Tesla zwiększa pojemność baterii aut. "Nadzwyczajne okoliczności"

Moto

Plusy i minusy aut elektrycznychtvn24bis.pl
wideo 2/4

Tesla udostępniła darmową aktualizację oprogramowania dla swoich samochodów, która zwiększa pojemność baterii dla użytkowników znajdujących się na terenach zagrożonych huraganem Irma. Aktualizacja dotyczy pojazdów z serii Model S i Model X, umożliwiając pokonanie dodatkowych 30-40 mil.

Aktualizacja oprogramowania udostępniona przez firmę Elona Muska to wsparcie dla mieszkańców Florydy ewakuujących się przed nadciągającym huraganem Irma. Odblokowuje ona możliwość wykorzystania pełnego potencjału baterii dla samochodów z serii Model S i Model X, oddając do dyspozycji 75 kilowatogodzin. Umożliwia to pokonanie dodatkowych 30-40 mil, czyli ok. 48-64 km na jednym ładowaniu.

Zasięg Tesli

Tańsze wersje samochodów Model S i Model X wyposażone są w baterię o pojemności 75 kWh i mają wbudowane ograniczenie na poziomie oprogramowania, umożliwiające użytkownikom wykorzystanie około 80 proc. mocy baterii. Przekłada się to na możliwą do pokonania odległość do ponad 640 km na jednym ładowaniu. Odblokowanie pełnego potencjału baterii wiąże się z zakupem dodatkowego oprogramowania i kosztuje około 3 tys. dolarów.

Decyzja o wydaniu darmowej aktualizacji zapadła najprawdopodobniej po tym, jak właściciel samochodu marki Tesla na Florydzie skontaktował się z firmą i poprosił o tymczasowe zwiększenie pojemności baterii, by móc ewakuować się z zagrożonych przez huragan Irma terenów.

Darmowa aktualizacja

Według bloga Tesla Motors Club, firma Muska wysłała do swoich klientów na Florydzie następujący komunikat: "W nawiązaniu do tych nadzwyczajnych okoliczności, z jakimi mamy do czynienia, a także w celu ułatwienia Wam ewakuacji, samochody z których korzystacie będą dysponowały tymczasowo dodatkową pojemnością baterii. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam to oddalić się od niebezpieczeństwa z pewnością i łatwością".

Rzecznik Tesli potwierdził informacje. Aktualizacja dla właścicieli samochodów Tesla na Florydzie będzie ważna do 16 września. Z terenów objętych zagrożeniem przez huragan Irma ewakuowano przymusowo około 6,5 mln osób.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock