Korki na zakopiance przeniosły się w inne miejsce. Kierowcy czekają na obwodnicę

Źródło:
PAP
Otwarcie "nowej Zakopianki"
Otwarcie "nowej Zakopianki"TVN24
wideo 2/3
Otwarcie "nowej Zakopianki"TVN24

Po otwarciu dwupasmowej zakopianki do Nowego Targu, korki przeniosły się dalej w stronę Zakopanego. Sytuację ma poprawić między innymi południowa obwodnica Nowego Targu, która powstanie do 2031 roku, ale na proponowane przez GDDKiA warianty jej przebiegu nie zgadzają się lokalne władze i proponują zmiany.

Trwają prace nad przygotowaniem projektu obwodnicy Nowego Targu. Tak zwany wariant społeczny przebiegu południowej obwodnicy został przedstawiony przedstawicielom Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), którzy na kolejnym, grudniowym spotkaniu mają odnieść się do tej propozycji. Spotkanie w krakowskiej siedzibie Generalnej Dyrekcji ma dotyczyć analizy technicznej i możliwości projektowych uwzględniających propozycje samorządów co do południowej obwodnicy.

- Przybliżyliśmy się do wspólnej wersji przebiegu obwodnicy, która jest wymagana i konieczna dla Nowego Targu oraz całego regionu. Jej niezrealizowanie mogłoby w przyszłości spowodować paraliż komunikacyjny miasta. Bez tej obwodnicy już teraz widzimy, jak korkuje się cały Nowy Targ, zwłaszcza w tzw. godzinach szczytu. Zgodzimy się na wariant GDDKiA pod warunkiem, że zostaną naniesione i uwzględnione konkretne modyfikacje zaproponowane przez samorządy. Chodzi o to, aby kierowcy jadący od strony Zakopanego w kierunku Pienin i Nowego Sącza i z powrotem, mogli wjechać na obwodnicę bez konieczności wjazdu na ul. Szaflarską w Nowym Targu, bo to by powodowało dodatkowe utrudnienia w ruchu miejskim – wyjaśnił wójt Gminy Nowy Targ Wiesław Parzygnat.

Korki po zjeździe z dwupasmówki na wysokości Szaflar

Przed oddaniem dla kierowców dwupasmowego odcinka zakopianki Rdzawka – Nowy Targ, w sezonie turystycznym wielokilometrowe korki tworzyły się na skrzyżowaniu w Klikuszowej koło Nowego Targu. Teraz droga pod Tatry korkuje się po zjeździe z dwupasmówki na wysokości Szaflar. Kierowcy jadący z kolei w kierunku Białki Tatrzańskiej wybierają z kolei drogi lokalne powodując duże utrudnienia w ruchu.

Jak poinformował rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA Kacper Michna, Generalna Dyrekcja już w ubiegłym roku złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla południowej obwodnicy Nowego Targu, która ma połączyć się z otwartym we wrześniu dwupasmowym odcinkiem zakopianki i drogą krajową 49 w kierunku Białki Tatrzańskiej i przejścia granicznego ze Słowacją w Jurgowie.

- Wniosek jest obecnie procedowany przez Wójta Gminy Nowy Targ, przygotowujemy do niego raport z oceny oddziaływania na środowisko. We wniosku wskazaliśmy trzy warianty przebiegu trasy, w tym jeden preferowany przez nas. Realizacja inwestycji jest wpisana do rządowego Programu Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Budowa jest przewidziana w latach 2029-2031 – wyjaśnił rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Kolejną ważną inwestycją dla rozładowania korków do Zakopane ma być przebudowa istniejącego odcinka dk 47, czyli popularnej zakopianki od węzła w Nowym Targu do Zakopanego. Z uwagi na zabudowę nie jest tu planowana budowa drogi wielopasowej na całej długości, ale możliwe są poszerzenia w istniejącym pasie drogowym - tylko na niektórych odcinkach mogą powstać dodatkowe pasy ruchu. Inwestycję podzielono na dwa etapy: Nowy Targ – Szaflary i Szaflary – Zakopane.

- Dla odcinka Nowy Targ – Szaflary przygotowujemy wstępne propozycje projektowe. Dla odcinka Szaflary - Zakopane przygotowujemy szczegółowe projekty i wniosek o wydanie decyzji środowiskowej – wyjaśnił Michna.

Poszerzenie ostatniego odcinka zakopianki jest planowane na lata 2028-2030.

Otwarcie trasy z Rdzawki do Nowego Targu

Nowa, dwujezdniowa droga krajowa nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu została otwarta dla kierowców 30 sierpnia 2024 roku. Jest ona niemal w całości poprowadzona nowym śladem, na zachód od starej zakopianki. Trasa ma 16,1 km, dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a docelowo będzie połączona z innymi drogami poprzez cztery węzły – Obidowa, Klikuszowa oraz wspomniane wcześniej Nowy Targ Południe i Zachód. 

Docelowo, gdyż w chwili oddania nie ukończono węzła Klikuszowa, który połączy obie zakopianki – starą i nową. Dotychczasowa DK47 biegnie ok. 2 m nad nowym rondem zbudowanym na węźle Klikuszowa. Żeby połączyć obie drogi, stara zakopianka musi zostać przebudowana. To jeden z ostatnich etapów prac na tej budowie. Jednak, jak donosi portal Podhale24.pl "prace przy przebudowie Węzła Klikuszowa dobiegają końca".

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Carpentry / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Benefitem pracowniczym w jednej firmie może być darmowa kawa, w drugiej - zabiegi medycyny estetycznej. - Jeżeli pracownik jest cenny dla organizacji, to nawet płacenie za botoks z firmowych pieniędzy da się jakoś wyjaśnić - stwierdza Iwona Golonko, konsultantka i psycholożka biznesu. W jaki jeszcze sposób pracodawcy kuszą pracowników?

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Tak kuszą pracowników. "Kilka lat temu ten temat w ogóle się nie pojawiał"

Źródło:
tvn24.pl

Algieria, Nigeria i Uganda zostały kolejnymi afrykańskim krajami, które dołączyły do BRICS podczas zakończonego w ubiegłym tygodniu szczytu tej grupy w Kazaniu, na razie jako państwa partnerskie. Wnioski o przyjęcie złożyło co najmniej dziewięć kolejnych. Kraje BRICS stanowią około 42 procent światowej populacji, 30 procent światowej powierzchni lądu i 24 procent globalnej produkcji gospodarczej.

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Trzy kraje dołączyły do BRICS. W kolejce czeka kilka następnych

Źródło:
PAP

Awaria i związane z nią holowanie auta wzbudza największy strach u kierujących. Tak wynika z badania przeprowadzonego na losowo wybranej grupie ponad 600 kierowców w Polsce. Trochę może pokutować tu niewiedza, a trochę technologia, bo obecne samochody mocno różnią od tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Tego najbardziej obawiają się kierowcy

Źródło:
TVN Turbo

"Mały Książę" jest jedną z najczęściej tłumaczonych książek na świecie. O jej wartości, nie tylko literackiej, może świadczyć cena, za którą można odkupić maszynopis z odręcznymi notatkami twórcy tego dzieła, Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Londyńska księgarnia Peter Harrington Rare Books sprzedaje ten "skarb literacki" za 1,25 miliona dolarów, czyli około 5 milionów złotych.

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Arcydzieło literatury za ponad milion dolarów

Źródło:
PAP

Sklep Red is Bad podał na swojej stronie internetowej, że zawiesił działalność. Jako powód wskazał między innymi wypowiedzenie rachunku bankowego oraz blokadę kont.

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Sklep Red is Bad zawiesił działalność. "Blokady kont"

Źródło:
PAP

Wiek emerytalny nie będzie zmieniany, ale każdy może obliczyć wysokość przyszłej emerytury i przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo - powiedział prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Podkreślił, że wyzwaniem dla ZUS na najbliższe lata jest między innymi dalszy proces wdrażania nowych technologii.

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

ZUS zachęca do obliczenia przyszłych emerytur

Źródło:
PAP

Do sądu na Florydzie w USA wpłynął pozew przeciwko Royal Caribbean złożony w imieniu 960 osób. W lutym na wycieczkowcu Royal Caribbean pod umywalką w jednej z łazienek znaleziono ukrytą kamerę. Jak się okazało, steward Arvin Joseph Mirasol z Filipin wykorzystywał ją do nagrywania pasażerów.

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Operator rejsów w tarapatach. Jest pozew za podglądanie pasażerów

Źródło:
PAP

Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników - poinformowała spółka w komunikacie.

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Polski gigant planuje zwolnienia grupowe. Tyle osób ma stracić pracę

Źródło:
PAP

Na terenie kraju powstanie 50 ramp do ręcznego usuwania śniegu i lodu z pojazdów ciężarowych - poinformował w sobotę na briefingu minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Koszt jednej rampy z infrastrukturą towarzyszącą to około 350 tysięcy złotych.

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Drogowcy chcą zaskoczyć zimę. Minister o "systemowym rozwiązaniu"

Źródło:
PAP

Termin wejścia w życie nowego systemu kaucyjnego w Polsce dzieli przedsiębiorców. Recyklerzy chcą, aby zmiany zostały wprowadzone jak najszybciej, przesunięcia domagają się z kolei producenci napojów. Na konieczność opóźnienia startu systemu wskazuje też resort klimatu i środowiska.

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Rewolucja w sklepach podzieliła biznes

Źródło:
PAP

W sobotę w losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do trzynastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 października 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Linie energetyczne wiążące Litwę z Rosją i Białorusią zostaną odłączone w lutym przyszłego roku w ramach synchronizacji bałtyckich systemów energetycznych z Europą Zachodnią - przekazał operator litewskiego systemu przesyłowego Litgrid. Litwa zostanie włączona do zunifikowanej europejskiej sieci elektroenergetycznej, co będzie kosztowało 1,6 miliarda euro.

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Litwa zrywa z Rosją i Białorusią. Podano termin

Źródło:
PAP

Niższa izba parlamentu Francji przyjęła poprawkę do projektu budżetu, przewidującą podatek od fortun najbogatszych obywateli. Wdrożenie podatku nie jest jednak pewne.

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Najbogatsi zapłacą więcej? Nowy podatek

Źródło:
PAP

Ittoqqortoormiit - wymówienie tej nazwy może nastręczyć tyle samo trudności, co dotarcie do tej miejscowości na Grenlandii. Wymaga to doskonałej organizacji i determinacji. Spotkanie z niedźwiedziem polarnym nie jest tu rzadkością. W Ittoqqortoormiit pojawia się też okazja do skosztowania nietuzinkowych dań - specjałów z mięsa z foki czy wieloryba.

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Ittoqqortoormiit. Jedna z najbardziej niedostępnych osad na świecie

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała w rejonie Neapolu przesyłkę z ponad 20 polskimi tablicami rejestracyjnymi, a także dokumenty pojazdów. Na południu Włoch tysiące osób rejestrują swoje samochody i skutery w Polsce, by uniknąć wysokich kosztów lokalnego ubezpieczenia.

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Polskie tablice w Neapolu. Konfiskata

Źródło:
PAP

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 1 listopada, otrzymają emerytury i renty jeszcze w październiku - przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniej pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada w niedzielę - 10 listopada.

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Wypłata z wyprzedzeniem. Ważny komunikat dla emerytów

Źródło:
PAP