Sposoby na tańsze OC. Pięć popularnych sztuczek, przez które możesz stracić pieniądze

Drogie OC, ale wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli może znacznie się różnićShutterstock

Ubezpieczenia OC drastycznie podrożały, więc kierowcy częściej niż do tej pory poszukują tańszych rozwiązań. Jak się okazuje, nie warto stosować niektórych trików. Organizacje ubezpieczycieli zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

Istnieje tylko jeden, sprawdzony i legalny sposób, aby zapłacić jak najmniejszą składkę - przeprowadzić dokładne rozeznanie i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Ubezpieczenie OC, mimo że obowiązkowe, nie jest podatkiem i nie obowiązuje na nie jedna urzędowa stawka. Wysokości składek OC u poszczególnych ubezpieczycieli mogą znacznie się różnić. Zdarza się nawet, że różnią się w ofertach poszczególnych przedstawicieli tego samego ubezpieczyciela.

Tańsze OC

Porównanie składek obowiązujących na rynku wymaga czasu i wysiłku. Ale w obliczu perspektywy, że w przyszłym roku większość kierowców może płacić OC o sto procent wyższe, warto go poświęcić, aby znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązanie.

Nie warto natomiast chodzić na skróty i próbować zbić wysokość składki, zatajając lub podając ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane. Skutki tego mogą być opłakane nie tylko wtedy, gdy dojdzie do szkody, ale również w trakcie trwania ubezpieczenia. Organizacje ubezpieczycieli, choć niechętnie się do tego przyznają, zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

- Ubezpieczony, podając nieprawdziwe dane lub je zatajając, naraża się na konsekwencje w postaci dodatkowych kosztów. Jeżeli wyjdzie na jaw, że nie przysługuje mu jakaś zniżka, albo powinna być naliczona zwyżka, ubezpieczyciel ma prawo żądać dopłaty do składki w pełnej wysokości - mówi portalowi TVN24.pl Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Oto pięć typów niezgodnych z prawem oszczędności kierowców, najczęściej ujawnianych przez ubezpieczycieli i kończących się naliczeniem składki w pełnej wysokości.

1. Pojazd służbowy "w realu", a prywatny w polisie

Samochody - najogólniej mówiąc - służące do zarabiania pieniędzy, są zawsze obłożone wyższymi składkami OC. To dlatego, że jeżdżą więcej, w różnych warunkach i często ten sam pojazd powierzany jest różnym osobom pracującym w tej samej firmie. Droższe jest ubezpieczenie samochodów nauki jazdy, taksówek, samochodów ochroniarskich, kurierskich, zastępczych czy autobusów jeżdżących w regularne kursy.

I właśnie w przypadku autobusów najbardziej widać rozbieżność stawek. Skrajny przypadek przytacza Jacek Kliszcz ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych w materiałach edukacyjnych zamieszczonych w serwisie Rzecznika Finansowego. Stawka OC za ten sam autobus jeżdżący w regularne kursy wg rozkładu jazdy może wynosić 11 tys. zł, a w przypadku zadeklarowania go jako autobusu wykorzystywanego do celów prywatnych - 1800 zł. Pokusa dla właścicieli autobusów może być więc olbrzymia, ale konsekwencje - dotkliwe.

2. Ukrywanie ryzykownego kierowcy

Wiadomo, że najwyższe składki płacą kierowcy, którzy mieli więcej niż jedną szkodę w ciągu roku, a także kierowcy niedoświadczeni. I o ile nie da się już udawać kierowcy bezszkodowego, bo istnieje centralna baza szkód komunikacyjnych, o tyle ukrywanie, że regularnym użytkownikiem samochodu będzie debiutant, jest częstym zjawiskiem.

Gdy rozbieżność między deklaracją, a rzeczywistością wychodzi na jaw, posiadacz polisy musi wyrównać różnicę w składce wraz z odsetkami.

3. Zaniżanie deklarowanego rocznego przebiegu

Od kilku lat ubezpieczyciele różnicują stawki dla kierowców, biorąc pod uwagę roczny przebieg auta. - Wynika to z prostego rachunku prawdopodobieństwa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Im więcej ktoś jeździ, tym bardziej narażony jest na ryzyko zdarzeń związanych z ponoszeniem odpowiedzialności cywilnej.

Przypadki zaniżania deklarowanego rocznego przebiegu wychodzą na jaw przeważnie w czasie likwidacji szkód. Rzeczoznawca zawsze wpisuje do protokołu aktualny stan licznika.

4. Zatajanie regularnych podróży za granicę

Gdy polski kierowca spowoduje szkodę w Niemczech czy Włoszech, polski ubezpieczyciel musi przeważnie zapłacić wyższe odszkodowanie niż w Polsce. Średnia kwota roszczeń finansowanych z polis OC w takich krajach jak Włochy, Niemcy czy Francja jest pięciokrotnie wyższa niż w Polsce - wynika z danych Insurance Europe. Stąd ubezpieczyciele żądają wyższych składek od kierowców regularnie jeżdżących za granicę.

Gdy właściciel samochodu raz na rok wyjeżdża na wakacje, nie musi płacić więcej. Ale gdy pracuje w Niemczech, a rejestruje i ubezpiecza samochód w Polsce, powinien o tym poinformować ubezpieczyciela, pod groźbą - niestety w myśl polskich przepisów zasadnych - roszczeń z jego strony.

5. Inżynieria numeryczna

Istnieje też bardziej "zaawansowany" sposób na oszukanie centralnej bazy szkód i historii ubezpieczenia. W dodatku często wymagający zmowy z agentem wystawiającym polisę. Zdarza się, że ten sam prowadzący działalność gospodarczą właściciel pojazdu jednego roku podaje do polisy swój numer PESEL, a innego - swój numer REGON. Czasami w ten sposób udaje się ominąć niekorzystną dla siebie historię szkód i zniżek. Polska Izba Ubezpieczeń ostrzega jednak przed takimi próbami. Samochody i ich właściciele identyfikowani są również na podstawie innych danych, np. numer nadwozia czy numer rejestracyjny pojazdu

Od czterech lat w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązuje przepis, który ma przeciwdziałać podobnym praktykom. Jeżeli ubezpieczający nie poda ubezpieczycielowi znanych sobie okoliczności, o które był pytany przed zawarciem umowy OC, ubezpieczyciel ma prawo dochodzić skutecznych roszczeń mających na celu wyrównanie składki do odpowiedniego poziomu.

- Te wszystkie sposoby ominięcia składki w pełnej wysokości są monitorowane i analizowane przez ubezpieczycieli. Coraz mniej jest więc możliwości, aby wbrew prawu obniżyć sobie składkę - podsumowuje Marcin Jaworski, ekspert z biura Rzecznika Finansowego.

Prawa poszkodowanego

Poszkodowani w kolizjach drogowych nie muszą się jednak niepokoić i obawiać, czy sprawca właściwie zawarł swoją polisę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zaczyna obowiązywać z chwilą podpisania. Jak ubezpieczony płaci za mało, albo w ogóle nie płaci, bo wziął polisę na przelew, to już jest sprawa między nim a zakładem ubezpieczeniowym.

- Poszkodowany musi mieć gwarancję, że dostanie odszkodowanie. Dlatego ten system tak działa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Skok składek ubezpieczenia

Wzrost składek ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej we wszystkich towarzystwach operujących w Polsce wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja nakazała w czerwcu, aby kalkulacja składek uwzględniała nie tylko pokrywanie szkód wynikających ze uszkodzenia samochodów, ale również uszczerbku na zdrowiu. I to w wysokości odszkodowań i zadośćuczynień zwyczajowo orzekanych przez sądy.

Komisja nakazała też ubezpieczycielom, aby pobierali stawki w wysokości pozwalającej uniknąć strat. Straty na OC ubezpieczyciele z roku na rok ponosili coraz większe, w ubiegłym roku łącznie wyniosły ponad miliard złotych.

Autor: jp//ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP

Zawsze będą przejściowe trudności - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do chaosu na rynkach w związku z nałożonymi cłami. Przekonywał przy tym, że państwa składają Stanom Zjednoczonym świetne oferty handlowe i wyraził chęć zawarcia układu z Chinami.

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Trump mówi o "największym dniu w historii"

Źródło:
PAP

Płaca minimalna w państwach Unii Europejskiej waha się od 551 euro do nawet 2638 euro - wynika z danych Eurostatu. Polska pod tym względem znajduje się w środku stawki.

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Płaca minimalna w krajach Unii. Tak wypada Polska

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe na USA na 90 dni. "Chcemy dać szansę negocjacjom. Jeżeli negocjacje okażą się niezadowalające, zastosujemy nasze środki zaradcze" - dodała. O "ochronie transatlantyckiego sojuszu" z von der Leyen rozmawiał w czwartek premier Donald Tusk.

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Unia Europejska wstrzyma cła odwetowe

Źródło:
PAP

Przestrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie w PIT. W ten sposób próbują wyłudzić dane podatników - ostrzega w czwartkowym komunikacie resort finansów. MF podkreśla, że nigdy nie wysyła takich e-maili.

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

"Próbują wyłudzić dane podatników". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Lotnisko Changi w Signapurze zostało uznane najlepszym lotniskiem na świecie w najnowszej edycji rankingu Skytrax. Na pierwszym miejscu dorocznego zestawienia znalazło się już po raz 13.

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Oto najlepsze lotniska świata. Jest nowy ranking  

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z rządowym programem "Czyste powietrze" - wynika z dokumentu, do którego dotarł dziennikarz TVN24 Radomir Wit. Chodzi o okres, w którym resortem kierował Henryk Kowalczyk z PiS. Podejrzenie przestępstwa dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych.

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Jest śledztwo w sprawie "Czystego powietrza"

Źródło:
tvn24.pl

W marcu platforma Temu wyprzedziła Allegro pod względem liczby użytkowników - wynika z raportu Mediapanelu. Allegro zachowało natomiast pozycję lidera pod względem ilości czasu spędzanego tam przez kupujących. Eksperci ostrzegają tymczasem przed wzrostem popularności chińskich platform sprzedażowych.

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Nowy lider zakupów internetowych w Polsce. Już nie Allegro

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Wstrzymanie na 90 dni taryf przez Donalda Trumpa nie oznacza pełnego zawieszenia broni w wojnie handlowej - zwraca uwagę "The Economist". Podstawowe stawki celne wciąż obowiązują, a inne mają być podwyższane. Brytyjski tygodnik wymienia trzy kluczowe obawy związane z decyzjami prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Trump wstrzymuje cła, napięcia pozostają. Trzy kluczowe obawy

Źródło:
"The Economist"

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed używaniem chochli do zupy, którą można było kupić w sieci handlowej TEDi. Firma wycofała produkt ze sprzedaży, bo stwierdzono, że szkodliwe substancje z chochli przenoszą się do żywności.

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Produkt wycofany z popularnej sieci. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Chiny są gotowe do negocjacji ze Stanami Zjednocznymi w kwestii ceł, ale dialog musi odbywać się na zasadach wzajemnego szacunku i równości - oświadczyła w czwartek He Yongqian, rzeczniczka ministerstwa handlu w Pekinie. He przyznała, że wyzwania stojące przed chińskim handlem znacznie wzrosły.

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

"Nigdy nie zaakceptujemy ekstremalnej presji i zastraszania"

Źródło:
PAP

Szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak powiadomił, że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. Minister podał też kwotę, od której najprawdopodobniej zaczynać będą się ceny biletów.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Tyle może kosztować najtańszy bilet

Źródło:
PAP

Stosunki między Chinami i USA pogarszają się, dlatego obywatele powinni się zastanowić nad podróżami do Stanów Zjednoczonych - stwierdziło ministerstwo turystyki w Pekinie. Dodało, że szczególnej "oceny ryzyka" powinni dokonać studenci.

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Chiny ostrzegają przed podróżami do USA

Źródło:
PAP

Ceny produktów wchodzących w skład koszyka codziennych zakupów wzrosły w marcu o 6,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku, jak wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Największe podwyżki odnotowano w przypadku produktów tłuszczowych, owoców i napojów bezalkoholowych, podczas gdy artykuły sypkie potaniały.

Te produkty podrożały najbardziej

Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Polacy nadal nie zwracają wystarczającej uwagi na profilaktykę zdrowotną przed podróżą do krajów tropikalnych. Tylko połowa ankietowanych podróżników, którzy odwiedzili tropiki, wykonała zalecane szczepienia, a zaledwie co ósmy stosował profilaktyczne leczenie przeciwmalaryczne.

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Ostrzeżenie dla polskich turystów. "Igranie z losem"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nałożenie ceł na Chiny w wysokości 125 procent. Jednocześnie zarządził 90-dniową przerwę w stosowaniu podwyższonych ceł dla innych państw.

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Zwrot w sprawie ceł. Zaskakująca decyzja Trumpa

Źródło:
Reuters

"Wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni" - tak na portalu X decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie pauzy w dodatkowych cłach skomentował w środę wieczorem premier Donald Tusk.

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Trump nagle zmienia zdanie, Tusk zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Reuters

- Ludzie się trochę wystraszyli, trochę się bali - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, uzasadniając decyzję o 90-dniowym wstrzymaniu wyższych ceł dla większości państw. Stwierdził przy tym, że trzeba być elastycznym.

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Trump o cłach: ludzie się trochę wystraszyli

Źródło:
PAP

Stellantis wstrzymał produkcję w Polsce chińskiego samochodu elektrycznego T03 - podał Reuters. Informację potwierdziła tvn24.pl Agnieszka Brania, rzeczniczka prasowa fabryk Stellantis w naszym kraju.

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Gigant wstrzymuje produkcję auta w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa, stwierdził, że sieci handlowe osiągają "nadmiarowe zyski" ze sprzedaży jaj i masła. Na zorganizowanej w środę konferencji prasowej zapowiedział, że chce w tej sprawie spotkać się z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

"Mam pretensje, że sklepy nie opuszczają cen"

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP