TVN24 Biznes | Moto

"Na ten dzień czekało wielu kierowców". Duże zmiany już obowiązują

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)
Bez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)Ministerstwo Cyfryzacji
wideo 2/4
Ministerstwo CyfryzacjiBez prawa jazdy w samochodzie od grudnia (mat. archiwalny)

Od soboty kierowcy posiadający polskie prawo jazdy są zwolnieni z obowiązku posiadania go przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium naszego kraju. "Na ten dzień czekało wielu kierowców" - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Dotychczas za brak tego dokumentu w trakcie jazdy groził nam mandat w wysokości 50 złotych. Nowela Prawa o ruchu drogowym przewiduje, że kierujący pojazdami posiadający polskie prawo jazdy będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej w Polsce.

Jazda bez prawa jazdy

Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej będą sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców. To kolejne ułatwienie dla kierujących. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą mieć przy sobie w trakcie jazdy ani fizycznego dowodu rejestracyjnego, ani polisy.

Od soboty swoje mPrawo Jazdy możemy znaleźć w aplikacji mObywatel. Już teraz jest tam też mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC.

Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdują się także dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Resort zapewnił, że wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawi się także licznik punktów karnych.

"Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od jutra (soboty - red.) nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców" - powiedział, cytowany w komunikacie, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski.

Zmiany w dowodach rejestracyjnych

W piątek weszły w życie nowe przepisy dotyczące dowodów rejestracyjnych. Zgodnie z nimi, w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Zniesiono też obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności.

Możliwe jest także zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami wykonawczymi.

Ponadto przepisy umożliwiają rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości