Przedsiębiorcy wykazują optymistyczne nastawienie zarówno w kwestii zatrudniania pracowników, jak też w zakresie dysponowania funduszem płac - informuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Tak wskazują najnowsze dane Busometra ZPP. Wynika z nich, że od wielu kwartałów wskaźnik rynku pracy w badaniu przekroczył poziom 50 punktów.
- Sytuacja powoli, ale systematycznie poprawia się od dawna. To wyraźny trend. Mam nadzieję, że nie dojdzie do jego załamania spowodowanego niedawną decyzją rządu w sprawie podwyższenia podatkowych kosztów zatrudniania pracowników - podkreśla cytowany w komunikacie Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
ZPP podaje, że "odczyt Busometra w tym I kwartale 2014 roku wskazuje, że 22 proc. przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie, a tylko 14 proc. planuje redukcje. Pozostali planują z kolei utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda w wynagrodzeniach - 18 proc planuje podwyższyć płace, wobec 9 proc., którzy zamierzają je obniżyć.
Z kwartału na kwartał
Autorka badania prod. Dominika Maison podkreśliła, że "nastroje systematycznie poprawiają się od 6 kwartałów". - W tym czasie Indeks wzrósł z 34,47 do 48,11 pkt. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, w kolejnym kwartale być może będziemy mogli mówić o powrocie koniunktury gospodarczej w sektorze MSP, który zatrudnia 3/4 Polaków - zaznaczyła Maison. Z badania wynika też, że koniunktura powraca już do przedsiębiorstw średnich i wynosi 57 punktów (w małych – 50 punktów). "Jednak to nie te firmy mają największy wpływ na gospodarkę. Największy mają mikrofirmy do dziewięciu zatrudnionych, bo one stanowią 95 proc. wszystkich firm w Polsce, a w nich nastroje są nadal pesymistyczne i wynoszą zaledwie 46,2 punkty" - czytamy w komunikacie.
Pesymistycznie i optymistycznie
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał.
Busometr – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców i ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: koniunktury gospodarczej, rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100. Wyniki Busometra poniżej 50 oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 - ich optymizm.
Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu