TVN24 Biznes | Moto

Tak działa nowy taryfikator mandatów. Dane fiskusa

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/dap
Źródło:
Rzeczpospolita, PAP, TVN24 Biznes
Kierowca złamał kilka przepisów
Kierowca złamał kilka przepisówŚwiętokrzyska policja
wideo 2/5
Świętokrzyska policjaKierowca złamał kilka przepisów

W pierwszym kwartale 2022 roku przeciętny mandat za wykroczenie drogowe nałożony przez policję wynosił 271 złotych, podczas gdy przed rokiem było to 140 złotych - poinformowała "Rzeczpospolita" na podstawie informacji przekazanych przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Liczba mandatów w stosunku do 2021 roku była podobna.

Od 1 stycznia 2016 roku to Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu przejął zadania związane z poborem należności wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Wcześniej te zadania były realizowane przez poszczególnych wojewodów.

Jak pisaliśmy wcześniej, w styczniu 2022 roku wpływy z mandatów karnych wyniosły blisko 64 mln zł, wobec 37,4 mln rok wcześniej. Według danych uzyskanych przez "Rz" finalnie w całym pierwszym kwartale 2022 łączna kwota wymierzonych kar się podwoiła, osiągając poziom ponad 335 mln zł. "Przeciętny mandat nałożony przez policję jeszcze rok temu sięgał 140 zł, w tym roku już zdecydowanie więcej, bo 271 zł" - podaje dziennik.

"To – jak przyznają policjanci – głównie efekt nowych, wyższych mandatów za wykroczenia na drodze, jakie obowiązują od stycznia tego roku" - dodaje gazeta.

Wyższe mandaty

"Rz" podaje, że w pierwszym kwartale tego roku policjanci w całym kraju nałożyli 1 mln 235 tys. mandatów, o 1454 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. "Opiewały jednak na znacznie większe sumy niż przed rokiem" - podkreśla gazeta.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez gazetę na Mazowszu mundurowi wlepili mandaty na łącznie 46 mln zł, na Śląsku na 42 mln zł, a w Wielkopolsce na 32 mln zł – w tych regionach także ukaranych jest najwięcej. "Jednostkowe kwoty także się różniły od ubiegłorocznych" - zaznacza gazeta.

Np. w Lubuskiem, gdzie kar nałożono najmniej, bo 22 tys., przeciętny mandat był najwyższy w kraju i sięgał 335 zł. Z kolei najłagodniej karano na Podlasiu – średnio po 240 zł.

Dane o wypadkach

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w grudniu 2021 roku, czyli jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wraz z nowym taryfikatorem, podkreślał, że przepisy mają wyeliminować piratów drogowych z naszych dróg. - Postawiliśmy sobie jeden cel: zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych, wypadków w ogóle, ale szczególnie tych powodowanych przez piratów drogowych. A za takich uważamy te osoby, które wsiadają nietrzeźwe za kierownicę, przekraczają znacznie prędkość, zachowują się brawurowo, szczególnie w terenach zabudowanych, tam, gdzie na drodze jest najwięcej najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów - mówił Adamczyk.

Według najnowszych dostępnych, ale na razie szacunkowych danych opublikowanych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji "w lutym 2022 roku na terenie Polski zaistniało 1238 wypadków drogowych (o 188 więcej niż w lutym 2021 r.), w wyniku których 125 osób poniosło śmierć (więcej o 23) i 1399 osób doznało obrażeń ciała (więcej o 171)".

Przed pandemią, w lutym 2020 roku - to już dane Komendy Głównej Policji - na terenie Polski miały miejsce 1842 wypadki. Zginęło 200 osób, a 2085 zostało rannych.

Taryfikator mandatów 2022PAP/Maciej Zieliński

Taryfikator mandatów 2022

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zwiększa wysokość grzywny, którą można nałożyć w postępowaniu mandatowym - z 500 zł do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Nowe stawki mandatów, które obowiązują od 1 stycznia br., zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Zgodnie z taryfikatorem mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h zapłacimy co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1000 zł; o 51-60 km/h - 1500 zł; o 61-70 km/h - 2000 zł; o 71 km/h i więcej - 2500 zł.

2000 zł wynosi mandat za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wynikający z ustawy lub znaków drogowych. Według nowego taryfikatora mandat za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem wynosi 500 zł.

Od stycznia wzrosły także mandaty za naruszenia skierowane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat w wysokości 1500 zł. Taki sam mandat może zapłacić kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: Rzeczpospolita, PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości