Sposoby na tańsze OC. Pięć popularnych sztuczek, przez które możesz stracić pieniądze

Drogie OC, ale wysokości składek u poszczególnych ubezpieczycieli może znacznie się różnićShutterstock

Ubezpieczenia OC drastycznie podrożały, więc kierowcy częściej niż do tej pory poszukują tańszych rozwiązań. Jak się okazuje, nie warto stosować niektórych trików. Organizacje ubezpieczycieli zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

Istnieje tylko jeden, sprawdzony i legalny sposób, aby zapłacić jak najmniejszą składkę - przeprowadzić dokładne rozeznanie i wybrać najkorzystniejszy dla siebie wariant.

Ubezpieczenie OC, mimo że obowiązkowe, nie jest podatkiem i nie obowiązuje na nie jedna urzędowa stawka. Wysokości składek OC u poszczególnych ubezpieczycieli mogą znacznie się różnić. Zdarza się nawet, że różnią się w ofertach poszczególnych przedstawicieli tego samego ubezpieczyciela.

Tańsze OC

Porównanie składek obowiązujących na rynku wymaga czasu i wysiłku. Ale w obliczu perspektywy, że w przyszłym roku większość kierowców może płacić OC o sto procent wyższe, warto go poświęcić, aby znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązanie.

Nie warto natomiast chodzić na skróty i próbować zbić wysokość składki, zatajając lub podając ubezpieczycielowi nieprawdziwe dane. Skutki tego mogą być opłakane nie tylko wtedy, gdy dojdzie do szkody, ale również w trakcie trwania ubezpieczenia. Organizacje ubezpieczycieli, choć niechętnie się do tego przyznają, zatrudniają analityków, a nawet detektywów, których celem jest nie tylko zapobieganie wyłudzeniom odszkodowań, ale również tropienie umów zawartych na podstawie nieprawdziwych danych.

- Ubezpieczony, podając nieprawdziwe dane lub je zatajając, naraża się na konsekwencje w postaci dodatkowych kosztów. Jeżeli wyjdzie na jaw, że nie przysługuje mu jakaś zniżka, albo powinna być naliczona zwyżka, ubezpieczyciel ma prawo żądać dopłaty do składki w pełnej wysokości - mówi portalowi TVN24.pl Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Oto pięć typów niezgodnych z prawem oszczędności kierowców, najczęściej ujawnianych przez ubezpieczycieli i kończących się naliczeniem składki w pełnej wysokości.

1. Pojazd służbowy "w realu", a prywatny w polisie

Samochody - najogólniej mówiąc - służące do zarabiania pieniędzy, są zawsze obłożone wyższymi składkami OC. To dlatego, że jeżdżą więcej, w różnych warunkach i często ten sam pojazd powierzany jest różnym osobom pracującym w tej samej firmie. Droższe jest ubezpieczenie samochodów nauki jazdy, taksówek, samochodów ochroniarskich, kurierskich, zastępczych czy autobusów jeżdżących w regularne kursy.

I właśnie w przypadku autobusów najbardziej widać rozbieżność stawek. Skrajny przypadek przytacza Jacek Kliszcz ze Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych w materiałach edukacyjnych zamieszczonych w serwisie Rzecznika Finansowego. Stawka OC za ten sam autobus jeżdżący w regularne kursy wg rozkładu jazdy może wynosić 11 tys. zł, a w przypadku zadeklarowania go jako autobusu wykorzystywanego do celów prywatnych - 1800 zł. Pokusa dla właścicieli autobusów może być więc olbrzymia, ale konsekwencje - dotkliwe.

2. Ukrywanie ryzykownego kierowcy

Wiadomo, że najwyższe składki płacą kierowcy, którzy mieli więcej niż jedną szkodę w ciągu roku, a także kierowcy niedoświadczeni. I o ile nie da się już udawać kierowcy bezszkodowego, bo istnieje centralna baza szkód komunikacyjnych, o tyle ukrywanie, że regularnym użytkownikiem samochodu będzie debiutant, jest częstym zjawiskiem.

Gdy rozbieżność między deklaracją, a rzeczywistością wychodzi na jaw, posiadacz polisy musi wyrównać różnicę w składce wraz z odsetkami.

3. Zaniżanie deklarowanego rocznego przebiegu

Od kilku lat ubezpieczyciele różnicują stawki dla kierowców, biorąc pod uwagę roczny przebieg auta. - Wynika to z prostego rachunku prawdopodobieństwa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Im więcej ktoś jeździ, tym bardziej narażony jest na ryzyko zdarzeń związanych z ponoszeniem odpowiedzialności cywilnej.

Przypadki zaniżania deklarowanego rocznego przebiegu wychodzą na jaw przeważnie w czasie likwidacji szkód. Rzeczoznawca zawsze wpisuje do protokołu aktualny stan licznika.

4. Zatajanie regularnych podróży za granicę

Gdy polski kierowca spowoduje szkodę w Niemczech czy Włoszech, polski ubezpieczyciel musi przeważnie zapłacić wyższe odszkodowanie niż w Polsce. Średnia kwota roszczeń finansowanych z polis OC w takich krajach jak Włochy, Niemcy czy Francja jest pięciokrotnie wyższa niż w Polsce - wynika z danych Insurance Europe. Stąd ubezpieczyciele żądają wyższych składek od kierowców regularnie jeżdżących za granicę.

Gdy właściciel samochodu raz na rok wyjeżdża na wakacje, nie musi płacić więcej. Ale gdy pracuje w Niemczech, a rejestruje i ubezpiecza samochód w Polsce, powinien o tym poinformować ubezpieczyciela, pod groźbą - niestety w myśl polskich przepisów zasadnych - roszczeń z jego strony.

5. Inżynieria numeryczna

Istnieje też bardziej "zaawansowany" sposób na oszukanie centralnej bazy szkód i historii ubezpieczenia. W dodatku często wymagający zmowy z agentem wystawiającym polisę. Zdarza się, że ten sam prowadzący działalność gospodarczą właściciel pojazdu jednego roku podaje do polisy swój numer PESEL, a innego - swój numer REGON. Czasami w ten sposób udaje się ominąć niekorzystną dla siebie historię szkód i zniżek. Polska Izba Ubezpieczeń ostrzega jednak przed takimi próbami. Samochody i ich właściciele identyfikowani są również na podstawie innych danych, np. numer nadwozia czy numer rejestracyjny pojazdu

Od czterech lat w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych obowiązuje przepis, który ma przeciwdziałać podobnym praktykom. Jeżeli ubezpieczający nie poda ubezpieczycielowi znanych sobie okoliczności, o które był pytany przed zawarciem umowy OC, ubezpieczyciel ma prawo dochodzić skutecznych roszczeń mających na celu wyrównanie składki do odpowiedniego poziomu.

- Te wszystkie sposoby ominięcia składki w pełnej wysokości są monitorowane i analizowane przez ubezpieczycieli. Coraz mniej jest więc możliwości, aby wbrew prawu obniżyć sobie składkę - podsumowuje Marcin Jaworski, ekspert z biura Rzecznika Finansowego.

Prawa poszkodowanego

Poszkodowani w kolizjach drogowych nie muszą się jednak niepokoić i obawiać, czy sprawca właściwie zawarł swoją polisę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zaczyna obowiązywać z chwilą podpisania. Jak ubezpieczony płaci za mało, albo w ogóle nie płaci, bo wziął polisę na przelew, to już jest sprawa między nim a zakładem ubezpieczeniowym.

- Poszkodowany musi mieć gwarancję, że dostanie odszkodowanie. Dlatego ten system tak działa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Skok składek ubezpieczenia

Wzrost składek ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej we wszystkich towarzystwach operujących w Polsce wynika z rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja nakazała w czerwcu, aby kalkulacja składek uwzględniała nie tylko pokrywanie szkód wynikających ze uszkodzenia samochodów, ale również uszczerbku na zdrowiu. I to w wysokości odszkodowań i zadośćuczynień zwyczajowo orzekanych przez sądy.

Komisja nakazała też ubezpieczycielom, aby pobierali stawki w wysokości pozwalającej uniknąć strat. Straty na OC ubezpieczyciele z roku na rok ponosili coraz większe, w ubiegłym roku łącznie wyniosły ponad miliard złotych.

Autor: jp//ms / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP