Ekspresówka do granicy z Ukrainą. Podpisano umowy za ponad miliard złotych

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce
wideo 2/5
Minister Adamczyk o zniesieniu opłat na autostradach w Polsce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S12 w województwie lubelskim. Chodzi o fragmenty Piaski - Dorohucza oraz Chełm - Dorohusk, o łącznej długości 33 kilometrów. Łączna wartość kontraktów przekracza 1,3 miliarda złotych.

GDDKiA podała w piątkowym komunikacie, że odcinki drogi ekspresowej S12 Piaski - Dorohucza oraz Chełm - Dorohusk zrealizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowy będą realizowane w systemie Projektuj i buduj. Oznacza to, że zadaniem wykonawcy jest zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), wybudowanie trasy oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

S12 w województwie lubelskim

Drogowcy przekazali, że w ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy w każdym kierunku, drogi do obsługi ruchu lokalnego i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. "W sumie na obu odcinkach powstaną m.in. 23 wiadukty, most, 20 przejść dla zwierząt (w tym pięć górnych)" - podano.

GDDKiA poinformowała, że trasa przebiegać będzie po nowym śladzie, przecinając obszary rolnicze oraz omijając tereny zurbanizowane i cenne przyrodniczo. "Odcinek Piaski - Dorohucza (o długości 9,8 km), zaczynać będzie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie przebudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski - Łopiennik" - czytamy.

Z kolei początek odcinka Chełm - Dorohusk (23 km) zaplanowano w miejscowości Srebrzyszcze, gdzie ekspresówka przetnie istniejącą DK12. Dalej trasa S12 będzie przebiegać po południowej stronie obecnej drogi krajowej.

"Wykonawca będzie miał 39 miesięcy na realizację inwestycji, nie wliczając w to okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Zakończenie prac planowane jest w 2027 roku" - czytamy.

GDDKiA podpisała umowy na realizację dwóch odcinków drogi S12GDDKiA

Ekspresówka do granicy z Ukrainą

GDDKiA zapowiedziała, że wraz z budową odcinka drogi ekspresowej Chełm - Dorohusk, zostaną także wybudowane drogi dojazdowe do obsługi polsko-ukraińskiego przejścia drogowego w Dorohusku. Przypomniano, że porozumienie w tej sprawie podpisali niedawno wojewoda lubelski Lech Sprawka i p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski.

Droga ekspresowa S12 między Piaskami a przejściem granicznym w Dorohusku będzie liczyć około 75 km.

Jak czytamy w piątkowym komunikacie, dla odcinka Dorohucza - Chełm trwa jeszcze obligatoryjna kontrola Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. "Natomiast dla obwodnicy Chełma Wojewoda Lubelski niedawno wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej. Rozpoczęcie prac, które realizowała będzie firma Strabag, planowane jest w połowie roku" - poinformowała GDDKiA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości