Wielkiego optymizmu na razie nie widać. Rok 2014 na rynkach finansowych zaczął się od spadków po słabych danych z Chin i z Francji. Drożały dolary, ale amerykańskie akcje rozpoczęły rok na minusie. A polska giełda na pierwszej sesji wzrosła - relację na żywo prowadzi Rafał Hirsch.
Podsumowując: w pierwszym dniu na rynkach'2014 drożały dolar, złoto i srebro, obligacje Włoch i Hiszpanii, a także polskie akcje. Taniały: złoty, euro, ropa naftowa, oraz akcje na większości giełd Azji, Europy i Ameryki. Kolejna sesja na GPW już za 10 godzin!
W USA mamy najgorszy początek roku od 2008. S&P500 spadł dziś o 0,9%. Większość analityków twierdzi, że to nic takiego, bo cały rok i tak będzie wzrostowy, a po drugie rok ubiegły był świetny i inwestorzy dzisiaj realizowali zyski. Wśród największych firm najbardziej spadały akcje LinkedIn (-4,2%), Yahoo (-2,1%), Cisco (-1,9%), GE (-1,9%) i Apple (-1,4%). Na spadającym rynku drożały akcje Twittera (+6,1%) i Bank of America (+3,4%).
Bohaterem sesji na GPW został developer Gant. Notowania jego akcji były od 13:00 zawieszone, ze względu na rozprawę upadłościową w sądzie. Sąd ogłosił upadłość układową, a giełda wznowiła notowania akcji tuż przed zakończeniem sesji. Akcje Ganta "uczciły" upadłość układową wzrostem aż o 41,7%. To dlatego, że upadłość układowa to ten lepszy z dwóch wariantów upadłości (ten gorszy to upadłość likwidacyjna). Gant będzie miał szansę dogadać się z wierzycielami, być może część długu zostanie umorzona, a spółka będzie mogła działać dalej. A przynajmniej na to właśnie liczą ci, którzy dziś kupowali akcje Ganta.
WIG20 zakończył pierwszą sesję 2014 wzrostem o 1,24%. Można powiedzieć, że tradycyjnie, bo to już szósty rok z rzędu ze wzrostem na pierwszej sesji. Ale z drugiej strony dzisiejszy wzrost jest najsłabszy w ciągu ostatnich sześciu lat. Gorszy początek roku mieliśmy w 2008, kiedy WIG20 spadł o 1%.
Wtem! Energa zaczęła drożeć...rychło w czas, za chwilę koniec sesji...
PKN Orlen drożeje dziś już o 5,3%. Powodem wzrostu jest pierwsza sesja w roku. Otóż Orlen od pięciu lat każdy rok rozpoczyna doskonale, bo kilkuprocentowym (co najmniej 3%) wzrostem
Do końca sesji na GPW 35 minut.
Mocno drożeją dziś obligacje Włoch i Hiszpanii. Rentowność 10letnich obligacji włoskich spadła z 4,09% do 3,99%. Rentowność hiszpańskich spadła z 4,14% do 4,01%. Tymczasem obligacje amerykańskie to 3,01%. Czyli różnica w oprocentowaniu długu amerykańskiego i włoskiego oraz hiszpańskiego to mniej niż 1 punkt procentowy. Pierwszy raz od kilku lat.
Amerykanie, zgodnie z przewidywaniami zaczynają notowania od spadku S&P500 o 0,4%, a tymczasem nasz WIG20 rośnie już o 1,2%. Mamy przeczucie, że to będzie najlepsza sesja w roku, jak do tej pory! :)
Kontrakt terminowy na amerykański indeks S&P500 traci 0,4%, czyli pomimo lepszych danych z rynku pracy i lepszych danych o aktywności w przemyśle, pierwsza sesja roku w USA rozpocznie się raczej od spadków.
Dobre dane zza oceanu. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2013 roku 55,0 pkt. wobec 54,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. To najlepszy odczyt od 11 miesięcy. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 54,7 pkt.
Rusza potok danych z USA: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu 2013: 339 tysięcy, tydzień wcześniej było 341 tysięcy. Na razie nie widać żadnej reakcji. Sesja w USA startuje o 15:30
A tymczasem dolary w nowym roku podrożały nam już o 3 grosze...
Jeszcze bardziej w stosunku do dolara tracą waluty Turcji, Węgier, RPA, Brazylii, a także Norwegii i Szwecji. Wygląda na to, że dolar zaczyna rok 2014 z przytupem.
Sklepy zaczynają się chwalić udanym grudniem. LPP, właściciel marki Reserved, miał w grudniu 526 mln PLN przychodów ze sprzedaży. O 29% więcej niż rok wcześniej. Akcje LPP sa nominalnie najdroższe na giełdzie, jedna kosztuje 9000 PLN.
Na dwie godziny przed startem pierwszej w 2014 sesji w USA analitycy banku Wells Fargo obniżają rekomendację dla akcji Apple z pozytywnej do neutralnej. Przyczyna obniżki, to obawa o spadające marże Apple. Zdaniem Wells Fargo marże spadną, bo Apple w 2014 poniesie wysokie koszty wyprodukowania iPhone'a 6.
Po czterech godzinach handlu w Europie na giełdach dominują spadki. Wyjątki to Polska, Włochy (akcje Fiata dziś drożeją o 13,2%), Dania, Węgry i Austria. U nas giełdę do góry ciągnie przede wszystkim drożejący o 2,6% PKN Orlen.
Sebastian Buczek z Quercus TFI uważa, że w 2014 warto przyglądać się sektorowi budowlanemu, ale generalnie to może być ciężki rok na giełdzie
Będzie ciekawie!
Po w 12:00 w @tvn24bis Ludwik Sobolewski, prezes giełdy w Bukareszcie, były szef @GPW_WSExchange.
— Patrycjusz Wyżga (@patrycjuszwyzga) January 2, 2014
Kryzys polityczny w Turcji ma coraz większy wpływ na gospodarkę. Turecka lira właśnie bije kolejne rekordy słabości w stosunku do dolara
Już nie jesteśmy najlepsi w Europie. O 10:30 ruszyły notowania w Atenach. Grecka giełda rośnie teraz o 2,7%. U nas WIG20 nadal +0,8%, a lider obrotów - Energa - ciągle na minusie -0,6%.
Prezydentowi Hollandowi nie zazdrościmy także z powodów pozagospodarczych
A CAC40 w Paryżu traci -0,8%.
Brilliant! RT @Alex_Ogle: A year of failed handshakes for French President Francois Hollande pic.twitter.com/po5K5QvE7l
— financial acrobat (@finansakrobat) January 2, 2014
Warszawska giełda jest w tej chwili najlepsza na świecie. WIG20 rośnie o 0,7%. W Europie na plusie jest jeszcze tylko Mediolan - rośnie o 0,6%. Reszta czynnych w tej chwili giełd jest na minusach. Największe: Turcja -1,4%, Indie -1,3%, Hiszpania -0,8%
Grecja po 4 latach drastycznego zaciskania pasa jest o krok od wyjścia z recesji
At 49.6, the Greece Manu #PMI hits highest level in +4 years, but still signalling contraction http://t.co/55lb9MrYSv pic.twitter.com/KJF5RHt4KX
— Markit Economics (@MarkitEconomics) January 2, 2014
Południe Europy coraz wyraźniej wychodzi z recesji. PMI dla Hiszpanii urósł z 48,6 do 50,8 punktów. W przypadku Włoch mamy wzrost z 51,4 do 53,3 punktów, czyli poziomu najwyższego od blisko trzech lat. Indeksy aktywności PMI działają tak, że odczyty powyżej 50 punktów oznaczają wzrost, a poniżej 50 - recesję
Indeksy giełdowe rosną, ale Energa, na której mamy największe obroty znów traci - tym razem -0,4%. Przebojami pierwszej godziny sesji są: developer Plaza Centers, który drożeje o 12,5% i firma odzieżowa Monnari, rosnąca o 11%. Monnari było także najlepszą inwestycją giełdową w 2013.
Udany początek roku na GPW - spore wzrosty w pierwszych minutach sesji
Wracamy jeszcze do raportu PMI o aktywności w polskim przemyśle. Najważniejsze rzeczy: zdaniem przedsiębiorców poprawia się sytuacja na rynku pracy, a jednocześnie ciągle obniżają oni ceny, czyli nadal nie widać żadnego zagrożenia inflacją. Oto komentarz z raportu
WIG20 zaczyna rok wyraźnym wzrostem. Po trzech minutach sesji rośnie o 0,8%. Niemiecki DAX na otwarciu urósł o 0,5% i jednocześnie ustanowił swój nowy rekord wszechczasów.
Indeks aktywności w przemyśle PMI dla Polski w grudniu: 53,2 pkt. Oczekiwano 54,9 pkt. Pierwsze rozczarowanie po kilku miesiącach zaskoczeń pozytywnych.
Giełdy w Europie rozpoczną nowy rok lekkimi wzrostami. Wskazują na to notowania kontraktów terminowych na indeksy. Za chwilę też publikacja indeksów aktywności PMI dla Polski i Turcji.
Przemysł w Szwecji kręci się coraz słabiej...
...jednocześnie Szwedzi są niezadowoleni, bo obniżają im podatki...
*SWEDEN DEC. PMI AT 52.2 VS ANALYST EST. 55.2
— World First (@World_First) January 2, 2014
Nowy rok świetnie zaczyna się dla inwestujących w złoto. Uncja drożeje o 1,7% i kosztuje 1222 USD. Srebro drożeje aż o 2,9, a platyna o 1,4%.
Powoli budzi się w Europie rynek walutowy. Euro lekko traci do dolara (1,3743), u nas euro zaczyna rok od poziomu 4,1525, a dolar od 3,0216. Złoty jest minimalnie słabszy, niż pod koniec 2013.
Litwa chce iśc w ślady Estonii i Łotwy i także wejść do strefy euro. Może nawet już w 2015.
W Seulu akcje Hyundaia spadły dziś o 5,1%. Kontrolowana przez Hyundaia Kia straciła 6,1%. W efekcie indeks giełdy koreańskiej zaczął rok spadkiem o 2,2%. Spółki podały podały na 2014 prognozy słabego wzrostu – zaledwie o 4%. To najsłabsze tempo rozwoju grupy Hyundaia od 2003 roku. Przyczyna koreańskich kłopotów to coraz słabszy japoński jen, dzięki któremu Toyocie i Hondzie łatwiej odpierac koreańską konkurencje na rynkach światowych.
Początek roku na rynkach finansowych nie jest optymistyczny, bo z Chin nadeszły nienajlepsze dane. Indeks PMI, obrazujący aktywność w przemyśle spadł tam do 50,3 pkt. To poziom najniższy od trzech miesięcy. Coraz wolniej rosną zamówienia zagraniczne na chińskie towary. Giełda w Szanghaju spada o 0,3%.
Autor: Rafał Hirsch