Więcej policyjnych patroli na drogach. "Wykorzystamy bezzałogowe statki"

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Mniej zdjęć z fotoradarów
Mniej zdjęć z fotoradarówTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboMniej zdjęć z fotoradarów

Policja zapowiada więcej patroli na drogach w całym kraju w czasie świąt Wielkiej Nocy. Będzie w tym czasie więcej policyjnych patroli zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach - zapowiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Funkcjonariusze zwrócą uwagę między innymi na trzeźwość kierowców, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów.

Nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wskazał, że w okresie świąt Wielkiej Nocy spodziewane jest zwiększenie natężenia ruchu drogowego, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. - Dlatego funkcjonariusze, jak co roku czuwać będą nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego - powiedział Opas w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak zaznaczył, funkcjonariusze będą zwracać uwagę między innymi na stan trzeźwości kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów. - Sprawdzą, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach. Zadbają też o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju - przekazał Opas.

Wyjazdy na Wielkanoc

Tym, którzy będą musieli pokonać wiele kilometrów, aby spotkać się z najbliższymi, nadkomisarz przypomina podstawowe zasady, przestrzeganie których zapewnia bezpieczną podróż. - Przede wszystkim drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu i dojechać kilka minut później, ale za to bezpiecznie - wyjaśnił.

- Spotkania rodzinne często bywają okazją do wznoszenia toastów. Nie wsiadajmy jednak za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na wypadek, który może spowodować utratę zdrowia, a nawet życia - przekazał policjant.

Zaapelował też o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. - W szczególności apeluję o stosowanie się do ograniczeń prędkości i respektowanie praw pieszych - powiedział Robert Opas.

Nadkomisarz zapowiedział, że "na drogach będzie w tym czasie więcej policyjnych patroli zarówno w oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozach". - Wykorzystamy także bezzałogowe statki powietrzne i możliwości, jakie daje nowoczesna technika - zapewnił nadkomisarz.

Wypadki drogowe

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku podczas czterech okołoświątecznych dni na polskich drogach doszło do 174 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób. Zatrzymano wtedy 1265 nietrzeźwych kierujących. Z kolei w 2021 roku doszło do 153 wypadków, w których zginęło 22 osób. W 2021 roku policjanci zatrzymali 1069 nietrzeźwych kierujących.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości