Imponująca pensja i brak ochotników. Ta branża potrzebuje 100 tysięcy pracowników

Moto

TVN TurboSiedem tysięcy miesięcznie, ale chętnych brak. Potrzeba stu tysięcy pracowników

Potrzeba nawet 100 tysięcy zawodowych kierowców ciężarówek na już. Przedstawiciele branży przewozowej walczą o to, żeby w Polsce kształciło się ich przyszłych pracowników. Materiał z programu "Raport" w TVN Turbo.

W polskim transporcie drogowym aktywnie jeździ 260 tys. kierowców ciężarówek i autobusów. Potrzeby są jednak znacznie większe, a chętnych brakuje.

Przyczyny problemów

Z kabin regularnie ubywa kierowców między innymi przez zniknięcie wielu państwowych przedsiębiorstw i szkół przyzakładowych. Zdaniem Tadeusza Kucharskiego z Krajowej Sekcji Transportu NSZZ Solidarność przyczyn należy szukać również w braku kształcenia przez wojsko.

Żeby do 2025 roku uzupełnić braki powinno się szkolić około 25 tys. kierowców rocznie, tymczasem żadna polska szkoła zawodowa ani technikum nie kształci teraz kierowców w kategorii C i C+E.

Przewoźnicy chcą to zmienić i apelują w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jednocześnie kuszą także potencjalnych kandydatów. - Młody człowiek po wyjściu z szoferki może sam stać się przedsiębiorcą, może zostać przewoźnikiem - wskazuje Jan Buczek ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Zarobki przewoźników

Żeby zostać zawodowcem za kurs trzeba zapłacić około 10 tys. złotych. Do tego dochodzą opłaty co pięć lat w wysokości blisko tysiąca złotych.

Szkolić można się między innymi na jednym z najlepszych symulatorów ciężarówki i autobusów w Europie. Ten w Piastowie (województwo mazowieckie) warty jest 2 mln zł.

- Staramy się spełnić oczekiwania firm transportowych między innymi miejskich zakładów autobusowych, stąd też w naszym symulatorze zastosowaliśmy infrastrukturę drogową miasta - mówi Wojciech Góra z Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców.

Stutysięczne braki wśród zawodowych kierowców w Polsce uzupełniane są kierującymi zza wschodniej granicy. Obecnie jest ich około 30 tysięcy.

W Polsce zarobki kierowcy ciężarówki średnio sięgają 7 tys. zł miesięcznie. Za granicą ponad 10 tys., co powoduje że dużo rodaków zdecydowało się wyjechać między innymi do Niemiec i Wielkiej Brytanii.

"Raport" w TVN Turbo codziennie od poniedziałku do piątku, premiera godz. 18:00 i powtórka 22:00

Autor: mb/gry / Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: TVN Turbo