Polacy kupują więcej nowych samochodów. Historyczny wynik

[object Object]
"To może powodować oburzenie kierowców". 200 złotych za brak biletu parkingowegoTVN24 BiS
wideo 2/3

To był najlepszy sierpień w XXI wieku pod względem sprzedaży zarówno samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, jak i licząc wyłącznie samochody osobowe - informuje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w sierpniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 39 tysięcy 251 aut osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, czyli o 16,35 procent więcej niż rok wcześniej.

Jak podkreśla Samar, sierpień był kolejnym, dwudziestym dziewiątym już miesiącem nieprzerwanego wzrostu sprzedaży aut osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony w porównaniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Biorąc pod uwagę liczbę nowych rejestracji był to najlepszy sierpień w XXI wieku, zarówno pod względem sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, jak i licząc wyłącznie samochody osobowe.

Jednocześnie sprzedaż w sierpniu była niższa niż w lipcu. Słabszy wynik wiąże się z pełnią okresu wakacyjnego. Sezon letnich urlopów to tradycyjnie czas mniejszego popytu na samochody, zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Więcej kupują firmy

Utrzymująca się wysoka sprzedaż to od dłuższego czasu zasługa dużej aktywności klientów instytucjonalnych. Tradycyjnie już dla polskiego rynku to klienci instytucjonalni stanowią siłę napędową rejestracji nowych samochodów. W sierpniu kupili oni o ponad 26,7 proc. więcej samochodów osobowych niż rok wcześniej, a w ciągu ośmiu miesięcy 2017 roku zakupy firmowe również wzrosły rok do roku o ponad 21,1 proc.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w sierpniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 39 251 samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, czyli o 16,35 proc. (+5 516 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 5,68 proc. (-2 363 szt.) mniej niż w lipcu 2017 roku. Dane skumulowane (357 472 szt.) wykazują wzrost sprzedaży w 2017 roku o 15,33 proc. (47 515 szt.).

W sierpniu jedna marka z pierwszych dziesięciu zanotowała mniej zarejestrowanych aut, licząc rok do roku (Opel: -2,14 proc.). Najwyższe wzrost zanotował Mercedes - o 44,14 proc.

Dane Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują, że w sierpniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 34 510 samochodów osobowych, o 21,81 proc. (+6 178 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 6,30 proc. (-2 322 szt.) mniej niż w lipcu 2017 roku. Dane skumulowane wykazują wzrost sprzedaży.

W sumie dotychczas w 2017 roku zarejestrowano w Polsce 318 410 samochodów osobowych, o 17,77 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (+48 051 szt.). W grupie tej znajdują się samochody wysłane po rejestracji za granicę.

Rejestracje nowych samochodów w latach 2016-2017Samar

W sierpniu 2017 roku udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 27,3 proc. Udział firm osiągnął poziom 72,7 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że klienci instytucjonalni kupili 25 082 auta.

Udział klientów firmowych w 2017 roku wyniósł 68,64 proc. Statystyka ta jednak nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie "osób fizycznych". Ponieważ w grupie osób fizycznych mogą również znaleźć się firmy, rzeczywisty rozkład rejestracji pomiędzy obiema grupami klientów może się różnic, jeszcze bardziej zwiększając różnice pomiędzy nimi.

Kto liderem?

Wśród piętnastu pierwszych marek klasyfikowanych na liście rankingowej wszystkie marki zanotowały wzrost liczby aut zarejestrowanych w 2017 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wyniki 7 marek wzrosły o więcej niż 20 proc. (Skoda, Toyota, Dacia, Fiat - najbardziej, o 73,61 proc., BMW, Mercedes oraz Audi). Kolejność na liście marek cieszących się największym powodzeniem wśród polskich klientów nie uległa większym zmianom w porównaniu z wynikami notowanymi na koniec lipca 2017 roku.

Tytuł lidera rynku utrzymała Skoda. W 2017 roku klienci kupili i zarejestrowali 40 691 aut tej marki, o 20,07 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział Skody w rynku wyniósł 12,78 proc. Na pozycji wicelidera znalazła się Toyota, w przypadku której liczba zarejestrowanych aut wyniosła 34 543 sztuki, o 27,95 proc. więcej niż w 2016 roku. Udział marki wyniósł 10,85 proc. Na trzecim miejscu znalazł się Volkswagen. W 2017 roku klienci niemieckiego producenta zarejestrowali 31 506 samochodów, o 16,81 proc. więcej niż przed rokiem. Udział marki w polskim rynku wyniósł 9,89 proc.

Na czwartej pozycji znalazł się Opel, w przypadku którego liczba zarejestrowanych aut wyniosła 23 798 szt., o 6,66 proc. więcej niż w 2016 roku. Udział marki w polskim rynku wyniósł 7,47 proc. Na piątej pozycji jest Ford. W 2017 r. zarejestrowano 19 459 aut tej marki, o 3,78 proc. więcej niż w 2016 roku. Udział marki w rynku wyniósł 6,11 proc.

Najczęściej kupowanym modelem w 2017 roku jest Skoda Octavia (12 705 szt.; +15,66 proc. rok do roku), za którą uplasowała się Skoda Fabia (11 949 szt.; +21,58 proc. rdr) oraz Opel Astra (10 634 szt.; +11,91 proc. rdr), a następnie VW Golf (9 156 szt. +15,36 proc. rdr). Pierwszą piątkę zamyka Toyota Yaris (7 990 szt.; +6,90 proc. rdr.).

Najczęściej kupowane modele w 2017 rokuSamar/TVN24

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pixabay ((Public Domain)

Pozostałe wiadomości

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Blisko połowa ankietowanych z Pokolenia Z uważa, że osoby w ich wieku są niesprawiedliwie oceniane w miejscu pracy, często przez pryzmat stereotypów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Pokolenie Z w pracy" dla serwisu Pracuj.pl. - Stereotypy o ich zmienności czy niedojrzałości zawodowej mogą ograniczać ich możliwości rozwoju i awansu - uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl. Tymczasem ponad 60 proc. "zetek" wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdzie pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań.

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl