Sposoby na tańsze OC. Pięć popularnych sztuczek, przez które możesz stracić pieniądze

Drogie OC, ale wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli może znacznie się różnićShutterstock

Ubezpieczenia OC drastycznie podrożały, więc kierowcy częściej niż do tej pory poszukują tańszych rozwiązań. Jak się okazuje, nie warto stosować niektórych trików. Organizacje ubezpieczycieli zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

Istnieje tylko jeden, sprawdzony i legalny sposób, aby zapłacić jak najmniejszą składkę - przeprowadzić dokładne rozeznanie i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Ubezpieczenie OC, mimo że obowiązkowe, nie jest podatkiem i nie obowiązuje na nie jedna urzędowa stawka. Wysokości składek OC u poszczególnych ubezpieczycieli mogą znacznie się różnić. Zdarza się nawet, że różnią się w ofertach poszczególnych przedstawicieli tego samego ubezpieczyciela.

Tańsze OC

Porównanie składek obowiązujących na rynku wymaga czasu i wysiłku. Ale w obliczu perspektywy, że w przyszłym roku większość kierowców może płacić OC o sto procent wyższe, warto go poświęcić, aby znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązanie.

Nie warto natomiast chodzić na skróty i próbować zbić wysokość składki, zatajając lub podając ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane. Skutki tego mogą być opłakane nie tylko wtedy, gdy dojdzie do szkody, ale również w trakcie trwania ubezpieczenia. Organizacje ubezpieczycieli, choć niechętnie się do tego przyznają, zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

- Ubezpieczony, podając nieprawdziwe dane lub je zatajając, naraża się na konsekwencje w postaci dodatkowych kosztów. Jeżeli wyjdzie na jaw, że nie przysługuje mu jakaś zniżka, albo powinna być naliczona zwyżka, ubezpieczyciel ma prawo żądać dopłaty do składki w pełnej wysokości - mówi portalowi TVN24.pl Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Oto pięć typów niezgodnych z prawem oszczędności kierowców, najczęściej ujawnianych przez ubezpieczycieli i kończących się naliczeniem składki w pełnej wysokości.

1. Pojazd służbowy "w realu", a prywatny w polisie

Samochody - najogólniej mówiąc - służące do zarabiania pieniędzy, są zawsze obłożone wyższymi składkami OC. To dlatego, że jeżdżą więcej, w różnych warunkach i często ten sam pojazd powierzany jest różnym osobom pracującym w tej samej firmie. Droższe jest ubezpieczenie samochodów nauki jazdy, taksówek, samochodów ochroniarskich, kurierskich, zastępczych czy autobusów jeżdżących w regularne kursy.

I właśnie w przypadku autobusów najbardziej widać rozbieżność stawek. Skrajny przypadek przytacza Jacek Kliszcz ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych w materiałach edukacyjnych zamieszczonych w serwisie Rzecznika Finansowego. Stawka OC za ten sam autobus jeżdżący w regularne kursy wg rozkładu jazdy może wynosić 11 tys. zł, a w przypadku zadeklarowania go jako autobusu wykorzystywanego do celów prywatnych - 1800 zł. Pokusa dla właścicieli autobusów może być więc olbrzymia, ale konsekwencje - dotkliwe.

2. Ukrywanie ryzykownego kierowcy

Wiadomo, że najwyższe składki płacą kierowcy, którzy mieli więcej niż jedną szkodę w ciągu roku, a także kierowcy niedoświadczeni. I o ile nie da się już udawać kierowcy bezszkodowego, bo istnieje centralna baza szkód komunikacyjnych, o tyle ukrywanie, że regularnym użytkownikiem samochodu będzie debiutant, jest częstym zjawiskiem.

Gdy rozbieżność między deklaracją, a rzeczywistością wychodzi na jaw, posiadacz polisy musi wyrównać różnicę w składce wraz z odsetkami.

3. Zaniżanie deklarowanego rocznego przebiegu

Od kilku lat ubezpieczyciele różnicują stawki dla kierowców, biorąc pod uwagę roczny przebieg auta. - Wynika to z prostego rachunku prawdopodobieństwa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Im więcej ktoś jeździ, tym bardziej narażony jest na ryzyko zdarzeń związanych z ponoszeniem odpowiedzialności cywilnej.

Przypadki zaniżania deklarowanego rocznego przebiegu wychodzą na jaw przeważnie w czasie likwidacji szkód. Rzeczoznawca zawsze wpisuje do protokołu aktualny stan licznika.

4. Zatajanie regularnych podróży za granicę

Gdy polski kierowca spowoduje szkodę w Niemczech czy Włoszech, polski ubezpieczyciel musi przeważnie zapłacić wyższe odszkodowanie niż w Polsce. Średnia kwota roszczeń finansowanych z polis OC w takich krajach jak Włochy, Niemcy czy Francja jest pięciokrotnie wyższa niż w Polsce - wynika z danych Insurance Europe. Stąd ubezpieczyciele żądają wyższych składek od kierowców regularnie jeżdżących za granicę.

Gdy właściciel samochodu raz na rok wyjeżdża na wakacje, nie musi płacić więcej. Ale gdy pracuje w Niemczech, a rejestruje i ubezpiecza samochód w Polsce, powinien o tym poinformować ubezpieczyciela, pod groźbą - niestety w myśl polskich przepisów zasadnych - roszczeń z jego strony.

5. Inżynieria numeryczna

Istnieje też bardziej "zaawansowany" sposób na oszukanie centralnej bazy szkód i historii ubezpieczenia. W dodatku często wymagający zmowy z agentem wystawiającym polisę. Zdarza się, że ten sam prowadzący działalność gospodarczą właściciel pojazdu jednego roku podaje do polisy swój numer PESEL, a innego - swój numer REGON. Czasami w ten sposób udaje się ominąć niekorzystną dla siebie historię szkód i zniżek. Polska Izba Ubezpieczeń ostrzega jednak przed takimi próbami. Samochody i ich właściciele identyfikowani są również na podstawie innych danych, np. numer nadwozia czy numer rejestracyjny pojazdu

Od czterech lat w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązuje przepis, który ma przeciwdziałać podobnym praktykom. Jeżeli ubezpieczający nie poda ubezpieczycielowi znanych sobie okoliczności, o które był pytany przed zawarciem umowy OC, ubezpieczyciel ma prawo dochodzić skutecznych roszczeń mających na celu wyrównanie składki do odpowiedniego poziomu.

- Te wszystkie sposoby ominięcia składki w pełnej wysokości są monitorowane i analizowane przez ubezpieczycieli. Coraz mniej jest więc możliwości, aby wbrew prawu obniżyć sobie składkę - podsumowuje Marcin Jaworski, ekspert z biura Rzecznika Finansowego.

Prawa poszkodowanego

Poszkodowani w kolizjach drogowych nie muszą się jednak niepokoić i obawiać, czy sprawca właściwie zawarł swoją polisę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zaczyna obowiązywać z chwilą podpisania. Jak ubezpieczony płaci za mało, albo w ogóle nie płaci, bo wziął polisę na przelew, to już jest sprawa między nim a zakładem ubezpieczeniowym.

- Poszkodowany musi mieć gwarancję, że dostanie odszkodowanie. Dlatego ten system tak działa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Skok składek ubezpieczenia

Wzrost składek ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej we wszystkich towarzystwach operujących w Polsce wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja nakazała w czerwcu, aby kalkulacja składek uwzględniała nie tylko pokrywanie szkód wynikających ze uszkodzenia samochodów, ale również uszczerbku na zdrowiu. I to w wysokości odszkodowań i zadośćuczynień zwyczajowo orzekanych przez sądy.

Komisja nakazała też ubezpieczycielom, aby pobierali stawki w wysokości pozwalającej uniknąć strat. Straty na OC ubezpieczyciele z roku na rok ponosili coraz większe, w ubiegłym roku łącznie wyniosły ponad miliard złotych.

Autor: jp//ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapewnił w "Faktach po Faktach", że do końca kadencji rządu dojdzie do podwyższenia kwoty wolnej od podatku. - Bardzo mi zależy na wyższej kwocie wolnej od podatku, bo to był mój postulat - podkreślił premier. Jak wyjaśnił, w tym roku nie pozwala na to wysokość deficytu w budżecie. Tusk zapowiedział też, że do końca maja ma być gotowych "ponad 100 ustaw deregulacyjnych".

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

"Bardzo mi zależy". Premier o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem zapewniał, że jest wielkim przeciwnikiem Zielonego Ładu i chciałby odrzucenia go. Przekazał również, że będzie dążył do obniżenia cen prądu. Zapytany, jak chce to zrobić w ciągu 100 dni, co obiecuje w kampanii, wskazał, że ważne decyzje mają zapaść 27 maja w Trybunale Konstytucyjnym. Przedstawiciel Konfederacji starał się dociec, jak Nawrocki chce dokonać tej zmiany, skoro wybory są 1 czerwca, czyli już po posiedzeniu TK. - Czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi Trybunał Konstytucyjny? - kwituje Mentzen.

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Mentzen punktuje Nawrockiego: czemu pan obiecuje w tych wyborach, że zrobi coś, co zrobi TK?

Źródło:
tvn24.pl

Relacje handlowe z Ukrainą wracają de facto do stanu sprzed wojny. Komisja Europejska przyjęła regulacje, które ograniczają do końca roku ilości towarów, jaką kraj ten będzie mógł sprowadzić do Unii po preferencyjnych stawkach celnych. Zmiany mają wejść w życie 6 czerwca - dzień po wygaśnięciu obowiązującego od 2022 r. rozporządzenia, zwalniającego Ukrainę z ceł na eksport do Unii.

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Zmiana zasad handlu z Ukrainą. Unia wprowadza ograniczenia

Źródło:
PAP

Sławomir Mentzen odpytywał Karola Nawrockiego na swoim kanale na YouTube o szereg spraw, w także o poglądy gospodarcze. Polityków poróżniło podejście do wysokości stóp procentowych. Mentzen tłumaczył Nawrockiemu, jakie są konsekwencje ich obniżki, której obywatelski kandydat się domaga. - Ja rozumiem, że pan nie jest ekonomistą tylko historykiem. Kto panu to podpowiedział? - pytał gospodarz spotkania.

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Mentzen pyta Nawrockiego o stopy procentowe: kto panu to podpowiedział?

Źródło:
tvn24.pl

Duńczycy będą pracować do siedemdziesiątego roku życia - zdecydował w czwartek parlament Danii. Wydłużenie czasu pracy będzie jednak odbywać się stopniowo. Premierka tego kraju Mette Frederiksen obiecała, że już więcej ta granica nie będzie podwyższana mimo dalszego oczekiwanego wzrostu długości życia.

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Będą pracować do siedemdziesiątki. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Departament Skarbu USA ogłosił w czwartek, że zamówił ostatnią partię jednocentowych monet do wybicia, po czym nie będzie już więcej ich zamawiać. Koniec bicia tych monet ma dać oszczędności nawet 56 milionów dolarów rocznie. Koszt ich produkcji ponad trzykrotnie przewyższa ich wartość.

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Bliski koniec jednocentówek. Zamówiono ostatnią partię

Źródło:
PAP, BBC

Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie ceł na nawozy importowane do Unii Europejskiej z Rosji i Białorusi. Za głosowało 411 europosłów, przeciwko było 100, wstrzymało się od głosu 78.

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Rosja zalewa tym unijny rynek, Polska największym poszkodowanym

Źródło:
PAP

Holenderskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym produkują mniej energii z powodu sąsiedztwa belgijskich turbin - pisze w czwartek brytyjski "Times". Oskarżają więc Belgów o "kradzież wiatru". Ekspert wyjaśnia, że "dzieje się tak na każdej farmie wiatrowej, gdzie turbiny są relatywnie blisko siebie".

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Holendrzy oskarżają Belgów o "kradzież wiatru"

Źródło:
PAP

Duńska organizacja Green Power Denmark poinformowała o wykryciu "podejrzane komponentów" w importowanych z zagranicy podzespołach infrastruktury energetycznej. Podobne przypadki wcześniej odnotowano w Stanach Zjednoczonych, gdzie w sprowadzanych z Chin falownikach dla farm słonecznych również znajdowano budzące niepokój elementy.

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

"Podejrzane komponenty" w urządzeniach energetycznych

Źródło:
PAP

Wydatki na obsługę długu publicznego osiągnęły bezprecedensowy poziom - zauważa "Rzeczpospolita". Za rosnącymi kosztami stoi krajowa polityka - zdominowana przez nieustanną kampanię wyborczą i wzrost wydatków socjalnych.

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Ogromny problem rządu. "Trzeba bić na alarm"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ponad 90 procent przebadanych próbek e-papierosów nie spełnia wymogów określonych w ustawie - poinformowała aspirant Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z obowiązującym prawem takie produkty nie powinny trafiać do sprzedaży.

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

"Nie powinny znaleźć się w ogóle w sprzedaży". Alarmujące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski ostrzega przed "nowym typem oszustwa", w którym przestępcy podszywają się pod Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Fałszywe wiadomości dotyczą rzekomych błędów w danych lub zamrożonych kryptowalut i mają na celu wyłudzenie pieniędzy oraz danych osobowych.

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Wielki bank ostrzega. "Nowy rodzaj oszustwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 111 tysięcy dolarów. W przeliczeniu to ponad 416 tysięcy złotych. Inwestorzy są coraz bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości rynku kryptowalut.

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Rajd bitcoina. Rekord wszech czasów

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w sprawie przekazania ponad 337 milionów złotych do depozytu sądowego, zamiast do jednostek publicznej radiofonii i telewizji. W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Maciej Świrski powiedział, że rozważa złożenie doniesienia do prokuratury na prezesa NIK Mariana Banasia za przekroczenie uprawnień.

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Wstrzymane miliony. Najwyższa Izba Kontroli reaguje

Źródło:
PAP

Spółka MS Frocks, należąca do grupy Monnari Trade, złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie pakietu akcji spółki PBH – poinformowało Monnari w komunikacie. PBH SA jest właścicielem między innymi znaków towarowych Quiosque, Laurella i Akardo.

Znana polska firma szykuje przejęcie

Znana polska firma szykuje przejęcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Bodrum, tureckiego kurortu nad Morzem Egejskim, zapowiedział wprowadzenie opłat dla turystów - podał dziennik "Milliyet".

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Nowa opłata dla turystów. "Dlaczego mielibyśmy być wyjątkiem?"

Źródło:
PAP

Do Komisji Europejskiej trafiła skarga dotycząca opłat za bagaż podręczny, którą złożyły organizacje konsumenckie z dwunastu państw. Ich zdaniem siedem tanich linii lotniczych narusza unijne przepisy, żądając dodatkowych opłat za przewóz bagażu o standardowych wymiarach.

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Problem "dotyczy dziesiątek milionów klientów". Skarga do Brukseli

Źródło:
PAP

Justin Sun, miliarder wywodzący się z Chin, który w 2023 roku został oskarżony o manipulacje rynkowe, ujawnił, że posiada największy udział w kryptowalucie powiązanej z Donaldem Trumpem. Zapowiedział również swoją obecność na ekskluzywnej kolacji organizowanej przez prezydenta dla czołowych inwestorów memecoina $TRUMP. Wśród zaproszonych gości znajdzie się także polski inwestor Mateusz Patrowicz.

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Ekskluzywna kolacja z Trumpem. Kontrowersyjny miliarder wśród gości

Źródło:
PAP

W środę Sejm poparł poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która zobowiązuje deweloperów do ujawniania cen mieszkań. Jedna z nich doprecyzowuje, że nowy wymóg dotyczy ceny widniejącej w umowie deweloperskiej.

Nowy obowiązek dla deweloperów

Nowy obowiązek dla deweloperów

Źródło:
PAP

Sejm opowiedział się w środę za zakazem sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zakazana ma być również sprzedaż beznikotynowych e-papierosów oraz woreczków nikotynowych na odległość - w tym przez internet - a także ich reklamowanie.

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Nowy zakaz sprzedaży. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Brytyjskie władze wydały nowe ostrzeżenie dotyczące podróży do Turcji. Zwracają w nim uwagę na wypadki, do jakich doszło w ostatnim czasie, z udziałem paralotniarzy.

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Ostrzeżenie dla podróżujących do Turcji

Źródło:
tvn24.pl, The Sun, BBC, FTN News

Tylko w jeden rok dziesięciu najbogatszych Amerykanów wzbogaciło się o 365 miliardów dolarów. A to nie koniec, bo ustawodawcy w USA pracują nad kolejną obniżką podatków dla krezusów - wskazuje CNN.

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

10 pracownikom zajęłoby to 726 tysięcy lat. Oni potrzebowali roku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Książęcy w Liechtensteinie w nieprawomocnym wyroku przyznał rację dzieciom Zygmunta Solorza i oddalił pozew złożony przez ich ojca. Chodziło o zmiany w statucie Fundacji TiVi, na mocy których kontrolę nad biznesami Solorza miały przejąć jego dzieci. Zygmunt Solorz w komentarzu ocenił, że "wyrok nie zmienia niczego w stanie faktycznym" i zapowiedział złożenie apelacji od decyzji sądu w Liechtensteinie.

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Sąd zdecydował w sprawie sporu Solorza z dziećmi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 czerwca wchodzą zmiany dotyczące bezrobotnych. Chodzi o waloryzację zasiłku oraz nowe regulacje dotyczące wypłaty świadczenia czy miejsca rejestracji. A to tylko niektóre zmiany na rynku pracy, na które trzeba się przygotować.

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Nadchodzi rewolucja na rynku pracy

Źródło:
PAP

Ryanair zażądał od niektórych członków personelu pokładowego w Hiszpanii zwrotu podwyżek w wysokości nawet trzech tysięcy euro - informuje BBC. To kolejna odsłona sporu tej linii lotniczej ze związkami zawodowymi.

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Gigant żąda zwrotu podwyżek

Źródło:
BBC

Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III odpowiedzialne za budowę dwóch morskich farm wiatrowych zawarły umowy w sprawie kredytów na kwotę około 5,8 miliarda euro (niemal 25 miliardów złotych). Wcześniej kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia oraz norweski Equinor poinformowały, że podjęły ostateczne decyzje w sprawie inwestycji.

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Polska miliarderka i wielka inwestycja na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny program pożyczek SAFE został zatwierdzony przez ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej. To 150 miliardów euro na rozwój przemysłu zbrojeniowego - poinformował w środę minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. - Europa się obudziła - skomentował wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Europa się obudziła". Jest decyzja

"Europa się obudziła". Jest decyzja

Źródło:
PAP

Marks & Spencer może stracić około 300 milionów funtów w związku z trwającym od kilku tygodni cyberatakiem. Firma zapowiedziała wznowienie sprzedaży online w najbliższych tygodniach.

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Atak na znaną sieć handlową. Straty są ogromne

Źródło:
PAP

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca - zapowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Połączenie ma obsługiwać PKP Intercity. Pociągi mają kursować cztery dni w tygodniu.

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Pociąg do Chorwacji. Jest termin

Źródło:
PAP