Mario Draghi osłabił euro, a inwestorzy z USA osłabili warszawską giełdę. Za to pierwszy raz od ponad półtora roku bezrobocie w Polsce nie jest większe niż rok wcześniej. Rząd sprzedał kolejną emisję obligacji. Hiszpania swoje obligacje sprzedała rekordowo drogo. Dzień na rynkach relacjonował Rafał Hirsch
Podsumowanie sesji w Warszawie
- 113 spółek w górę, 237 w dół
- WIG20 -1,6%, WIG -1,4%, mWIG40 -1,3%, sWIG80 -1,5%
- WIG energetyka +0,1% / WIG surowce -3,2%
- obroty 977,1 mln PLN (wczoraj 833,9 mln PLN)
- średnia wartość transakcji 16,9 tys. PLN (wczoraj 13,7 tys. PLN)
- największe obroty: PKO BP (-1,1%) - 282 mln PLN
W Europie też spore spadki. Londyn -0,5%, Frankfurt -0,8%, Paryż -0,8%, ale za to Mediolan +0,4%.
W USA S&P 500 spada o 0,2%. Dziś po sesji w Nowym Jorku zaczyna się sezon publikacji wyników za IV kwartał. Jako pierwsza, tradycyjnie, raport przedstawi Alcoa.
Miłego wieczoru!
WIG20 kończy fatalną sesję spadkiem o 1,6%. Wyprzedaż rozpoczęła się po godzinie 14:00, niewykluczone więc, że tym razem sprzedawali inwestorzy z Ameryki, którzy o tej właśnie porze rozpoczynają działalność. Możliwe, że reagowali w ten sposób na opublikowane wczoraj wieczorem sprawozdaniu z posiedzenia FED, w którym można było znaleźć potwierdzenie tego, że FED będzie w tym roku ograniczał skup obligacji z rynku. Trudno precyzyjnie pokazać zależność między ograniczaniem tempa skupu przez FED, a notowaniami akcji w Polsce, ale wystarczy dla wystarczająco dużej liczby inwestorów takie sugestie ze strony FED są sygnałem do odwrotu z wielu rynków rozwijających się, a więc także z Polski. WIG20 w tym roku traci już -2,9%, a od listopadowego szczytu poszedł w dół już o 11,2%.
Na koniec notowań ciągłych WIG20 zszedł poniżej wczorajszego minimum, czyli znów jest najniżej od września ubiegłego roku.
OECD uważa, że słabo jest u nas z dostępem do internetu. W specjalnym rankingu "penetracji usług szerokopasmowego internetu" jesteśmy na trzydzistym miejscu, a ranking obejmuje tylko 34 państwa. Gorzej niż u nas jest tylko w Turcji, Meksyku, Chile i na Słowacji. Najlepsze kraje w rankingu to Szwajcaria, Holandia i Dania.
Końcówka sesji w Warszawie wygląda bardzo słabo, WIG20 spadł do najniższego dziś poziomu, traci ponad 1%. Liderami przeceny są Synthos i Jastrzębska Spółka Węglowa
Została godzina do końca sesji, a WIG20 coraz niżej - traci już -0,6%. W dół ciągnie go KGHM, która spada o 3% po słowach prezesa o tym, że zysk w 2014 może być niższy niż w 2013
6 minut temu wystartowały notowania w USA. S&P500 rośnie o 0,3%. Wcześniej były lepsze od oczekiwań dane o zasiłkach dla bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu było 330 tysięcy nowych wniosków, oczekiwano, że będzie ich 335 tys.
Koniec konferencji Draghiego. EUR/USD = 1,3575. Dolar się umocnił względem euro w reakcji na słowa szefa ECB o tym, że bank jest gotowy działać, jeśli będzie taka potrzeba. Być może inwestorzy odnieśli wrażenie, że tym razem Draghi mówił to mocniej niż poprzednio i bardziej zdecydowanie. A może po prostu potrzebowali pretekstu to większego ruchu na rynku walutowym. W każdym razie Draghi nie sprecyzował jakiego rodzaju działania ma na myśli, więc nie wiadomo czy chodzi po prostu o kolejną obniżkę stóp, czy może o jakieś środki nadzwyczajne, typu zastrzyki gotówki dla sektora bankowego.
Konferencja szefa ECB trwa. Powtarzają się pytania o deflację. Mario Draghi odpowiada: nie widzimy ryzyka deflacji w strefie euro. W niektórych krajach inflacja jest poniżej zera, ale to tylko efekt uboczny przekształceń gospodarczych, nie ma ryzyka długotrwałej deflacji w takim stylu jak w ostatnich latach w Japonii
Konferencja Draghiego:
Pytanie: czy powrót Irlandii na rynek finansowy oznacza koniec kryzysu w strefie euro, czy może dane o bezrobociu w strefie euro oznaczają, że koniec kryzysu daleko przed nami ?
Odpowiedź szefa ECB: Byłbym bardzo ostrożny w ogłaszaniu czegokolwiek, o sytuacji na rynku pracy można powiedzieć tylko tyle, że przestała się pogarszać. Ogłaszanie jakiegokolwiek zwycięstwa jest przedwczesne. Między innymi dlatego podkreślamy, że w razie czego będziemy działać.
Draghi mówi, że silny spadek inflacji w strefie euro w grudniu to wydarzenie jednorazowe. Zapytany o to, czy w ramach możliwych do podjęcia działań, o których wspominał wcześniej, możliwy jest skup obligacji z rynku, nie odpowiedział precyzyjnie uciekając od pytania :) EUR/USD = 1,3564, WIG20 -0,3% (ale to bardziej przez KGHM, niż Draghiego)
Time ma ładną okładkę najnowszego wydania
Zabójcza okładka @TIME "The 16 Trillion Dollar Woman" pic.twitter.com/evrZPiV1qy
— Adam Czerniak (@AdamCzerniak) January 9, 2014
Draghi zapowiedział, że ECB może podjąć działania, jeśli perspektywy inflacji się pogorszą (czyli wzrośnie ryzyko deflacji) albo jeśli pogorszy się sytuacja na rynku międzybankowym. Nie sprecyzował jakiego rodzaju mogą to być działania. Ale dolar dalej umacnia sie do euro, EUR/USD jest już na poziomie 1,3556
Mario DRaghi mówi, a tymczasem prezes KGHM powiedział, że zysk netto spółki w 2014 może być znacznie niższy od tego z 2013. KGHM traci ponad 1%
Możliwe, że strefa euro stoi w obliczu dłuższego okresu niższej inflacji. EUR/USD ruszył w dół, jest już w okolicach 1,3590
Stopy ECB pozostaną na obecnym, albo niższym poziomie przez dłuższy okres czasu. Mario Draghi na razie mówi dokładnie to samo, co po poprzednim posiedzeniu miesiąc temu.
WIG20 rośnie o 0,1%, dolar po 3,0628, para EUR/USD na poziomie 1,3622, za chwilę zaczyna konferencja Mario Draghiego.
Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych. Główna stopa to nadal 0,25%. Wszystko zgodnie z oczekiwaniami.
Minister finansów przemawia w Senacie. Powiedział kilka rzeczy:
- zysk bank centralnego za 2013 będzie bliski zera
- od 2015 wzrost gospodarczy w Polsce może być sporo powyżej 3%
- dochody budżetowe w 2013 były o 3 mld PLN wyższe od planu z nowelizacji budżetu
- deficyt budżetowy 2013 był o 8 mld PLN niższy od założeń
Mamy szanse na drugą sesję wzrostową z rzędu. Jak się uda, to będzie to do pewnego stopnia istotne osiągnięcie, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch miesięcy indeksowi WIG20 tylko raz udało się wykonać dwie zwyżki z rzędu. Dziś WIG20 rośnie o 0,3%.
Na Zachodzie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Mediolan i Madryt rosną o ponad 1%. Natomiast kontrakt terminowy na S&P500 idzie w górę o 0,3%. Do rekordu wszechczasów brakuje mu tylko 7 punktów, czyli wzrostu o kolejne 0,4%.
Bank of England miał posiedzenie i niczego nie zmienił. Do tego stopnia nic nei zmienił, że nawet komunikatu nie wyda. Przed nami europejski Bank Centralny, któremu ostatnio zdarzało się nawet obniżać stopy procentowe, więc tu szansa na jakiś ruch jest. ale analitycy tu także nie oczekują żadnych zmian. Decyzja ECB o 13:45, potem o 14:30 konferencja Mario Draghiego, na której być może powie coś ciekawego.
w Niemczech trwa odbicie gospodarcze. Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 3,1% rok do roku i 1,9% miesiąc do miesiąca - zdecydowanie lepiej od oczekiwań
German recovery intact: manufacturing output rebounded 3.1% in Nov. Takes annual growth to 4.7%, highest since Oct'11 pic.twitter.com/sa9fUhudLU
— Chris Williamson (@WilliamsonChris) January 9, 2014
Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP prognozuje spadek stopy bezrobocia w nadchodzących miesiącach
Stopa bezrobocia w Polsce na koniec roku wzrosła wg ministra pracy z 13,2% do 13,4%. W budżecie było zapisane, że wzrośnie do 13,8%, czyli jest wyraźnie lepiej od prognoz. W grudniu 2012 stopa bezrobocia też wynosiła 13,4%. To oznacza, że pierwszy raz od marca 2012 stopa bezrobocia w Polsce nie jest wyższa niż rok wcześniej.
Rok 2014 jak do tej pory zdecydowanie należy do Hiszpanii i Włoch.
Rynki akcji od początku stycznia:
Hiszpania +4,6%, Włochy +3,7% (dla porównania: Niemcy -0,1%, WIG20 -1,5%)
Rentowność obligacji od początku stycznia
Hiszpania 4,14% -> 3,71%, Włochy 4,08% -> 3,86% (Niemcy 1,94% ->1,92%, Polska 4,37% ->4,50%)
A co tam ciekawego na giełdzie ?
Są wyniki aukcji polskich obligacji. Rząd sprzedał je za 5,21 mld PLN, inwestorzy byli skłonni kupić obligacje nawet za 8,87 mld PLN. W planach była mowa o sprzedaży za 3 - 5 mld PLN, można więc uznać, że aukcja się udała.
Niesamowite porównanie! Wartość wszystkich akcji w wolnym obrocie na giełdach państw rozwijających się kontra wartość dużych amerykańskich spółek
Kapitalizacja spółek na giełdzie warszawskiej to 190 mld USD. Jesteśmy między IBM, a Facebookiem. Gdyby liczyć tylko te w wolnym obrocie (czyli te, które nie są w ręku Skarbu Państwa, czy dużych prywatnych akcjonariuszy) wyszłoby jeszcze mniej.
Wygląda na to, że konsumenci w Irlandii są bliscy nastrojów euforycznych. Ostatni raz tacy optymistyczni byli, kiedy byli 13 lat młodsi.
Irish consumer confidence, per European Commission, at 10.1 in Dec, from 3.4 in Nov, the highest level since Dec 2000!
— Owen Callan (@OwenCallan) January 9, 2014
Pewne rzeczy jednak się nie zmieniają. Produkcja przemysłowa w Grecji w listopadzie spadła o 6,1% rok do roku.
Indeks Euro Stoxx 50 obejmujący 50 największych spółek z krajów Europy Zachodniej sięgnął właśnie poziomu najwyższego od 5 lat
Hiszpania, która półtora roku temu była na krawędzi upadku właśnie sprzedała obligacje 5letnie z rentownością rekordowo niską: 2,382%.Łącznie za obligacje 5letnie i 15letnie Hiszpania ściągnęła dziś z rynku 5,29 mld EUR.
Bank of America obniża prognozę ceny złota na ten rok do 1150 USD za uncję. To obniżka prognozy aż o 11%. Złoto teraz kosztuje 1226 USD.
Ukraiński Naftohaz i rosyjski Gazprom podpisały dziś oficjalny aneks do umowę gazowej. aneks określa cenę na poziomie 268,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Aneks zakłada, że cena ma być ustalana od nowa co kwartał. W związku z porozumieniem z Rosją Ukraina właśnie przestała importować gaz z zagranicy, m.in. z Polski.
Utrzymuje się duży ruch na rynkach obligacji. Popyt na 15letnie obligacji Słowacji przekroczył 2,5 mld EUR. Rentowność ustalono w okolicach 3,1% - 3,2%.
Dziś jeszcze swoje obligacje sprzedają Hiszpania i Portugalia, no i Polska.
CD Projekt: spółka wraz z firmą Fantasy Flight Games wyda w tym roku grę planszową opartą o opowieść o Wiedźminie: "The Witcher Adventure Game". Gra ma być w wersji klasycznej i na tablety i oczywiście ma wzmacniac markę Wiedźmin.
Rynek czeka dziś głównie na 14:30 i konferencję szefa ECB, Mario Draghiego, ale warto przypomnieć, że o 12:00 jest konferencja ministra pracy W.Kosiniaka-Kamysza na temat sytuacji na rynku pracy, a wcześniej będzie aukcja polskich obligacji. Rząd sprzedaje dziś obligacje 5letnie i 15letnie łącznie za 3-5 mld PLN.
WIG20 traci -0,2%. Obroty po pierwszej godzinie sięgnęły 116 mln PLN - pierwszy raz w tym roku na etapie sesji jesteśmy powyżej 100 milionów, rynek powoli się rozkręca. Blisko połowa tych obrotów dotyczy tylko trzech spółek: PKO BP, Pekao SA i PZU.
Tesco jest najtańsze od listopada 2012. Przyczynę spadku można sobie wybrać dowolnie:
- spółka podała słabe wyniki sprzedaży świątecznej w Anglii
- PSL szykuje bojkot sieci w Polsce ;)
CCC: Wood & Company podnosi cenę docelową dla akcji spółki z 93 PLN do 123 PLN. Rekomendacja brzmi "trzymaj"
LPP: Wood & company podnosi cenę docelową z 7900 PLN do 10600 PLN. Rekomendajca "kupuj".
W przypadku CCC cena docelowa jest o 11,5% powyżej ceny rynkowej. W przypadku LPP ta różnica wynosi aż 22,9%.
Słowacja dziś sprzedaje 15letnie obligacje i liczy na rentowność w okolicach 3,7%. Polska wczoraj sprzedała obligacje z rentownością 3,03%, ale to były papiery 10letnie, a nie 15letnie. No i Słowacja emitując obligacje w euro nie bierze na siebie ryzyka walutowego.
Po wczorajszej emisji euroobligacji Polska ma sfinansowane już 35% tegorocznych potrzeb pożyczkowych - informuje wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk
PZU: Unicredit podtrzymuje rekomendację "kupuj" i wycenia akcje na 492 PLN. To o 12% powyżej obecnej ceny na rynku.
WIG20 na otwarciu traci 0,18%. Londyn i Paryż na minimalnych plusach, Frankfurt i Madryt na minimalnych minusach, Mediolan rośnie o 0,3%, Stambył spada o 1,3%.
Tesco po publikacji słabych wyników sprzedażowych traci na giełdzie w Londynie 1,6%. Marks & Spencer też rozczarował świąteczną sprzedażą i teraz traci na giełdzie 1,1%.
Czyli jednak same unijne pieniądze nie wystarczą, aby Polska rosła w siłę ?
Co do srodkow unijnych i ich wplywu na wzrost: sa niezbedne aby udrożnić kanały wzrostu, ale nie wystacza aby PL stala sie konkurencyjna
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) January 9, 2014
Dziś na giełdzie kolejny debiut - pojawi się spółka MFO z branży stalowej. Zapowiada się udany debiut, bo teoretyczny kurs otwarcia jest o 7,9% powyżej ceny emisyjnej
Wystartował kontrakt terminowy na WIG20. Zaczyna od spadku o 0,34%. Nie widać optymizmu na rynku.
Kontrakty terminowe na indeksy zachodnioeuropejskie są na lekkich minusach. Okolice -0,1%, -0,2%. Sesja startuje o 9:00.
Wydobycie gazu łupkowego w skali przemysłowej w Polsce to kwestia odległej przyszłości - powiedział w Polskim Radiu minister środowiska Maciej Grabowski. Dodał, że w tym roku może zostac wykonanych około 40 odwiertów.
Tesco właśnie informuje, że sprzedaż w okresie świątecznym w Wielkiej Brytanii była w ich sklepach niższa o 2,4% niż rok temu. Jeśli Tesco będzie dziś tracić na giełdzie, to zapewne przez tę informację, ale będziemy się uśmiechać do myśli, że to przez groźbę bojkotu ze strony posłów PSL
Na dzień dobry wizytówka, jesteśmy pod dużym wrażeniem...to podobno człowiek, który chce kupić New York Timesa
The incredible business card of the Chinese millionaire who wants to buy the NYT http://t.co/cgkeOQ8Gp4 pic.twitter.com/2XZCAavcPf
— Taylor Lorenz (@TaylorLorenz) January 8, 2014
Witamy serdecznie. Pozycja wyjściowa jest taka:
Giełdy amerykańskie zaliczyły wczoraj sesję remisową. Nasdaq urósł o 0,3%, a Dow Jones spadł o 0,4%.
FED opublikował sprawozdanie z ostatniego posiedzenie, w którym można wyczytać, że uczestnicy posiedzenia rozmawiali o obniżeniu z 6,5% do 6% poziomu stopy bezrobocia, przy której będzie można rozstać się z łagodną polityką pieniężną. Ale FED takiej decyzji jednak nie podjął. A na zapisy w sprawozdaniu wczoraj rynek nie zareagował.
W nocy mieliśmy dane z Chin: inflacja w grudniu spadła z 3% do 2,5%, czyli jest najniżej od kwietnia.
Giełdy w Azji spadają, Nikkei stracił dziś 1,5%, Szanghaj spada o 0,4%.
Na rynku walutowym stabilnie: dolar po 3,07, euro po 4,17, frank po 3,37.
Wszystko, co działo się wczoraj na rynkach europejskich - TUTAJ
Autor: Rafał Hirsch
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock