TVN24 Biznes | Moto

Odcinek ekspresówki oddany do użytku. "Istotny nie tylko z punktu widzenia Polski"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
System e-TOLL na autostradach
System e-TOLL na autostradachTVN Turbo
wideo 2/4
TVN TurboSystem e-TOLL na autostradach

Odcinek trasy ekspresowej S61 Wysokie-Raczki o długości 20 kilometrów został w poniedziałek udostępniony kierowcom. Nowa droga łącząca województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie, będąca częścią Via Baltica, kosztowała 484 miliony złotych.

Via Baltica - otwarcie odcinka S61

W ramach inwestycji wbudowano drogę ekspresową o przekroju dwujezdniowym. Wyremontowano także drogi lokalne oraz zbudowano urządzenia ochrony środowiska. Ponadto powstało m.in. 25 obiektów inżynierskich oraz węzeł Kalinowo.

- To kolejny fragment międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, który przekazujemy w tym roku kierowcom do użytkowania. Otwarcie tego 20-kilometrowego odcinka drogi S61 jest istotne nie tylko z punktu widzenia Polski, ale i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Obraliśmy sobie za cel, że zbudujemy międzynarodową trasę, która bezpośrednio połączy północ i południe Europy - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga ekspresowa S61, łącząc się z drogą ekspresową S8 Wrocław - Warszawa - Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

- Dzisiaj nasi drogowcy budują drogi nowoczesne, o olbrzymim potencjale technologicznym, drogi, które spełniają oczekiwania XXI wieku – dodał minister Adamczyk.

Odcinek S61 Wysokie - RaczkiGDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Odcinki S61

Od sierpnia 2021 roku kierowcy mogą także korzystać z odcinków S61 na północ od Łomży: Kolno – Stawiski i Stawiski – Szczuczyn. Do czasu zakończenia budowy kolejnych dwóch odcinków S61 Szczuczyn - Ełk Południe i Ełk Południe - Wysokie ruch tranzytowy z węzła Raczki będzie kierowany tak jak dotychczas, czyli drogą krajową nr 8 w kierunku Augustowa.

Budowa drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko, odcinek Szczuczyn - Raczki jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Instrumentu CEF "Łącząc Europę". Wartość dofinansowania z UE to 379,5 mln euro i obejmuje sześć zadań w ramach projektu budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn - Budzisko.

Via BalticaPAP

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości