Poprzedni tydzień na GPW był najlepszy od października. Dziś nie było widać na horyzoncie żadnych wydarzeń, które miałyby te dobre nastroje zepsuć. Ale rynek nie miał siły dalej rosnąć bez chwili odpoczynku. Mamy więc lekkie spadki. Dzień na rynkach - w relacji Rafała Hirscha
Po wczorajszej najlepszej sesji w roku dziś przyszła kolej na taką zupełnie zrównoważoną i remisową. Oto jej podsumowanie:- 155 spółek w górę, 194 w dół- WIG20 -0,4%, WIG -0,2%, mWIG40 +0,2%, sWIG80 -0,1%- WIG telekomunikacja +1,6% / WIG chemia -1,5%- obroty 707,7 mln PLN (wczoraj 979,1 mln PLN)- średnia wartość transakcji 13,7 tys. PLN (wczoraj 16,5 tys. PLN)- największe obroty: KGHM (-2,6%) - 105 mln PLN- największe wzrosty: Cashflow +21,0%, Mostostal Płock +14,1%, Agroton +11,2%- największe spadki: Bakalland -8,4%, EnelMed -5,7%, Echo -4,5%- ING BSK jest najdroższy w historii, CCC i Orange PL są najdroższe od listopada, Tauron jest najdroższy od grudnia / KGHM jest najtańszy od grudnia 2011, Bogdanka jest najtańsza od listopadaW Europie raczej dzień remisowy. Londyn +0,2%, Frankfurt -0,1%, Paryż +0,2%, Mediolan -0,1%, Madryt -1,0%, Stambuł -0,9%W USA S&P 500 spada o 0,2%. Największe obroty: Apple (+1,5%), Facebook (-0,4%), Tesla (+4,0%)Euro jest po 4,18 PLN, dolar po 3,06 PLN, frank po 3,41 PLN. EUR/USD=1,3643Rentowność obligacji 10letnich: Polska 4,42%, USA 2,67%, Niemcy 1,68%Miłego wieczoru!
Koniec sesji w Warszawie. WIG20 spadł o 0,4 procent. WIG spadł o 0,2 procent.
Rentowność obligacji na rynku Bondspot minimalnie dziś poszła w górę.
Pięcioletnie: w piątek 3,74%, dziś rano 3,72%, teraz 3,76%
Dziesięcioletnie: w piątek 4,41%, dziś rano 4,41%, teraz 4,42%
Rentowność dwuletnich od piątku swoi w miejscu i wynosi 3,07%.
Tanieją wakacje nad Balatonem. Średni kurs forinta w NBP to dziś 1,3491 PLN za 100 forintów. Węgierska waluta tańsza była ostatni raz w październiku 2008.
Dziś na sesji w USA:
- General Motors -2,3%
- Tesla Motors +3,2%
Takie czasy.
Akcje KGHM mają coraz większe problemy. Dołek z ostatnich dni stycznia to 104,60 PLN. Parę minut temu zeszliśmy jednak niżej, do 103,95 PLN. Teraz akcje kosztuję 104,40 PLN,spadają o 2,3 procent i są najniżej od grudnia 2011.
Jeden z ciekawszych komentarzy do wyników szwajcarskiego referendum o ograniczeniu imigracji. Tak wyglądałaby piłkarska drużyna narodowa Szwajcarii bez imigrantów / potomków imigrantów
RT“@m_clem: What the Swiss football team would look like without immigration. pic.twitter.com/Czu2Jd3S3z via @chrmeyer”
— Migrant Voice (@MigrantVoiceUK) February 10, 2014
Rada Nadzorcza spółki Tauron oddelegowała do czasowego pełnienia funkcji wiceprezesa spółki pana Aleksandra Grada. Nowy niby-wiceprezes jeszcze 11 dni temu był prezesem spółki PGE EJ1 - zależnej od PGE.
PGE to największa firma energetyczna w kraju, a Tauron to druga największa firma energetyczna w kraju. Obydwie są notowane na giełdzie. Obydwie wprowadził na giełdę Aleksander Grad - jeszcze jako minister skarbu państwa.
Nie wiemy, czy Aleksander Grad zamierza czasowo wchodzić do zarządów także innych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, które samemu parę lat temu wprowadzał na giełdę.
Eric Rosengren z Fed powiedział w wywiadzie dla Wall Street Journal, że piątkowe dane z rynku pracy nie zmieniają poglądów Fed na sytuację na rynku pracy, która stopniowo się poprawia ("improving gradually"). Fed będzie bardzo cierpliwy w dochodzeniu do decyzji o pierwszej podwyżce stóp procentowych.
Orlen zaczyna nowy odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego. Od razu widać, że poziomy :)
Kisielsk, gmina Stoczek #Orlen rozpoczyna 3 odwiert poziomy #shale Całk dł 4300m, odc. poziomy 1100m, czas trw 30dni pic.twitter.com/f70xRhgHls
— Andrzej Kozłowski (@KozlowskiORLEN) February 10, 2014
Carl Icahn - jeden z najbardziej znanych inwestorów giełdowych świata i poważny akcjonariusz w Apple zrezygnował z namawiania spółki na skup akcji z rynku za 50 mld USD. Icahn napisał w swoim oświadczeniu, że wycofuje się z propozycji, bo spółka i tak już działa w pożądanym przez niego kierunku. Prezes Apple, Tim Cook powiedział w zeszłym tygodniu, że w ostatnich dniach Apple wydał na skup swoich akcji z rynku 14 mld USD.
Akcje Apple drożeją dziś o 1,1 procent.
Amerykanie wystartowali. Równie niemrawo i niejednoznacznie jak Europejczycy kilka godzin wcześniej. S&P500 spada o 0,1 procent. Wygląda na to, że nic dużego się na rynku nie wydarzy przed jutrzejszym wystąpieniem Janet Yellen w amerykańskim Kongresie.
W nadchodzących dniach coraz głośniejszy będzie temat kolejnego podejścia USA do limitu długu. Politycy zapewne znów będą czekać z rozwiązaniami do ostatniej chwili. Czyli, jak wyliczył Washington Post - do 14 marca
US debt ceiling - everyone says that Congress will act, but just in case, this is when the Treasury runs out of money pic.twitter.com/gJDd95wNMP
— Gavyn Davies (@gavyndavies) February 10, 2014
Die Welt donosi, że Europejski Bank Centralny będzie publikować sprawozdania ze swoich posiedzeń (tak zwane "minutki"), co powinno poprawić przejrzystość polityki monetarnej w strefie euro i ułatwić rynkom oraz bankom odgadywanie przyszłych intencji ECB.
Europejski Bank Centralny jest jedynym dużym bankiem centralnym na świecie, który do tej pory tego nie robił. Mario Draghi tłumaczył, że nie chce tego robić, bo Rada ECB składa się z szefów banków narodowych poszczególnych państw strefy, więc publikowanie ich osobistych wypowiedzi z posiedzeń ECB mogłoby ich narazić na polityczne naciski w ich własnych krajach.
ING Securities rekomenduje kupowanie akcji czeskiego CEZ. Jedną wycenia na 91,08 PLN - to o 18,6 procent powyżej ceny rynkowej.
McDonald's w styczniu zanotował wzrost sprzedaży na świecie o 0,6 procent. Gdyby nie umacniający się dolar i słabnące w stosunku do niego waluty krajów, gdzie rozlowane są restauracje spółki, to wzrost wyniósłby aż 3,9 procent.Natomiast gdyby liczyć restauracje, które są czynne co najmniej rok, wzrost wyniósł 1,2 procent, a w tym:
- sprzedaż w USA spadła o 3,3 procent
- sprzedaż w Europie wzrosła o 2 procent
- sprzedaż w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie wzrosła o 5,4 procent.
Bohaterem dnia na warszawskiej giełdzie staje się sieć prywatnych przychodni EnelMed. Akcje najpierw drożały o 8 procent, a teraz już tanieją o ponad 6 procent. Natomiast jeśli ktoś kupił te akcje w okolicach godziny dziesiątej na samym szczycie (13,37 PLN) to traci na nich już ponad 17 procent!
Rzut oka na giełdę:
Odtajniono ostatnie rekomendacje analityków Ipopema Securities. Wśród nich jest dziewięć takich, które dają spółkom spory, ponad dziesięcioprocentowy tak zwany "upside":
- IM Company - cena docelowa 11,40 PLN, 31,9 procent powyżej ceny rynkowej
- Mennica - cena docelowa 17,90 PLN, 27,9 procent powyżej ceny rynkowej
- GTC - cena docelowa 9 PLN, 25 procent powyżej ceny rynkowej
- Astarta - cena docelowa 77,40 PLN, 24,8 procent powyżej ceny rynkowej
- Kernel - cena docelowa 45,70 PLN, 22,7 procent powyżej ceny rynkowej
- LPP - cena docelowa 11.229 PLN, 22,5 procent powyżej ceny rynkowej
- Trakcja - cena docelowa 1,53 PLN, 19,5 procent powyżej ceny rynkowej
- Elektrobudowa - cena docelowa 146,9 PLN, 16,6 procent powyżej ceny rynkowej
- Emperia - cena docelowa 84,30 PLN, 15,5 procent powyżej ceny rynkowej
Po czterech godzinach handlu wzrosty mamy już tylko na giełdach w Sztokholmie, Paryżu i Zurichu. Gdzie indziej spadki, w tym w Marycie o ponad 1 procent. DAX traci 0,15 procent, WIG20 traci 0,2 procent
Łotewski PKB wzrósł w czwartym kwartale (ostatnim z własną walutą) o 3,5 procent. To najwolniejsze tempo wzrostu na Łotwie od blisko trzech lat. Ciekawe jak im będzie się powodzić w strefie euro, a której ze wzrostem o 3,5 procent i tak będą jednym z liderów.
Główny ekonomista PKO BP zastanawia się, czy Andrzej Rzońca przypadkiem nie zasugerował własnie wzrostu PKB o 3% już w czwartym kwartale 2013. Dane na ten temat poznamy w tym tygodniu...
* RZONCA EXPECTS POLISH GROWTH TO EXCEED 3% 'VERY SOON' - hint of >3% 4q GDP print due later this week? (nb. our fcst: 2.9%)
— Radoslaw Bodys (@RadoslawBodys) February 10, 2014
Andrzej Rzońca z RPP w wywiadzie dla Reutersa powiedział, że nie ma powodu, aby wydłużać horyzont deklarowanej stabilności stóp procentowych w Polsce. Obecnie obowiązuje zapowiedź RPP, że nie zmieni ona stóp do końca półrocza. Zdaniem Rzońcy w drugim półroczu ożywienie w polskiej gospodarcze powinno na tyle silne, że będzie można rozważać podwyżkę stóp.
Na rynku walutowym wyjątkowo słabo zachowuje siię dziś forint węgierski. Jako jedyna z walut rynków wschodzących traci ponad 1 procent do dolara. Gdzie indziej jest zdecydowanie spokojniej.
Oto zestawienie zmian kursów walut w stosunku do dolara:
- forint węgierski 1,24%
- rand południowoafrykański 0,69%
- lira turecka 0,37%
- peso meksykańskie 0,28%
- złoty polski 0,14%
- rubel rosyjski 0,10%
- korona czeska umacnia się o 0,01%
- lej rumuński umacnia się o 0,23%
Bitcoin (jeśli jeszcze ktoś o nim pamięta) znów przeżywa cięzkie chwile. Dziś tanieje o 21,2 procent. Cena to 571 USD. Rekord na przełomie listopada i grudnia był powyżej 1200 USD.
Niemcy własnie sprzedali swoje bony skarbowe za blisko 4 mld EUR. Popyt na te instrumenty przekroczył dziś 8 mld EUR. Chętnych było tak wielu pomimo tego, że odsetki od tych bonów to zaledwie 0,085 procent rocznie.
To doskonały przykład na to, że na rynkach liczy się nie tylko pogoń za zyskiem, ale także kwestia ryzyka i dla niektórych zmniejszanie ryzyka jest ważniejsze niż stopa zwrotu. A do zmniejszania ryzyka w portfelu inwestycyjnym najlepiej nadaje się dług takich państw jak właśnie Niemcy.
Amerykańska ropa naftowa drożeje i punka w sufit w okolicach 100 USD za baryłkę. Powyżej tego poziomu będzie najdroższa od października
Premier odwołał Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Grecja ma wzrost! Na razie tylko produkcji, ale to i tak niezłe osiągnięcie. Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 0,5 procent rok do roku. W listopadzie mieli jeszcze 5,4 procent spadku.
Vistula zanotowała w styczniu wzrost o sprzedaży o 6,9 procent rok do roku
Segment odzieżowy (Vistula, Wólczanka, Deni Cler) miał wzrost o 6,8 procent
Segment jubilerski (W.Kruk) miał wzrost o 6,2 procent.
Słowenia sprzedaje dziś obligacje 5-letnie i 10-letnie denominowane w USD. Rentowność pięcioletnich wstępnie ustalono na 300-312,5 punktów bazowych powyżej rentowności obligacji amerykańskich.
Czyli wychodzi to w okolicy 4,45 procent - 4,58 procent. Bardzo wysoko jak na obligacje w USD. Ale z drugiej strony Słowenia to nie jest obecnie ekonomiczny okaz zdrowia.
Obligacje dziś stoją w miejscu. Tylko rentowność pięcioletnich spadła z 3,74 do 3,72 procent. Rentowność dziesięcioletnich (4,41 procent) i dwuletnich (3,07 procent) się nie zmieniła w stosunku do piątku.
Wicepremier Portugalii powiedział, że nie zdziwi się jeśli jego kraj zanotuje w tym roku szybszy wzrost gospodarczy od planowanego. A planuje się w tej chwili 0,8 procent. Wicepremier dodał też, że rząd będzie pracować nad obniżką podatku dochodowego od 2015.
Indeks Sentix pokazujący nastroje inwestorów w strefie euro wzrósł do poziomu najwyższego od kwietnia 2011. Wykres wygląda pięknie:
Rzut oka na giełdę
Na giełdzie delikatne spadki, ale ta atmosfera nie przeszkadza medycznemu EnelMedowi w biciu kolejnych rekordów. Dziś znów o 6 procent w górę
Reuters donosi nieoficjalnie, że rząd niemiecki podniesie prognozę wzrostu gospodarczego na 2014 z obecnej 1,7 procent do okolic 1,75 procent, czyli zapewne do 1,8 procent. Niezbyt duża różnica, ale zawsze coś.
Po dobrych piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy i obniżeniu ratingu dla Turcji przez Standard & Poor's rynki wschodzące spokojnie mogłyby dziś powrócić do popłochu i sporych wahań. Dane z USA zwiększają prawdopodobieństwo dalszego odchodzenia przez Fed od superłagodnej polityki monetarnej, a turcja to przecież kraj z największymi problemami w całej grupie emerging markets.
Ale nic takiego się nie dzieje. Trochę traci lira, trochę traci forint, ale to są spadki o mniej niż pół procent. Złoty na razie zachowuje się bardzo stabilnie.
Produkcja we Włoszech znów zaczęła spadać. Dane za grudzień mówią o spadku o 0,7 procent rok do roku, oczekiwano wzrostu o 0,9 procent.
Instytut Samar podaje, że produkcja samochodów w Polsce w styczniu spadła o 1,8 procent rok do roku.
Ciekawsze rekomendacje:
- Cinema City - kupuj od DM IDM, cena docelowa 48,20 PLN, o 43,9 procent powyżej ceny rynkowej
- CI Games - trzymaj od DM IDM, cena docelowa 15 PLN, o 30,3 procent powyżej ceny rynkowej
- AB - akumuluj od DM Millennium, cena docelowa 39,70 PLN, o 15,4 procent powyżej ceny rynkowej
- Medicalgorithmics - kupuj od DM IDM, cena docelowa 353,20 PLN, o 10,4 procent powyżej ceny rynkowej
O dziewiątej opublikowano w Europie trochę danych:
- produkcja przemysłowa Słowacji w grudniu wzrosła o 12,2 procent
- stopa bezrobocia w Czechach w styczniu wzrosła z 8,2 procent do 8,6 procent
- produkcja przemysłowa Turcji w grudniu wzrosła o 7,1 procent
Giełdy w Europie startują od wzrostów. WIG20 +0,1 procent.
Londyn +0,2%, Frankfurt +0,2%, Paryż +0,3%, Mediolan +0,3%, Madryt +0,2%.
Bank Handlowy pokazał wyniki finansowe. W czwartym kwartale zarobił 151,7 mln PLN, oczekiwano zysku na poziomie 139,7 mln PLN. Jest więc wyraźnie lepiej od oczekiwań.
A propos Szwajcarii i ich pragnienia chronienia rynku pracy przed imigrantami: stopa bezrobocia w Szwajcarii w styczniu nie zmieniła się i pozostała na poziomie 3,5 procent.
Słownie: trzy i pół procent.
Witamy bardzo serdecznie. Oto pozycja wyjściowa:
Dzień na rynkach w Europie zaczniemy zapewne od wzrostów. Kontrakty na indeksy we Frankfurcie i w Londynie rosną o 0,4 procent.
Indeks S&P 500 wzrósł w piątek o 1,3 procent. W centrum uwagi były spółki internetowe. Twitter, Priceline.com czy Netflix drożały o ponad 5 procent. Facebook podrożał o 3,5 procent. Za to LinkedIn rozczarowal wynikami i spadł o 6,2 procent.
Dług konsumencki w USA wzrósł w grudniu o 18,8 mld USD - najbardziej od roku. Zdaniem ekonmistów to kolejny dowód na ożywienie gospodarcze w Stanach - konsumenci przestali bać się zadłużać.
Szwajcarzy w referendum opowiedzieli się za ograniczeniem imigracji z Unii Europejskiej poprzez przywrócenie rocznych limitów napływu pracowników z zagranicy.
W Azji dziś giełdy rosną: Japonia +1,8%, Chiny +2,0%, Hong Kong -0,1%, Korea +0,04%, Indie -0,01%, Indonezja +0,3%, Australia +1,1%.
Euro jest po 4,17, dolar po 3,06, frank po 3,41, funt po 5,02. EUR/USD=1,3628
Wszystko, co się działo w piątek na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch