stopa bezrobocia wśród najstarszych pracujących, czyli w przedziale 65-74 lata to tylko 10 procent.
Newsem dnia na światowych rynkach kapitałowych będą dziś szczegóły fuzji pomiędzy dwiema największymi kablówkami w USA: Comcastem i Time Warner Cable.
Przejmowany w tej operacji Time Warner Cable został wyceniony na 45,2 mld USD. akcje spółki w notowaniach przedsesyjnych drożeją o 12,3 procent. akcje Comcast idą w górę o 2,3 procent
Złoto dziś po 1291 USD za uncję. Troszeczkę tańsze niż wczoraj. Ale kilkanaście minut temu inwestorzy zaobserwowali wyraźny ruch w górę :)
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych zima trwa
The wicked winter storm heads north. Get this story & more in your #5Things #NewDay http://t.co/qo9TiGRVyi pic.twitter.com/Zi6MUSJ4Jq
— New Day (@NewDay) February 13, 2014
Ministerstwo finansów sprzedało dziś na aukcji obligacje za 3,01 mld PLN. Popyt na obligacje sięgał 5,94 mld PLN.
W ofercie były obligacje pięcioletnie (sprzedano je za 1,72 mld PLN) i dziesięcioletnie (sprzedaż za 1,29 mld PLN).
Orange PL wczoraj miała słaby dzień, ale dziś ma jeszcze słabszy. Przed chwilą te akcje spadały o 10 procent
Analitycy DM IDM rekomendują kupowanie akcji Asseco Poland, wyceniając je na 55 PLN - o 16,9 procent powyżej ceny rynkowej.
Polska Izba Handlu szacuje, że sprzedaż w sieciach detalicznych sklepów spożywczych w styczniu wzrosła o 1,5 procent rok do roku. Izba bada sprzedaż w małych, średnich i dużych sieciach detalicznych, ale z wyłączeniem hipermarketów i dyskontów. Sklepy badane przez Izbę stanowią około 20 procent całego rynku w Polsce.
Trwa konferencja prasowa prezesa Commerzbanku, który kontroluje w Polsce mBank. Z naszego punktu widzenia najciekawsze jest to, że prezes wyraził się o Polsce słowami "core market".
Czyli z punktu widzenia Commerzbanku jesteśmy dla nich jednym z trzech rynków bazowych, obok Niemiec i Szwajcarii.
Brytyjski minister finansów George Osborne powiedział, że jeśli Szkocja odejdzie od Wielkiej Brytanii, to odejdzie także od brytyjskiego funta. Dodał, że nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, aby inne, niepodległe państwo używało jako waluty funta brytyjskiego.
Rzut oka na giełdę:
Maleją oczekiwania inflacyjne w strefie euro. Z ankiety przeprowadzanej regularnie przez ECB wśród anaityków rynkowych wynika, że oczekują oni w tym roku inflacji na poziomie 1,1 procent, a w 2015 1,4 procent. W poprzedniej ankiecie te oczekiwania były na poziomie 1,5% na 2014 i 1,6% na 2015.
A coraz niższe oczekiwania inflacyjne zwiększają ryzyko wpadnięcia gospodarki w deflację.
ECB 2014 CPi to 1.1% from 1.5% 2015 CPi 1.4 from 1.6% 2016 CPi 1.7% seen 2014 GDP unch at 1% 2015 GDP unch at 1.5% 2016 GDP see 1.7%
— Steve Collins (@TradeDesk_Steve) February 13, 2014
Inwestorzy mają coraz więkze obawy o to, czy Ukraina będzie w przyszłości w stanie wykupić swioje obligacje. Ukraińskie obligacje dolarowe, wygasające w 2020, które mają nominał 100 USD kosztują dziś na rynku zaledwie 83,5 USD - najmniej od dwóch lat. Rentowność rośnie do rekordowo wysokiego poziomu 11,4 procent
Slowacja krajem bez inflacji. W styczniu wskaźnik rocznej inflacji wynosi zero procent. Inflacja bazowa (bez cen żywności i paliw) wynosi 0,4 procent.
Pomimo spadków na giełdzie optymizm na rynku nie gaśnie
Indeks WIG20 rozpoczyna dzień od korekty. Sytuacja tech. jednak wciąż premiuje byki. Wzrosty są kwestią czasu.
— Rynki bez tajemnic (@analitycyFX) February 13, 2014
Lech Witecki przestaje kierować Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Bardzo znaczące słowa powiedział przy tej okazji wicepremier Bieńkowska
Ruszyły notowania w Europie. WIG20 spada o 0,3 procent.
Londyn -0,2%, Frankfurt -0,2%, Paryż -0,1%, Mediolan -0,4%, Madryt -0,5%, Stambuł -0,7%.
Gdyby ktoś tęsknił za byłym ministrem finansów, to będzie dziś w Grodzisku
O długu publicznym będę dziś o 11.30 mówił na Grodziskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wszystkich zainteresowanych zapraszam #UTW #Grodzisk
— JanVincent-Rostowski (@janrostowski) February 13, 2014
Banki w Europie pokazują dziś delikatnie mówiąc nienajlepsze wyniki
- Lloyds w 2013 miał 838 mln GBP straty netto, oczekiwano 519 mln GBP straty
- BNP Paribas w czwartym kwartale spadł do 127 mln EUR, oczekiwano 1,02 mld EUR zysku
Inflacja w Niemczech w styczniu: 1,3 procent rok do roku, tak jak oczekiwano. W grudniu było 1,4 procent.
Są trzy nowe rekomendacje dla Orange Polska:
- analitycy Goldman Sachs mówią "sprzedaj" i wyceniają jedną akcję na 8,70 PLN, o 19,4 procent poniżej ceny rynkowej
- analitycy Deutsche Bank też mówią sprzedaj i wyceniają akcje na 8 PLN, o 25,9 procent poniżej ceny rynkowej
- analitycy Unicredit są łagodniejsi i rekomendują trzymanie akcji, które wyceniają na 10,70 PLN, czyli tylko o 0,9 procent poniżej ceny rynkowej
Wyniki kwartalne podała największa firma odzieżowa w kraju: LPP
- przychody wzrosły o 32 procent do 1,27 mld PLN
- marża brutto na sprzedaży wzrosła z 60,1% do 60,6%
- zysk netto wzrósł o 23 procent do 181,9 mln PLN. Oczekiwano 185 mln PLN.
- marża netto spadła z 15,3% do 14,4%
I specjalnie dla tych, co nie lubią optymalizacji podatkowej:
- spółka zapłaciła w 2013 91,4 mln PLN podatków - o 30 procent więcej niż w 2012.
- stopa opodatkowania w spółce (podatki/zysk brutto) wzrosła z 16,5% do 17,4%
LPP chce zwiększyć w tym roku powierzchnię swoich sklepów o 28 procent do 756 tysięcy metrów kwadratowych. Spółka chce uruchomić pierwsze sklepy w Niemczech i Chorwacji
TVN opublikował raport roczny, a w nim także wyniki za czwarty kwartał:
- Przychody sięgneły 461 mln PLN, oczekiwano 459 mln PLN, rok temu było 457 mln PLN
- zysk EBITDA wyniósł 158 mln PLN, o 9 procent mniej niż rok temu
- marża EBITDA spadła z 38 procent do 34,3 procent
- zysk netto wyniósł 45,8 mln PLN, oczekiwano 84,5 mln PLN
Zarząd TVN rozważa skup akcji własnych z rynku za 500 mln PLN i skup obligacji za kwotę do 60 mln EUR. Spółka oczekuje, że rynek reklamy w 2014 urośnie o kilka procent ("średni, jednocyfrowy wzrost")
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy od spadków. Kontrakt na indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,3 procent, kontrakt na niemieckiego Daxa spada także o 0,3 procent.
Indeks S&P 500 spadł wczoraj, ale zaledwie o 0,03 procent. Po sesji kontrakt terminowy na S&P500 spadł, jak do tej pory, o 0,4 procent.
Senat USA, dzień po Izbie Reprezentantów, przyjął ustawę o podniesieniu limitu długu.
Odwołano zaplanowane na dziś przesłuchanie Janet Yellen przed komisją bankową Senatu USA. Powodem odwołania są ekstremalne warunki pogodowe. Przesłuchanie ma się odbyć w innym terminie.
Stopa bezrobocia w Australii wzrosła z 5,8 procent do 6 procent - poziomu najwyższego od dziesięciu lat.
W Azji dziś same spadki: Japonia -1,8%, Chiny -0,5%, Hong Kong -0,5%, Korea -0,5%, Indie -0,7%, Indonezja -0,2%, Australia -0,04%.
Euro jest po 4,16, dolar po 3,06, frank po 3,41, funt po 5,07. EUR/USD=1,3629
Wszystko, co się działo w środę na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch