TVN24 Biznes | Moto

Stacje ładowania samochodów. Mapa lokalizacji w Gdańsku

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Duda o rozwoju elektromobilności w Polsce
Prezydent Duda o rozwoju elektromobilności w PolsceKancelaria Prezydenta RP
wideo 2/7
Kancelaria Prezydenta RPPrezydent Duda o rozwoju elektromobilności w Polsce

Stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie Gdańska dynamicznie przybywa. Docelowo w Gdańsku powstanie co najmniej 210 punktów ładowania dostosowanych zarówno do nowszych, jak i starszych typów pojazdów. Infrastruktura ta powstaje z myślą o Gdańszczanach, ale również o turystach – największa gdańska stacja ładowania powstaje bowiem przy molo w Brzeźnie. Sprawdź, gdzie już możesz lub wkrótce będziesz mógł naładować w Gdańsku swój elektryczny samochód.

Stacje ładowania w Gdańsku

W związku z obowiązywaniem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych władze Gdańska nie tylko inwestują w elektryczne autobusy i samochody dla urzędników miejskich, ale również przyjęły w połowie 2020 roku plan budowy ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.  Zgodnie z tym planem w Gdańsku już działa lub znajduje się w budowie łącznie 210 punktów ładowania samochodów elektrycznych w kilkudziesięciu lokalizacjach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

To, gdzie dokładnie powstają stacje, było wcześniej przedmiotem konsultacji z mieszkańcami, którym przedstawiono w sumie 64 propozycje lokalizacji oraz 17 propozycji rezerwowych. Budową i uruchamianiem nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych w Gdańsku zajmuje się spółka Energa Operator S.A. 

W Gdańsku powstają jednocześnie prywatne punkty ładowania samochodów elektrycznych w lokalizacjach nieuwzględnionych w miejskim planie. Tym samym rzeczywista liczba miejsc, gdzie możliwe jest naładowanie swojego pojazdu, jest większa niż deklarowana przez miasto.

Gdańsk – punkty ładowania samochodów

Zdecydowana większość gdańskich stacji ładowania samochodów elektrycznych oferuje po dwa punkty ładowania, oba o mocy 22kW, oraz sąsiadujące z nimi dwa miejsca postojowe. Punkty o większej mocy pozostają nieliczne, podobnie jak stacje o większej liczbie punktów ładowania. 

Jednocześnie w Gdańsku zlokalizowana została jedna duża stacja ładowania samochodów elektrycznych. Przy ul. Czarny Dwór, w pobliżu molo w Brzeźnie, na kierowców będzie czekać aż 10 punktów ładowania o mocy 22kW każdy. 

Większość gdańskich stacji oferuje dwa rodzaje złącz: Type 2 oraz CHAdeMO, kierowcy znajdą jednak także stacje oferujące punkty ładowania innych typów.

Stacje ładowania w Gdańsku - mapa

Sprawdź, gdzie naładujesz swoje elektryczne auto w Gdańsku. Poniżej mapa punktów ładowania przygotowana przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych powstałe z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA):

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości